Home PodróżePolskapodkarpackie Zespół Cerkiewny w Radrużu – perełka Roztocza Wschodniego wpisana na listę UNESCO

Zespół Cerkiewny w Radrużu – perełka Roztocza Wschodniego wpisana na listę UNESCO

by Kasia

W tym roku nasze podróże po Polsce zaczęliśmy od Roztocza. Ale wyjątkowo nie od jego środkowej części, tylko od Roztocza Wschodniego. Naszym głównym celem było zdobycie materiałów do naszej prezentacji o Roztoczu na Festiwalu 50N. Dzisiaj chcemy Wam nieco więcej opowiedzieć o cerkwi, którą zobaczyliśmy jako pierwszą i co tu kryć, zrobiła na nas ogromne wrażenie. Zespół Cerkiewny w Radrużu to miejsce wyjątkowe!

Z Roztocza Wschodniego przywieźliśmy sporo zdjęć i naprawdę dużo udało się nam zobaczyć. Oczywiście mamy też świadomość, że jeszcze więcej zostało na naszej liście „do zobaczenia”… Jedno jest pewnie – wreszcie dotarliśmy na Roztocze Wschodnie i co najważniejsze, jestem przekonana, że nie jeden raz tam jeszcze wrócimy!

Więcej o Roztoczu Wschodnim przeczytacie u nas na blogu:

Zespół Cerkiewny w Radrużu

To właśnie tutaj skierowaliśmy nasze kroki zaraz po przyjeździe na Roztocze. Jesteśmy w tej części Roztocza która przylega do granicy z Ukrainą i na tyle daleko na południe, że jesteśmy w województwie podkarpackim.

Cerkiew można zwiedzać z przewodnikiem, są więc określone godziny, kiedy jest otwarta dla zwierzających. Co ciekawe, w świątyni jest już tylko muzeum i nie są odprawiane w niej nabożeństwa. Mieliśmy wyjątkowe szczęście trafiając na Pana Ryszarda Urbana, przewodnika i wyjątkowego pasjonata, który naprawdę dużo opowiedział nam o tym unikalny zabytku.
Przy okazji dowiedzieliśmy się, co oznaczał podwójny Krzyż Jerozolimski wieńczący takie świątynie – był umieszczany, gdy choć jedna osoba z danej wioski odbyła pielgrzymkę do Jerozolimy!

Cerkiew pochodzi z XVI wieku i jest, podobnie jak jej otoczenie, fantastycznie zrekonstruowana. Jest jedną z najstarszych drewnianych świątyń obrządku wschodniego zachowanych na terenie Polski! Warto rzucić okiem jak kiedyś wyglądała – widać jak dużo pracy zostało włożone, aby przywrócić ją do dawnej świetności. W 2013 roku została wpisana Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO ( wraz z innymi drewnianymi cerkwiami w Polsce i na Ukrainie).
Cerkiew Radrużu znajduje się też na Szlaku Architektury Drewnianej na Podkarpaciu.

Już zaraz przy wejściu do cerkwi, na uwagę zasługuje wyjątkowy, pochodzący z 1830 roku drewniany Boży Grób.
Przepiękne Carskie Wrota pochodzą z 1642 roku, a polichromie, które możemy podziwiać w cerkwi, pochodzą z 1648 roku.
W skład kompleksu cerkiewnego wchodzi też dzwonnica z XVI wieku, dwa cmentarze parafialne z krzyżami bruśnieńskimi, cmentarz tuż przy cerkwi, z zespołem nagrobków z XVIII-XX wieku i z płytą nagrobną z około 1682 roku. Jest tam też budynek dawnego sklepu, przekształcony teraz na siedzibę przewodników i miejsce gdzie organizowane są wystawy.

Gdy my odwiedziliśmy tą okolicę, była tam wystawa „Drewniane cerkwie – ukryte skarby wspólnej turystyki regionu Karpat” prezentująca 10 cerkwi po stronie Polskiej i 10 po stronie Ukraińskiej (wystawa była do 9 maja).

O Roztoczu pisaliśmy już wiele razy na blogu – więcej ciekawych miejsc znajdziecie TUTAJ.

Zespół Cerkiewny w Radrużu – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa
Nie jest to na pewno trasa na jednodniową wycieczkę. Dlatego polecamy zatrzymać się na Roztoczu co najmniej na kilka dni albo nawet na tydzień – gwarantujemy, że nie będziecie się nudzić!

Parking – bezpłatny, tuż przy cerkwi.

Więcej szczegółów na temat biletów i godzin otwarcia znajdziecie na stronie muzeum TUTAJ.

Roztoczańskie ABC

Noclegi na Roztoczu

Wiele razy już nocowaliśmy na Roztoczu – praktycznie za każdym razem był to pobyt doskonały. Teraz podrzucamy Wam nasze sprawdzone noclegi.

Hamernia – LasHamernia – znajdziecie ich TUTAJ

Bondyrz – kontakt przez Pana Mariusza z Kajaki Ster

Horyniec Zdrój – Domki na Roztoczu

Górecko Stare – Osada nad Szumem

O ciekawych miejsca na Roztoczu pisaliśmy już wielokrotnie, opowiadaliśmy też o Roztoczu w Radiu Kraków i na Festiwalu 50 N. Wszystkie nasze wpisy z Roztocza znajdziecie TUTAJ.
Podrzucamy też gotowy plan na tygodniowy pobyt:

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci