Długo czekaliśmy na Smoczy Szlak w Krakowie! Nareszcie pierwsze smoki ze szlaku pojawiły się w naszym mieście. Gdzie ich szukać?
22 listopada 2023 roku to historyczna data. Po ponad roku od pierwszych zapowiedzi, w Krakowie pojawił się pierwszy smok na Szlaku Smoków Krakowskich.
- Gdzie znajdziemy figurki smoków ze Szlaku?
- Smoczy Szlak – dokładny opis i lokalizacja smoków
- 1. Smok Geodeta – Aleja Dembowskiego
- 2. Smok Turysta przy Parku Bednarskiego
- 3. Smok Malarz – Plac Axentowicza
- 4. Smok z Mapą – Park Krakowski
- 5. Smok z Latawcem – Park Jordana
- 6. Smok Filmowiec -Kino Kijów
- 7. Smok Wodny – Plac Na Groblach
- 8. Smok Kazimierz – Galeria Kazimierz
- 9. Smok Sportowiec – ulica Piłsudskiego
- 10. Smok z Metrem – ul. Kopernika 9
- 11. Smok Lekarz – ul. Kopernika 40
- 12. Smok Kopernik / Astronom – ul. Kopernika 27
- 13. Smok Żołnierz CK – rondo Mogilskie
- 14. Smok Fotograf – ul. Rakowicka 22A, przy muzeum MUFO
- 15. Smok Romantyk – przy kładce Ojca Bernatka
- 16. Smok z literą K – na zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki
- 17. Smok Lajkonik – skwer Konika Zwierzynieckiego
- 18. Smok „Emausowy” – ul. Kościuszki, przy Klasztorze Norbertanek
- 19. Smok zjeżdżający z górki – na Skwerze Heleny i Romana Husarskich w Przegorzałach
- 20. Smok z mikrofonem – na Skwerze Kory Jackowskiej
- 21. Smok Przekupka – Plac na Stawach
- 22. Smok w towarzystwie zwierzaków – przy Zoo
- Smoczy Szlak – mapa
- Co nowego już wkrótce na Smoczym szlaku, czyli gdzie pojawią się jeszcze smoki
Gdzie znajdziemy figurki smoków ze Szlaku?
Smok Geodeta ( przy Szkole nr 29, w Podgórzu, przy al. Dembowskiego 12),
Smok Turysta ( przy parku Bednarskiego),
Smok Malarz (plac Axentowicza),
Smok z Mapą (park Krakowski),
Smok z Latawcem (park Jordana),
Smok Wodny (plac Na Groblach),
Smok Filmowiec ( Kino Kijów)
Smok Kazimierz (Galeria Kazimierz)
Smok Sportowiec (skwer Zbigniewa Brzezińskiego, przy ulicy Piłsudskiego),
Smok z Metrem ( ul. Kopernika, niedaleko kościoła świętego Mikołaja),
Smok Lajkonik ( skwer Konika Zwierzynieckiego ),
Smok Kopernik / Astronom (ul. Kopernika 27, przed wejściem do Ogrodu Botanicznego, po drugiej stronie ulicy),
Smok z literą K ( na zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki, skwer przy moście Piłsudskiego)
Smok Żołnierz CK (rondo Mogilskie przy Bastionie V Lubicz),
Smok Lekarz (ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ),
Smok „Emausowy” (ul. Kościuszki, przy Klasztorze Norbertanek),
Smok Fotograf (ul. Rakowicka 22A, przy muzeum MUFO)
Smok Romantyk (przy kładce Ojca Bernatka)
Smok zjeżdżający z górki
Smok przy Zoo
Smok z mikrofonem
Smok Przekupka
Oczywiście nie wolno zapomnieć o najstarszym smoku, który znajduje się pod Wawelem, nad Wisłą. To rzeźba autorstwa Bronisława Chromego z 1972 roku.
Pomysł na wycieczkę Smoczym Szlakiem to też dobra okazja aby poznać miejsca, które znajdują się w pobliżu figurek smoków. Dlatego tuż obok opisów lokalizacji podrzucamy Wam też propozycje miejsc, które warto zobaczyć. Życzymy udanych spacerów i odkrywania smoków w Krakowie!
Smoczy Szlak – dokładny opis i lokalizacja smoków
1. Smok Geodeta – Aleja Dembowskiego
To wyjątkowa lokalizacja, choć stosunkowo daleko od miejsc turystycznych. Jednak to właśnie tutaj, a dokładniej w miejscu gdzie jest wybudowana szkoła, przebiega Krakowski Południk Zerowy! Dla przypomnienia – południk to geograficzny obiekt geometryczny i jest linią łączącą po powierzchni globu oba bieguny Ziemi – wyznaczając dokładny kierunek północ-południe. Czyli południków jest nieskończenie wiele i są to obiekty czysto wirtualne. Najsłynniejsze są jednak południki zerowe. Najbardziej znane to południk zerowy z Greenwich w Londynie oraz paryski południk zerowy. Dlaczego nasz, krakowski południk zerowy jest taki wyjątkowy? Jest o 300 lat starszy od południka paryskiego i o 500 lat starszy od południka zerowego w Greenwich w Londynie. Został wyznaczony przez astronomów z Akademii Krakowskiej w XIV wieku. Mało tego – w swoich słynnych pracach stosował go też Mikołaj Kopernik ( w dziele „De Revolutionibus orbium coelestium” – O obrotach sfer niebieskich – z 1542 roku). Więcej o krakowskim południku zerowym możecie przeczytać TUTAJ.
To już wiecie dlaczego lokalizacja pierwszego smoka, w dodatku geodety jest taka wyjątkowa! Smok jest tuż przy szkole podstawowej nr 29, w Podgórzu, przy al. Dembowskiego 12. Jak na geodetę przystało ma kask i tachimetr na statywie.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Gdy tu dotrzecie, to jest już bardzo blisko na Wzgórze Lasoty z fortem, Kościoła św. Benedykta oraz Muzeum Podgórza
A gdy przeskoczycie przez kładkę nad Aleją Powstańców Ślaskich, to warto zobaczyć Kopiec Kraka, Kamieniołom Libana, Rezerwat Bonarka i tablice upamiętniające Niemiecki Obóz Koncentracyjny Płaszów.
2. Smok Turysta przy Parku Bednarskiego
Tu mamy smoka turystę albo fotografa – ma duży profesjonalny aparat i jest tuż przy wejściu do Parku Bednarskiego od strony ulicy Parkowej.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Jeśli tu zawędrujecie – warto odwiedzić Park Bednarskiego – po ostatniej rewitalizacji wygląda naprawdę imponująco! Blisko jest też piękny Rynek Podgórski i kolorowe schody na ulicy Tatrzańskiej.
3. Smok Malarz – Plac Axentowicza
Dotrzecie tu z Rynku ulicą Karmelicką. Tuż obok smoka jest lodziarnia Good Lood i kościół Św. Szczepana z ciekawymi freskami. Niedaleko jest też Radio Kraków i najdłuższy park w Polsce – Młynówka Królewska. U nas na blogu znajdziecie opis fantastycznej wycieczki rowerowej po Młynówce.
4. Smok z Mapą – Park Krakowski
Z placu Axentowicza mamy do kolejnego smoka bardzo blisko. Smok jest zaraz przy wejściu do parku z Placu Inwalidów. Ma mapę i wygląda jakby się zgubił… W samym parku polecamy wyjątkowy plac zabaw.
5. Smok z Latawcem – Park Jordana
To nasz ulubiony smok – jest przepiękny! Znajdziecie go przy głównym wejściu do Parku od strony Błoń, tuż obok nieczynnej kawiarni Jordanówka. Tu polecamy spacer po parku i odwiedziny znajdującego się stosunkowo niedaleko Muzeum Narodowego (więcej o muzeach w Krakowie znajdziecie u nas TUTAJ)
6. Smok Filmowiec -Kino Kijów
Smok jest niedaleko wejścia do kina, po lewej stronie. Łatwo go zobaczyć, choć czasem może być zasłonięty przez zaparkowane na chodniku samochody.
7. Smok Wodny – Plac Na Groblach
Smok jest tuż obok wjazdu do parkingu miejskiego, obok hotelu Sheraton. Blisko jest też Wisła, Wawel i centrum informacji turystycznej.
8. Smok Kazimierz – Galeria Kazimierz
Pierwszy smok finansowany nie przez miasto tylko ze środków prywatnych. Jest niedaleko głównego wejścia do Galerii Kazimierz, przy placu zabaw.
9. Smok Sportowiec – ulica Piłsudskiego
Smok jest przy ulicy, na Skwerze Zbigniewa Brzezińskiego. Tuż obok jest ławeczka. Smok ma tuż obok budynek Towarzystwa Gimnastycznego Sokół z 1889 roku.
10. Smok z Metrem – ul. Kopernika 9
Znajdziecie go tuż obok ogrodzenia kościoła świętego Mikołaja. Dlaczego smok z metrem i dlaczego właśnie tutaj?
Smok upamiętnia Stanisławia Pudłowskiego – fizyka i astronoma, rektora Akademii Krakowskiej z XVII wieku. Właśnie tutaj, w zabudowaniach probostwa kościoła św. Mikołaja uczony miał obserwatorium i pracownię fizyczno-astronomiczną. Jego główne zasługi to sformułowanie koncepcji uniwersalnej długości, badając przebiegający przez Kraków południk. Wynaleziony przez Pudłowskiego metr wynosił 0,994 metra obecnie używanego ( wzorzec obowiązującego metra znajduje w Sevres pod Paryżem) czyli różnił się od metra obecnego o jedynie 6 mm. Mamy więc swój własny Metr Krakowski!
Co ciekawego w okolicy?
Kościół św Mikołaja pochodzi z XII-XIII w. To tutaj, w 1910 roku wziął ślub Feliks Dzierżyński i Zofia Muszkat. Na terenie kościoła jest kamienna latarnia umarłych i ormiański chaczkar, czyli bogato rzeźbiony krzyż, upamiętniający polskich Ormian oraz Ormian wymordowanych w Turcji w 1915 r.
11. Smok Lekarz – ul. Kopernika 40
Smok jest przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ. Chyba każdy kojarzy ulicę Kopernika z budynkami szpitala uniwersyteckiego. Powstały tu one od XIX wieku i jak większość gmachów publicznych z końca XIX wieku były wyjątkowo pięknie zaprojektowane. Obecnie zespół szpitali został w większości przeniesiony do nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego w Prokocimiu.
Co ciekawego w okolicy?
Na miejscu dawnych obiektów szpitalnych powstaje kompleks kulturalny Wesoła. Już teraz możemy tam podziwiać ciekawe instalacje i rzeźby. Działa też Apteka Designu.
12. Smok Kopernik / Astronom – ul. Kopernika 27
Smok jest na wysokości wejścia do Ogrodu Botanicznego, ale po drugiej stronie ulicy. Już na pierwszy rzut oka przypomina nam słynnego astronoma Mikołaja Kopernika. Ale sławnych astronomów związanych z Krakowem było więcej – Jan Śniadecki, Tadeusz Banachiewicz, czy Kazimierz Kordylewski. Smok jest tutaj nieprzypadkowo – pierwsze państwowe obserwatorium astronomiczne było ulokowane na terenie pobliskiego Ogrodu Botanicznego.
Co warto zobaczyć w okolicy?
Oczywiście Ogród Botaniczny! Ogród założono w 1783 r. z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej i jest najstarszym polskim ogrodem botanicznym. I jeszcze jedna ciekawostka, o której mało kto wie – przez teren ogrodu przebiega jeden z najstarszych południków zerowych w Europie i na świecie, który biegnie dokładnie po linii 19˚ 57’ 21,21’’ E. Najsłynniejszym na świecie południkiem jest południk Greenwich, jednak i ten krakowski nie jest gorszy, bo korzystał z niego Mikołaj Kopernik.
13. Smok Żołnierz CK – rondo Mogilskie
To dobra okazja, żeby zobaczyć to wyjątkowe miejsce – odkryty Bastion V Lubicz. Smok jest tuż przy skarpie fortu.
Jeszcze kilkanaście lat temu fort nie był widoczny – był schowany pod ziemia a nad nim jeździły tramwaje. Po modernizacji ronda i przekształceniu w dwupoziomowe w latach 2004 – 2008 Fort znowu jest odsłonięty. Jak wyglądał bastion możemy się tylko domyślać – niewiele z niego pozostało. Był podobny do pobliskiego Bastionu III Kleparz. Oba bastiony powstały w latach 60. XIX wieku.
14. Smok Fotograf – ul. Rakowicka 22A, przy muzeum MUFO
Smok jest tuż przy wejściu do muzeum, po lewej stronie. To nowa siedziba muzeum przeniesionego z ulicy Józefitów. Budynki które zostały teraz przekształcone w muzeum, wchodził w skład zespołu magazynów artyleryjskich wraz ze zbrojownią, zwaną Cekhauzem. Kompleks powstał w latach 1882-1892, a po 1918 r. przejęło go Wojsko Polskie, które używało go do funkcji naprawczych i magazynowych. Po II wojnie światowej mieściły się tam Wojskowe Zakłady Uzbrojenia.
Co ciekawego w okolicy?
Oczywiście polecamy odwiedzić Muzeum Fotografii MUFO. O tym muzeum pisaliśmy TUTAJ. Będąc na ulicy Rakowickiej polecamy też zajrzeć na wyjątkowo piękny Cmentarz Rakowicki.
15. Smok Romantyk – przy kładce Ojca Bernatka
Smok jest przy wejściu na kładkę od strony ulicy Nadwiślańskiej. Kładka powstała w 2010 roku i łączy Kazimierz i Podgórze. Jest imienia zakonnika, ojca imię Laetusa Bernatka. Był on miedzy innymi inicjatorem budowy Szpitala Bonifratrów.
16. Smok z literą K – na zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki
Smoka znajdziemy na niewielkim skwerze, tuż przy Moście Piłsudskiego. Ma tarczę z literką K, która chyba każdemu kojarzy się ze stylizowanymi literami z drzwi wejściowych do Katedry Wawelskiej. A tu jednak niespodzianka – tarcza i litera K są nawiązaniem do herbu miasta Kazimierz, funkcjonującego przez prawie 500 lat koło Krakowa. Litera K była inicjałem króla Kazimierza Wielkiego – założyciela tego miasta.
17. Smok Lajkonik – skwer Konika Zwierzynieckiego
Ten smok pojawił się z opóźnieniem przez długo trwający remont ulicy Kościuszki. Jest na Skwerze Konika Zwierzynieckiego przy moście Dębnickim. Musze przyznać, że to kolejny mój ulubiony smok! Krakowskiego Lajkonika chyba wszyscy znają. Każdego roku, w oktawę Bożego Ciała, organizowany jest pochód Lajkonika. Startuje on przy Wodociągach Miejskich przy ul. Senatorskiej i wędruje przez klasztor norbertanek, pl. Na Stawach, skrzyżowanie przy Filharmonii, ulice Franciszkańską i dociera na koniec na Rynek Główny.
18. Smok „Emausowy” – ul. Kościuszki, przy Klasztorze Norbertanek
Na tego smoka też dość długo musieliśmy poczekać. A nawet zdjecia robiłam za pozwoleniem ekipy budowlanej, bo był na części trawnika jeszcze zagrodzonej przez budowlańców.
Emaus to jedna z najstarszych i najbarwniejszych krakowskich tradycji. Nazwa nawiązuje do historii z Ewangelii św. Łukasza, kiedy to uczniowie Chrystusa szli do miejscowości Emaus i po drodze spotkali Zmartwychwstałego, którego nie rozpoznali.
Na pamiątkę tej ewangelicznej historii, w średniowiecznej Europie w Poniedziałek Wielkanocny odbywały się pielgrzymki do kościołów położonych poza miastem.
W Krakowie takim kościołem był klasztor Norbertanek na Salwatorze. W Poniedziałek Wielkanocny odbywa się tam największy odpust. Smok ma zabawki które można kupić w tym czasie na licznych straganach zlokalizowanych niemal na całej ulicy.
19. Smok zjeżdżający z górki – na Skwerze Heleny i Romana Husarskich w Przegorzałach
Na Skwerze Heleny i Romana Husarskich w Przegorzałach, u zbiegu ulic Księcia Józefa, Jodłowej i Skibowej. Tuż obok jest plac zabaw i zaczyna się Las Wolski. Przy okazji spotkania z tym smokiem warto zobaczyć Zamek w Przegorzałach i ruszyć na malownicze ścieżki w lesie.
20. Smok z mikrofonem – na Skwerze Kory Jackowskiej
Smok jest na Skwerze Kory Jackowskiej u zbiegu ulic Juliana Fałata i Bolesława Prusa, niedaleko Błoń i ulicy Focha. Bardzo malownicze miejsce i faktycznie dotarłam tu pierwszy raz, właśnie dzięki figurce smoka.
21. Smok Przekupka – Plac na Stawach
Jest zaraz na początku targowiska, przy wylocie ulic Filareckiej i Senatorskiej.
22. Smok w towarzystwie zwierzaków – przy Zoo
Łatwo go zlokalizować, bo jest zaraz przy wejściu do Zoo.
Smoczy Szlak – mapa
Na mapie mamy zaznaczone wszystkie smoki które są już na ulicach Krakowa. Dwa Smoki – Emausowy i Lajkonik są zaznaczone na zielono i nie są jeszcze zamontowane.
Co nowego już wkrótce na Smoczym szlaku, czyli gdzie pojawią się jeszcze smoki
Figurki smoków zlokalizowane są poza obszarem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ciekawe kiedy pojawią się następne smoki!
Szlak Smoków to realizacja projektu budżetu obywatelskiego „Smok co krok” autorstwa Anny Jakubiak. Projekty smoków przygotowali krakowscy rysownicy: Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Za wykonanie odpowiedzialny jest Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.
9 komentarzy
Zapisuję, może wiosną skorzystam :)
Super! Może się pojawią nowe smoki :)
Te smoki wyglądają naprawdę uroczo :) Musimy ruszyć ich śladem :)
Polecamy! Sami czekamy na nowe aż się pojawią :)
Bardzo fajny pomysł z tym szlakiem. Będzie więcej figurek smoków? ;)
Tak – są juz nawet gotowe
Gdy będę w Krakowie, to chętnie się nim przejdę :)
Zapraszamy :)
Świetny pomysł na urozmaicenie zwiedzania!