Home PodróżePolska Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie i Szlak Korzeni – nasza przygoda w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie i Szlak Korzeni – nasza przygoda w Leśnym Ogrodzie Botanicznym w Gdyni

by Kasia

W tym roku udało się nam dotrzeć nad Bałtyk jesienią. Naszą bazą była Wyspa Sobieszewska. A jak Wyspa, to też w zasięgu mieliśmy Trójmiasto. Jednak to nie zabytki Gdańska czy statki w Gdyni były naszym głównym celem, gdy wyruszyliśmy na wycieczkę. Słyszeliście kiedyś o Szlaku Alicji w Zaczarowanym Lesie? Jeśli tylko będziecie w okolicach Trójmiasta, to właśnie miejsce koniecznie musicie odwiedzić!

Nasze ostatnie podróże to głównie poszukiwanie nieoczywistych miejsc związanych z przyrodą i naturą. Lasy, góry, jeziora, morze. Nic tak nas nie cieszy jak odkrywanie ciekawych a jednocześnie mało znanych miejsc, tuż obok bardzo popularnych atrakcji.

Tak też było i tym razem. Po wizycie w Gdyni i wyjątkowo męczących odwiedzinach w Gdyńskim Akwarium ( po sezonie, w środku tygodnia były tam niestety tłumy), ruszyliśmy do lasu! Jednak był to wyjątkowy las. Tuż pod Gdynią, obok Leśnego Ogrodu Botanicznego Marszewo powstały dwie niesamowite ścieżki edukacyjne – Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie i Szlak Korzeni.

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie

Tak naprawdę to właśnie ta ścieżka i zdjecia, które widzieliśmy w sieci były magnesem, który nas tutaj zwabił. Ścieżka zaczyna się tuż obok parkingu – schodami wspinamy się do góry i zaczyna się magia… Na trasie mamy sporo tablic edukacyjnych i zagadek związanych z przyrodą. Jest gigantyczna ławka, dziurka od klucza i monstrualne grzyby i owady.

Na pewno warto zatrzymać się dłużej przy Labiryncie Zmysłów. Znajdziecie tu imponującą kolekcję ciekawych roślin i opisy ich właściwości i ciekawych zastosowań. Wiedzieliście, że japońskie maty tatami są wykonywane z występującego i u nas poczciwego tataraku?

Koniec szlaku to zejście wijącą się ścieżką ze skarpy, na której była główna część szlaku. Teraz możecie zdecydować czy wracacie już do domu czy ruszacie na Szlak Korzeni.

Szlak Korzeni

Szlak Korzeni przystosowany jest dla osób poruszających się na wózkach. Nie spotkacie tu schodów – są wygodne i szerokie ścieżki, malowniczo wspinające się coraz wyżej. Tutaj główna atrakcja to domki, przypominające nieco domki Hobbitów z filmu Władca Pierścieni. Tak naprawdę to miejsca, w których są ekspozycje przybliżające dzieciom i dorosłych przyrodę. Każdy domek ma swoją nazwę – drwala, grzybów i zielarki. Są jednak otwarte tylko w godzinach otwarcia LOB, czyli od 10:00 do 15:00. My się spóźniliśmy.

Mam nadzieję, że wybierzecie się na te niesamowite leśne szlaki. My byliśmy tutaj całkiem sami – choć fakt, było to środek tygodnia i po południu. Jednak tego samego dnia były tłumy w Akwarium Gdyńskim. Dlatego jeśli macie wybierać pomiędzy Akwarium a Ścieżką Alicji, to polecamy tą drugą, mniej obleganą atrakcję.

Szlaki w okolicy

Szlak Wiewiórki

Malownicza ścieżka edukacyjna prowadząca z Pustek Cisowskich w Gdyni do Leśnego Ogrodu Botanicznego „Marszewo”. Czas przejścia to około 40 min.

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie, Szlak Korzeni i Leśny Ogród Botanicznym w Gdyni – informacje praktyczne

Parking – bezpłatny. Jeden przy początki Szlaku Alicji, drugi tuż przy wejściu do Leśnego Ogrodu Botanicznego (z tego parkingu jest bliżej na Szlak Korzeni). Oba szlaki są poza ogrodzonym terenie LOB – można więc przyjechać o dowolnej godzinie.

Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie – polecamy wygodne buty, są schody – nie polecamy z wózkiem. Przejście zajmuje około 30 – 45 minut (ale zależy ile zdjęć będziecie robić), cała ścieżka to 624 m.

Szlak Korzeni – cały przystosowany dla osób na wózkach. Jest dłuższy (ma 1,5 km) niż Szlak Alicji w Zaczarowanym Lesie, przejście zajmuje około 45 min. Chatki są otwarte w godzinach kiedy jest otwarty LOB – 10:00 – 15:00.

Leśny Ogród Botaniczny „Marszewo” w Gdyni
ul. Marszewska 5, 81-081 Gdynia
W dni robocze od 10:00 do 15:00
Warto zaplanować tutaj wizytę. My niestety nie zdążyliśmy odrzeć tu przed godziną 15:00. Na terenie poza tablicami edukacyjnymi i ciekawymi roślinami jest wyjątkowy plac zabaw.

Nocleg

Nasza bazą wypadowa była Wyspa Sobieszewska i cudowny domek z Przystanek Wyspa. Polecamy!

Bałtyk jesienią – więcej wpisów znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci