Home PodróżePolskaKraków i okolice Smoczy Szlak w Krakowie czyli spacer ze smokami – mapa i opis smoków

Smoczy Szlak w Krakowie czyli spacer ze smokami – mapa i opis smoków

by Kasia

Długo czekaliśmy na Smoczy Szlak w Krakowie! Nareszcie pierwsze smoki ze szlaku pojawiły się w naszym mieście. Gdzie ich szukać?

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

22 listopada 2022 roku to historyczna data. Po ponad roku od pierwszych zapowiedzi, w Krakowie pojawił się pierwszy smok na Szlaku Smoków Krakowskich.

Gdzie znajdziemy pierwsze figurki smoków ze Szlaku?

🐉Smok Geodeta ( przy Szkole nr 29, w Podgórzu, przy al. Dembowskiego 12),
🐉Smok Turysta ( przy parku Bednarskiego),
🐉Smok Malarz (plac Axentowicza),
🐉Smok z Mapą (park Krakowski),
🐉Smok z Latawcem (park Jordana),
🐉Smok Wodny (plac Na Groblach),
🐉Smok Filmowiec ( Kino Kijów)

Oczywiście nie wolno zapomnieć o najstarszym smoku, który znajduje się pod Wawelem, nad Wisłą. To rzeźba autorstwa Bronisława Chromego z 1972 roku.

Pomysł na wycieczkę Smoczym Szlakiem to też dobra okazja aby poznać miejsca, które znajdują się w pobliżu figurek smoków. Dlatego tuż obok opisów lokalizacji podrzucamy Wam też propozycje miejsc, które warto zobaczyć. Życzymy udanych spacerów i odkrywania smoków w Krakowie!

Smoczy Szlak – dokładny opis i lokalizacja smoków

1. Smok Geodeta – Aleja Dembowskiego

To wyjątkowa lokalizacja, choć stosunkowo daleko od miejsc turystycznych. Jednak to właśnie tutaj, a dokładniej w miejscu gdzie jest wybudowana szkoła, przebiega Krakowski Południk Zerowy! Dla przypomnienia – południk to geograficzny obiekt geometryczny i jest linią łączącą po powierzchni globu oba bieguny Ziemi – wyznaczając dokładny kierunek północ-południe. Czyli południków jest nieskończenie wiele i są to obiekty czysto wirtualne. Najsłynniejsze są jednak południki zerowe. Najbardziej znane to południk zerowy z Greenwich w Londynie oraz paryski południk zerowy. Dlaczego nasz, krakowski południk zerowy jest taki wyjątkowy? Jest o 300 lat starszy od południka paryskiego i o 500 lat starszy od południka zerowego w Greenwich w Londynie. Został wyznaczony przez astronomów z Akademii Krakowskiej w XIV wieku. Mało tego – w swoich słynnych pracach stosował go też Mikołaj Kopernik ( w dziele „De Revolutionibus orbium coelestium” – O obrotach sfer niebieskich – z 1542 roku). Więcej o krakowskim południku zerowym możecie przeczytać TUTAJ.

To już wiecie dlaczego lokalizacja pierwszego smoka, w dodatku geodety jest taka wyjątkowa! Smok jest tuż przy szkole podstawowej nr 29, w Podgórzu, przy al. Dembowskiego 12. Jak na geodetę przystało ma kask i tachimetr na statywie.

Gdy tu dotrzecie, to jest już bardzo blisko na Wzgórze Lasoty z fortem, Kościoła św. Benedykta oraz Muzeum Podgórza
A gdy przeskoczycie przez kładkę nad Aleją Powstańców Ślaskich, to warto zobaczyć Kopiec Kraka, Kamieniołom Libana, Rezerwat Bonarka i tablice upamiętniające Niemiecki Obóz Koncentracyjny Płaszów.

2. Smok Turysta przy Parku Bednarskiego

Tu mamy smoka turystę albo fotografa – ma duży profesjonalny aparat i jest tuż przy wejściu do Parku Bednarskiego od strony ulicy Parkowej. Jeśli tu zawędrujecie – warto odwiedzić Park Bednarskiego – po ostatniej rewitalizacji wygląda naprawdę imponująco! Blisko jest też piękny Rynek Podgórski i kolorowe schody na ulicy Tatrzańskiej.

3. Smok Malarz – Plac Axentowicza

Dotrzecie tu z Rynku ulicą Karmelicką. Tuż obok smoka jest lodziarnia Good Lood i kościół Św. Szczepana z ciekawymi freskami. Niedaleko jest też Radio Kraków i najdłuższy park w Polsce – Młynówka Królewska. U nas na blogu znajdziecie opis fantastycznej wycieczki rowerowej po Młynówce.

4. Smok z Mapą – Park Krakowski

Z placu Axentowicza mamy do kolejnego smoka bardzo blisko. Smok jest zaraz przy wejściu do parku z Placu Inwalidów. Ma mapę i wygląda jakby się zgubił… W samym parku polecamy wyjątkowy plac zabaw.

5. Smok z Latawcem – Park Jordana

To nasz ulubiony smok – jest przepiękny! Znajdziecie go przy głównym wejściu do Parku od strony Błoń, tuż obok nieczynnej kawiarni Jordanówka. Tu polecamy spacer po parku i odwiedziny znajdującego się stosunkowo niedaleko Muzeum Narodowego (więcej o muzeach w Krakowie znajdziecie u nas TUTAJ)

6. Smok Filmowiec -Kino Kijów

Smok jest niedaleko wejścia do kina, po lewej stronie. Łatwo go zobaczyć, choć czasem może być zasłonięty przez zaparkowane na chodniku samochody.

7. Smok Wodny – Plac Na Groblach

Smok jest tuż obok wjazdu do parkingu miejskiego, obok hotelu Sheraton. Blisko jest też Wisła, Wawel i centrum informacji turystycznej.

Smoczy Szlak – mapa

Co nowego już wkrótce na Smoczym szlaku, czyli gdzie pojawią się jeszcze smoki

Już są zapowiedzi, że w najbliższym czasie pojawią się kolejne smoki na szlaku. Jest to pewnie kwestia kilku miesięcy, bo figurki są już gotowe i tylko czekają na umieszczenie w charakterystycznych miejscach w mieście.

🐉Smok Sportowiec (skwer Zbigniewa Brzezińskiego),
🐉Smok z Metrem ( ul. Kopernika, niedaleko kościoła świętego Mikołaja),
🐉Smok Lajkonik ( skwer Konika Zwierzynieckiego ),
🐉Smok Kopernik / Astronom (ul. Kopernika 27, przed wejściem do Ogrodu Botanicznego),
🐉Smok z literą K ( na zbiegu ulic Krakowskiej i Rybaki)
🐉Smok Żołnierz CK (rondo Mogilskie przy Bastionie V Lubicz),
🐉Smok Lekarz (ul. Kopernika 40, przed wejściem do Katedry Kliniki Chirurgii UJ),
🐉Smok „Emausowy” (ul. Kościuszki),
🐉Smok Fotograf (ul. Rakowicka 22A)
🐉Smok Romantyk (przy kładce Ojca Bernatka)

Docelowo ma być aż 17 smoków. Kolejne lokalizacje będą w Dzielnicach: VII Zwierzyniec, II Grzegórzki, I Stare Miasto (z zaznaczeniem, że figury lokalizowane będą poza obszarem wpisanym na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO).

Szlak Smoków to realizacja projektu budżetu obywatelskiego „Smok co krok” autorstwa Anny Jakubiak. Projekty smoków przygotowali krakowscy rysownicy: Andrzej Mleczko i Edward Lutczyn. Za wykonanie odpowiedzialny jest Wydział Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych. Autorami rzeźb są prof. Jan Tutaj oraz dr Jacek Dudek.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

9 komentarzy

Przemysław 13 stycznia 2024 - 13:32

Zapisuję, może wiosną skorzystam :)

Odpowiedx
Kasia 31 stycznia 2024 - 23:52

Super! Może się pojawią nowe smoki :)

Odpowiedx
Karolina z Rudeiczarne.pl 15 stycznia 2024 - 11:37

Te smoki wyglądają naprawdę uroczo :) Musimy ruszyć ich śladem :)

Odpowiedx
Kasia 31 stycznia 2024 - 23:52

Polecamy! Sami czekamy na nowe aż się pojawią :)

Odpowiedx
Asia 29 stycznia 2024 - 14:48

Bardzo fajny pomysł z tym szlakiem. Będzie więcej figurek smoków? ;)

Odpowiedx
Kasia 31 stycznia 2024 - 23:54

Tak – są juz nawet gotowe

Odpowiedx
Grzegorz z Podróże bez ości 29 stycznia 2024 - 17:03

Gdy będę w Krakowie, to chętnie się nim przejdę :)

Odpowiedx
Kasia 31 stycznia 2024 - 23:55

Zapraszamy :)

Odpowiedx
Anna 1 lutego 2024 - 15:37

Świetny pomysł na urozmaicenie zwiedzania!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci