Home PodróżePolska Aktywny weekend w Poznaniu

Aktywny weekend w Poznaniu

by Kasia

Chyba możemy to powiedzieć. Uwielbiamy Poznań! Oczywiście kochamy Kraków, lubimy bardzo Wrocław i całkiem niedawno odkryty na nowo Lublin. Jednak to właśnie Poznań ma w sobie coś takiego, że wyjeżdżając, już chcemy zaplanować kolejny przyjazd.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!


Niewątpliwe przyciągają nas do Poznania nasi cudowni znajomi – mamy ich tam całkiem sporo. Jednak wcześniej, kiedy nikogo tutaj nie znaliśmy, też Poznaniem się zachwycaliśmy!

Tym razem impulsem do wizyty było Betlejem Poznańskie – czyli jarmark świąteczny (więcej przeczytacie Tutaj). Ale ileż można biegać po nawet najpiękniej ozdobionym Rynku, kiedy temperatura oscyluje w okolicach zera?
Na to znalazłam najlepszy z możliwych sposobów – wizyty w muzeach! Co więcej udało się zaplanować trzy dni w iście Poznańsko – Krakowski sposób. Wiecie chyba co mam na myśli? ;)
Najważniejszym kryterium doboru miejsc była cena, a raczej jej brak, oraz równie ważne było to, jak ciekawie prezentowana jest ekspozycja. Po trzech dniach biegania możemy pokazać Wam naszą listę miejsc, które koniecznie musicie w Poznaniu zobaczyć. I to nie tylko zimą, uciekając od mrozu do ciepłych muzealnych wnętrz.
I jeszcze jedna uwaga. Tak się nam udało Malwinkę zarazić miłością do muzeów, że teraz słysząc „idziemy do muzeum” aż podskakuje z radości. I uprzedzając pytania w typie „kiedy zacząć chodzić z dzieckiem do muzeów?”, od razu odpowiem – od urodzenia!

1. Brama Poznania

To budynek, który znają miłośnicy nowoczesnej architektury w całej Polsce. To też moim zdaniem ciekawe połączenie tego, co nowoczesne, z tym co tradycyjne. Kładka nad rzeką Cybinią łączy modernistyczny gmach muzeum ze Śluzą Katedralną. W muzeum każdy zwiedzający otrzymuje audio-przewodnik i poznaje dzieje Poznania oraz Państwa Polskiego. Co ciekawe, jest tu osobna ścieżka dla dzieci. Nawet sobie nie wyobrażacie jaką frajdą dla Malwinki było wczytywanie kolejnych znaczników, oglądanie filmików i na samym końcu odszukanie mapy, z którą potem możemy ruszyć do zwiedzania Ostrowa Tumskiego. Powiem szczerze, że dla nas to numer jeden jeśli chodzi o muzea Poznania. Polecamy! W sklepiku przy muzeum możecie też dostać całą gamę pamiątek i gadżetów pięknie zaprojektowanych i oczywiście związanych z Poznaniem i muzeum.

Brama Poznania – informacje praktyczne
wtorek – piątek 9.00 – 18.00
sobota – niedziela 10.00 – 19.00
poniedziałek – nieczynne
Bilet normalny – 18 zł, ulgowy – 12 zł, rodzinny – 33 zł

2. Muzeum Sztuk Użytkowych

Muzeum położone jest na Górze Przemysła i na pewno zauważycie z rożnych części miasta 43 metrową wieżę zamku. Na wieżę oczywiście można wjechać windą i popatrzeć na piękną panoramę Poznania. Jednak wracamy do muzeum. Mieści się ono w fantastycznie zrekonstruowanym zamku Przemysła II. Jest więc tutaj też cześć poświęconą temu królowi i historii zamku – początki datowane są na XIII wiek. Główna ekspozycja to ogromy zbiór przedmiotów użytkowych od średniowiecza do współczesności. Muszę Wam powiedzieć, że ogromnie zachwyciły nas filmiki, które możecie sami odtwarzać – ukazują historię szachów, zegarów i opowiadają o kosmosie. Malwinka była zachwycona, szczególnie, że w przedszkolu od kilku miesięcy uczy się grać w szachy. To też muzeum bardzo przyjazne dzieciom. Są miejsca gdzie dziecko może dotknąć wybrane eksponaty, są ekrany dotykowe i ulubione przez Malwę wysuwane z gablot szuflady. Co więcej, w ostatniej sali możecie przebrać się w stroje z rożnych epok. Tam też, siedząc przy zabytkowym sekretarzyku, można napisać na kartce swoje uwagi co do muzeum. Malwinka z radością napisała co jej się podobało – DOTYKANIE!


Muzeum Sztuk Użytkowych
poniedziałek – nieczynne
wtorek – czwartek 10:00 – 17:00
piątek 11:00 – 20:00
sobota – niedziela 11:00 – 17:00
15 zł/ normalny, 10 zł/ ulgowy, 1 zł/ uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
wstęp bezpłatny – wtorek

3. Rogalowe Muzeum Poznania

To muzeum powinien zobaczyć każdy, kto odwiedza Poznań. Bo nie ma Poznania bez rogali. Jeśli nigdy nie skosztowaliście tego arcydzieła z białym makiem w kształcie podkowy, zdecydowanie nie wiecie co to niebiański smak w ustach. Rogalowe Muzeum to prawdziwie żywe muzeum. Tu każdy może własnoręcznie zrobić rogala. Tutaj też dowiecie się historii z nimi związanych, poznacie dzieje miasta i przepięknej kamienicy w której mieści się muzeum. Byliśmy tutaj drugi raz i z nie mniejszym zachwytem słuchaliśmy fantastycznych dowcipów prowadzących. Ach i oczywiście fantastyczny wstęp, który wprowadza gości w zawiłe meandry gwary Poznańskiej, która jest jedyna w swoim rodzaju! Dowiecie się tam kim są „mela” i „szczun”, co to jest „bimba”, „gzik”, „bejmy” i wiele innych.
O Muzeum pisaliśmy już na blogu TUTAJ, jak widać Malwinka ma już doświadczenie w cięciu ciasta szablą.

Malwinka w 2015 roku

Malwinka w 2015 roku


Rogalowe Muzeum Poznania – informacje praktyczne
Godziny pokazów: 11:10 – pokaz rogalowo-koziołkowy (na koniec z okien kamienicy oglądamy koziołki o 12:00), 12:30, 13:45, 15:00.
Bilety – 18 zł, ulgowy 16 zł

4. Muzeum Narodowe

Usłyszałam, że to muzeum raczej nie jest polecane na wizytę z dziećmi (Aniu – pozdrawiamy). W sumie racja – to typowa galeria obrazów i rzeźby. Wejście tam z dzieckiem może oznaczać jedno – NUDA. A tu okazuje się, że nic bardziej mylnego. Przemiła Pani w kasie zaopatrzyła nas w zeszyciki z zadaniami i naklejkami i od razu ruszyliśmy na przygodę ze sztuką. Chyba jeszcze nie widziałam tak zaangażowanych w odkrywanie kolejnych muzealnych sal dzieciaków jak Lilka i Malwinka. Miałyśmy też cel – wybierałyśmy obraz, który podobał się nam w danej sali najbardziej. Dziewczyny poznawały obrazy Witkacego, Malczewskiego, Makowskiego i innych. Na obrazach Matejki szukałyśmy tematów krakowskich. Dyskutowałyśmy czym różni się perspektywa żaby od lotu ptaka i co to znaczy obraz monochromatyczny. Perełką zbiorów jest jedyny w Polsce obraz Claude’a Moneta – Plaża w Pourville. Jedna uwaga – salę ze sztuką współczesną raczej omijajcie bokiem jeśli jesteście z dziećmi i nie macie ochoty tłumaczyć dlaczego ten pan jest goły… ;)


Muzeum Narodowe – informacje praktyczne
poniedziałek – nieczynne
wt – czw 9:00 – 15:00 (11:00 – 17:00, od 16 czerwca do 15 września włącznie)
pt 12:00 – 21:00,  sb – nd 11:00 – 18:00

5. Muzeum Bambrów

Panuje tu niesamowicie miła atmosfera. Zapewne dlatego, że muzeum zajmują się prawdziwi pasjonaci, potomkowie Bambrów, którzy zjechali do Poznania w XVIII w. w na zaproszenie władz miasta. Po wystawie oprowadzał nas bardzo sympatyczny starszy pan, który fantastycznie opowiadał nam o tradycjach Bambrów i o detalach charakterystycznego stroju. Co ciekawe, w samym Bambergu na próżno będziecie szukać tak pięknie ubranych kobiet. Ten strój jest unikalny tylko dla Bambrów poznańskich.


Muzeum Bambrów – informacje praktyczne:
Godziny otwarcia : piątki i soboty w godzinach od 10.00 do 14.00.

6. Muzeum Archeologiczne

Do tego muzeum zwabiła nas możliwość zobaczenia egipskiego obelisku. Jest on postawiony w uroczej sali. Zbiory egipskie może nie są tak imponujące, jak choćby te w Krakowie, ale warto zobaczyć. Jest tam też kilka miejsc, gdzie dzieci mogą się przebrać albo poukładać puzzle tematycznie związane z prezentowaną wystawą.


Muzeum Archeologiczne – informacje praktyczne
PONIEDZIAŁEK – NIECZYNNE
WTOREK – 09.00-16:00
ŚRODA – 09.00-16:00
CZWARTEK – 09.00-16:00
PIĄTEK – 10.00-17.00
SOBOTA – 10.00-17.00 – wstęp bezpłatny
NIEDZIELA – 12.00-16.00

7. Muzeum Historii Miasta Poznania

Muzeum mieści się w budynku Ratusza i jest tam jedyna w swoim rodzaju okazja zobaczyć Poznańskie Koziołki z bliska! Ekspozycja opowiada też o historii miasta i samego budynku. Nas zachwyciła niesamowita Wielka Sień (Sala Renesansowa) z przepięknym, stiukowym sklepieniem.


Muzeum Historii Miasta Poznania – informacje praktyczne:
poniedziałek – nieczynne
wt – czw 9:00 – 15:00 (11:00 – 17:00, od 16 czerwca do 15 września włącznie)
pt 12:00 – 21:00
sb – nd 11:00 – 18:00

Na koniec kilka miejsc, które warto też odwiedzić w Poznaniu:

– Mural na Śródce
Ten mural po prostu musicie zobaczyć. W internecie są setki zdjęć tego miejsca – mural jest tak niesamowity, że sprawia wrażenie, iż urocze domki istnieją naprawdę. Złudzenie jest tak mocne, że wielu myśli, że to prawdziwe budynki i podobno ludzie są w niezłym szoku, gdy na żywo okazuje się, że to doskonały, ale jednak tylko mural. Znajdziecie go na rogu ulic Śródka i Rynek Śródecki, przy kościele św. Małgorzaty.

– Lody w lodziarni Kolorowa (ul. 27 Grudnia 21)
Lody w grudniu? W Poznaniu koniecznie. Sama przyznam się nie często jem lody w zimie, ale będąc w Poznaniu po prostu musieliśmy. Wprawdzie akurat nie było tych najlepszych – czyli Tort Sachera, ale gwarantuję, że każdy smak w Kolorowej potrafi zachwycić. To po prostu najlepsze lody w Poznaniu i jedne z najlepszych w Polsce. :)

Mieliśmy na liście, ale zostało na kolejny raz
1. Rezerwat Archeologiczny Genius Loci
wtorek-czwartek: 10:00 – 16:00
piątek-sobota: 10:00 – 18:00
niedziela: 10:00 – 15:00 (dzień bezpłatny)
poniedziałek: nieczynne

2. Muzeum Etnograficzne
pn – nieczynne
wt – czw 9:00 – 15:00 (11:00 – 17:00, od 16 czerwca do 15 września włącznie)
pt 12:00 – 21:00
sb – nd 11:00 – 18:00

Jestem pewna, że nie wyczerpaliśmy nawet połowy atrakcji, które oferuje odwiedzającym Poznań. Jest tu przecież ciekawy park Cytadela (z niesamowitymi rzeźbami Magdaleny Abakanowicz), jest stare zoo, i w końcu Centrum Kultury Zamek oraz kilka świetnych teatrów. Możecie być pewni, że do Poznania zawitamy jeszcze nie raz i na pewno zabierzemy was ze sobą.

Informacje Praktyczne

Planowaliśmy bardzo bogaty plan zwiedzania, dlatego do Poznania ruszyliśmy nie samochodem a pociągiem. W tej chwili na trasie Kraków – Łódź – Poznań pociąg PKP Intercity jedzie ok. 5 godzin (to zdecydowanie krótko – pamiętam jak kiedyś na tej trasie jechałam 8 godzin przez Wrocław). Ten czas spędziliśmy bardzo pracowicie – ja skończyłam komin na szydełku, Marek całą drogę pracował na laptopie, a Malwinka walczyła z literkami i kolorowankami. Kupując bilet odpowiednio wcześniej możecie zapłacić już od 47 zł w jedną stronę. Polecamy!

Bezpłatne muzea w Poznaniu

Wtorek

Sobota

Niedziela

W każdy dzień wstęp bezpłatny:

Gdzie zjecie tanio i dobrze:

Okazuje się, że informacja turystyczna idealnie wyszła na przeciw potrzebom turystów z Krakowa i samym Poznaniakom. Ogromnie ucieszyła nas ulotka „Poznań na każdą kieszeń”, gdzie w jednym miejscu zebrane było kilka miejsc godnych uwagi i gwarantujących, że nie zrujnują naszej kieszeni.

  • Bar Mleczny Caritas – pl. Wolności 1
  • Bar Mleczny Apetyt – ul.Szkolna 4
  • Naleśnikarnia Manekin – ul. Kwiatowa 3, ul. Mickiewicza 24
  • Pyra Bar – ul. Strzelecka 13, ul. Szamarzewskiego 13

Noclegi na każdą kieszeń:

Nocleg w Poznaniu – najprościej znajdziesz na booking.com. Jeśli chcesz wynająć całe mieszkanie (z dziećmi to bardzo dobry pomysł), to polecamy serwis Airbnb (rejestrując się z tego linka dostaniesz 100 zł na pierwszy nocleg) i mieszkania blisko centrum.Booking.com

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

5 komentarzy

Вікторія Безкровна 2 lutego 2018 - 10:45

Super miasto, super artykuł! Uwielbiam to miasto!
Dziękuję pięknie i pozdrawiam z Krakowa)

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 6 lutego 2018 - 21:42

Dziękujemy :) Pozdrawiamy serdecznie :)

Odpowiedx
Martyna Kaczmarek 8 marca 2018 - 12:10

W Poznaniu jest rzeczywiście wiele ciekawych miejsc – nic, tylko ruszać w miasto i zwiedzać :) Dorzuciłabym jeszcze popularne wśród dzieci miejsce – Blubry 6d – poznańskie legendy w trójwymiarze, a latem dojazd kolejką wąskotorową Maltanką do Nowego Zoo :)

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 8 marca 2018 - 22:14

O tak, Poznań wart jest grzechu ;) Mamy całkiem sporo zdjęć z naszych wyjazdów letnich – ale jakoś brakuje czasu na nowe teksty. Mam nadzieję że jeszcze nie raz będziemy do Poznania zaglądać. Pozdrawiam!

Odpowiedx
Dagmara Bożyszczek 9 lutego 2021 - 23:44

Muzeum Rogala ok, ale jednak dla dzieci, ja sie nie bawilim tam zbyt dobrze, na lunch wybralismy Hanka Cafe Lunch, i bylam pod wrazeniem , bo za trzy osoby zaplaciclismy mniej niz 60 zl

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci