Home PodróżePolska Puszcza Niepołomicka – Wielkie Błoto

Puszcza Niepołomicka – Wielkie Błoto

by Kasia

Och chce się nam do lasu i chce się nam na rowery. Nie jest to dla nas nowość ruszać się po Puszczy Niepołomickiej. Ale trzeba przyznać, teraz znacznie rozważniej wybieramy szlaki i miejsca na weekendowe wycieczki.

Puszcze Niepołomicką od wielu lat tradycyjnie odwiedzaliśmy zawsze wiosną – mieliśmy „nasze” miejsce gdzie kwitły przebiśniegi a potem zawilce. Wiedzieliśmy gdzie szukać wawrzynka wilczełyko i przy którym drzewie mieszka znajoma jaszczurka. Gdy całą trójką mogliśmy wyruszać na wycieczki rowerowe zachciało się nam nowych szlaków i odkrywania ciekawych miejsc.

Dlatego tak nieocenioną pomocą przy namierzaniu ciekawostek w Puszczy są znajomi, którzy do Puszczy maja blisko i często do niej zaglądają. Tym razem ruszyliśmy na spotkanie z bobrami dzięki podpowiedzi Kamili z bloga Bar Świat.

Nasza wycieczkę zaczynamy z parkingu za wiaduktem w Szarowie – dojedziecie tam ulicą Szeroką. I tutaj, zaraz z tabliczką z napisem Torfowisko Wielkie Błoto zaczyna się królestwo bobrów.

Muszę przyznać, że wybierzemy się tutaj jeszcze kiedyś. Miejsce jest z potencjałem i ciągle jeszcze nie zadeptane przez tłumy. Co ciekawe Wielkie Błoto jest największym kompleksem bagiennym w Małopolsce.

Chcieliśmy naszą wycieczkę zamknąć w zgrabną pętelkę i skierowaliśmy się w kierunku jeziora (ogrodzone) i kilku domów na terenie miejscowości Błoto. To był błąd. Droga tutaj jest fatalna.

Gdzie szukać ciekawych miejsc w Puszczy? Zapraszamy tutaj – Puszcza Niepołomicka

Rezerwat Wielkie Błoto – informacje praktyczne

A tak wyglądała nasza pętelka rowerowa – polecamy znaleźć sobie inne zamknięcie pętli niż to wzdłuż torów kolejowych. Tam ścieżka jest tylko teoretyczna… z przeszkodami w postaci zwalonych drzew, krzaków i rysujących łydki kolców.
Dodatkowo droga która prowadzi obok jeziora i kilku domów na tej trasie, wysypana jest kamieniami, które zmieniły przejazd tamtędy w prawdziwą drogę przez mękę. To my już wolimy leśne ścieżki z błotem ;)
Ta więc Wielkie Błoto i bobry owszem, ale potem skręcajcie w prawo i w las.

Samochód najlepiej zostawić na niewielkim parkingu tuż za wiaduktem – dojedziecie tam ulicą Szeroką.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci