Home PodróżePolska W muzeum nie ma nudy – ciekawe muzea w Polsce, czyli zabierz dziecko do muzeum

W muzeum nie ma nudy – ciekawe muzea w Polsce, czyli zabierz dziecko do muzeum

by Kasia

Od 1 lutego 2021 roku, po kolejnym zamknięciu spowodowanym koronawirusem, muzea są znowu otwarte. Przyznam się Wam szczerze, że ta wiadomość ucieszyła mnie ogromnie. Ale nie tylko mnie – również moją ośmioletnią córeczkę Malwinkę. Czy muzea to miejsca, które mogą zaciekawić dzieci? Czy każde dziecko będzie zadowolone z wizyty w muzeum?

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Obawiam się, że odpowiedź na te pytania będzie bardzo mocno zróżnicowana. Od pełnego entuzjazmu „TAK” (właśnie to usłyszycie u nas w domu), do pełnego wątpliwości „nie”, albo „raczej nie”…

Z czego bierze się obawa przed wizytą w muzeum u większości naszych rodaków? Myślę, że po części z tego, że sami chodzą bardzo rzadko do muzeów, a więc zapamiętali je, jako miejsca z pokrytymi kurzem gablotami. Tymczasem współczesne muzea w Polsce to naszpikowane elektroniką, nie boję się użyć tego słowa, centra rozrywki dla dużych i małych. Dodatkowo powstają też muzea prywatne, z ciekawą tematyką, w których działalność wpisane są też warsztaty, a to jeszcze bardziej pobudza ciekawość i kreatywność odwiedzających.

Wiem że ja i Malwinka to przypadki ekstremalne. Po prostu ja uwielbiam chodzić do muzeów i tym zaraziłam moją córeczkę. Już kilka lat temu, na pytanie, co chce robić w weekend, odpowiadała – „chcę iść do muzeum„!
Co więcej, my odwiedzamy nie tylko takie muzea „pewniaki”, z ciekawą i nowoczesną oprawą. Okazuje się, że nawet wizyta w galerii obrazów może być ciekawa – często przy kasie otrzymamy bezpłatne książeczki z zadaniami dla najmłodszych, dzięki którym podążymy ścieżką prowadzącą nas wśród wybranych eksponatów na wystawie.

Muszę też przyznać, że wizyta w muzeum czasem wymaga od rodzica kreatywności. Co ciekawego może być w zwiedzaniu Zamku Królewskiego na Wawelu? Z dzieckiem na Wawel? – takie pytanie zobaczyłam w komentarzu na naszej stronie na FB. Oczywiście że tak! My szukamy i liczymy zwierzęta na arrasach, sprawdzamy w jakich łóżkach spały księżniczki i opowiadamy sobie historyjki o głowach wawelskich… W tym czasie my dorośli na pewno nie zobaczymy wszystkich eksponatów i nie przeczytamy wszystkich podpisów pod nimi, ale gwarantuję, że dziecko będzie się dobrze bawić i nie zapamięta wizyty w muzeum jako nudnego snucia się po salach…

A co dzisiaj mam dla Was na blogu?
Bardzo subiektywny wybór muzeów, dokonany przez zaprzyjaźnionych blogerów. Zrobiła się z tego pokaźna lista…
Ja też wrzuciłam do tego zbioru kilka perełek. Ale muszę przyznać, że chętnie dorzuciłabym do listy drugie tyle. Znajdziecie tu muzea tradycyjne, ale też nietypowe. Są skanseny, pałace, zamki, fabryki… Jest kopalnia i kanał… ściekowy. Jestem przekonana, że każdy znajdzie coś dla siebie.
Będę też bardzo wdzięczna, jeśli podzielicie się w komentarzu swoimi ulubionymi muzeami w Polsce.

Muzeum Życia w PRL – Warszawa

To fantastyczne miejsce dla całych rodzin – dzieciaki zobaczą zabawki i pokój dla dzieci z czasów ich rodziców, wsiądą do malucha, wypiją lemoniadę z czasów epoki i spróbują kultowej gumy balonowej (guma turbo gratis dla każdego dziecka !). I jeszcze jak mieszkali rodzice czy dziadkowie – stare telewizory, pralkę Franię i wiele innych.

Strona www: Muzeum Życia w PRL
Adres: Piękna 28/34 (Plac Konstytucji- wejście na prawo od KFC), Warszawa
Godziny otwarcia:
poniedziałek – czwartek 10-18, piątek 12-20, weekend 10-18
Bilety: normalny – 18 PLN, ulgowy/ grupowy – 12 PLN
dzieci do lat 3 bez opłat

Muzeum poleca Ania z bloga Warsztat Podróży, a więcej o muzeum przeczytacie u nich na stronie TUTAJ

https://www.facebook.com/WarsztatPodrozy

Polin – Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie

Czy zabierać dzieci do muzeów które opowiadają o bolesnej i tragicznej historii?
Moim zdaniem warto. A jeśli jest to takie muzeum jak Polin, to tym bardziej odkrywanie dziejów Polski związanych ze społecznością żydowską będzie niesamowitą przygodą. Przechodząc przez kolejne sale poznajemy historie osadnictwa narodu Żydowskiego na polskich ziemiach – od średniowiecza do czasów współczesnych. W zależności od wieku dziecka możemy odkrywać razem poszczególne sale. Dodam jeszcze, co bardzo istotne, że jest to muzeum w pełni multimedialne. Pobyt tutaj jest tak niesamowity, że spędziliśmy w muzeum 3 godziny…
Dodatkowo już sam budynek muzeum jest ciekawy. Wnętrze to harmonijne połączenie giętych linii betonowych ścian i szkła. Budynek zachwyca architektów z całego świata i zdobył już kilka prestiżowych nagród.

Strona www: Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN
ul. Mordechaja Anielewicza 6, Warszawa
Godziny Otwarcia:
czwartek – piątek 10:00–16:00
sobota – niedziela 10:00–18:00
W CZWARTKI wstęp na wystawy jest BEZPŁATNY
Poniedziałek / Wtorek / Środa – muzeum nieczynne dla zwiedzających
Godziny otwarcia mogą ulec zmianie
Ceny biletów:
bilet normalny: 30 zł bilet ulgowy: 20 zł bilet grupowy (od 10 osób): 15 zł bilet „Muzeum za złotówkę”: 1 zł 
dla dzieci między 7 a 16 rokiem życia i młodzieży uczącej się między 16 a 26 rokiem życia, dotyczy posiadaczy legitymacji polskich szkół i uczelni audioprzewodnik: 12 zł /szt

Więcej o tym muzeum przeczytacie u nas na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/kasai.eu

Muzeum Pałacu w Wilanowie

Każda szanująca się stolica Europy ma w niedalekiej odległości rezydencję królewską – Wiedeń posiada Schonbrunn, Paryż – Wersal, a Warszawa – Wilanów z barokowym pałacem Jana III Sobieskiego.
Jeśli myślicie, że zwiedzanie pałacu będzie przypominać spacer po galerii obrazów i wasze dzieciaki umrą tam z nudów, to musicie wiedzieć, że Muzeum Pałacu w Wilanowie podąża z duchem czasu i ostatnio wprowadziło
bardzo interesujące i nowoczesne usprawnienie. Mowa oczywiście o audioprzewodniku w postaci aplikacji na telefon (Wilanów Guide – można wypróbować w domu!).

Strona www: Muzeum Pałacu w Wilanowie
godziny otwarcia* i ceny:
Muzeum Pałacu – 15 zł normalny / 10 zł ulgowy
soboty i niedziele 10:00-15:00
czwartki 11:00-15:00 (wstęp wolny)
Park – 7 zł normalny / 4 zł ulgowy / dzieci do lat 7 bezpłatnie
codziennie 9.00–16.00 (ostatnie wejście o 15:00)
Królewski Ogród Światła – bilety tylko online; 16:00-21:00 (w sb do 21:30, ostatnie wejście 30 minut przed zamknięciem)
poniedziałek – piątek: 15 zł normalny, 5 zł ulgowy
sobota – niedziela: 30 zł normalny, 10 zł ulgowy
* w związku z pandemią sytuacja ulega zmianie na bieżąco, warto
wcześniej sprawdzić godziny otwarcia na stronie i przez stronę kupić
bilety wstępu

Muzeum poleca Hania z bloga Plecak i Walizka a więcej o ciekawostkach w Warszawie przeczytacie u niej na blogu TUTAJ

https://www.facebook.com/plecakiwalizka

Centrum Pieniądza NBP 

Centrum Pieniądza NBP to jedyne takie miejsce w Warszawie, które na dodatek jest dostępne bezpłatnie dla odwiedzających. Na trzech poziomach (w 16 salach wystawienniczych) pokazano m.in banknoty z większości krajów świata, historię pieniądza, chętni mogą zwiedzić sejf czy zajrzeć do bankowozu.
Ile waży prawdziwa sztabka złota? Przekonacie się sami próbując ją podnieść. Te i wiele innych atrakcji powodują, że spokojnie możecie zaplanować na obejrzenie muzeum kilka godzin, bo jedna to będzie za mało. Dzieci były zachwycone i chętnie spędziłyby tam więcej czasu. 

Strona www: Centrum Pieniądza NBP
Warszawa, ul.Świętokrzyska 11/21
Godziny otwarcia: od wtorku do niedzieli – 10.00 -13.30 i 14.30 – 18.00.
W czwartki – 10.00 – 14.00 i 15.00 – 18.00 (w trakcie przerwy prowadzona jest dezynfekcja. (https://www.cpnbp.pl/aktualnosci/nowe-zasady-zwiedzania-w-centrum-pieniadza-nbp)
Cena: wstęp jest bezpłatny dla wszystkich, obowiązuje limit osób 

Muzeum poleca Joanna z bloga Places2visit, więcej przeczytacie TUTAJ.

https://www.facebook.com/www.places2visit/

Muzeum Stara Fabryka w Bielsku Białej

To esencja bielskiej historii kryjąca w sobie ducha dawnego Bielska słynącego z przemysłu włókienniczego. We wnętrzu zostały zgromadzone maszyny o bardzo ciekawych nazwach, jak wilk, czy postrzygarka, pracujące w dawnych zakładach produkujących materiały wełniane, m.in słynne bielskie sukna.
Najciekawszy fragment ekspozycji dla naszych dzieci, to niewątpliwie zespół maszyn do produkcji kapeluszy z ich przymierzalnią. Dodatkową atrakcją jest film o procesie produkcji materiałów i stała wystawa „Od włókiennictwa do małego fiata”.
Kto nie chciałby takiego zdjęcia z maluchem?

Strona www: Muzeum Stara Fabryka
Godziny otwarcia i Bilety TUTAJ

Muzeum poleca Justyna z bloga Tup Tam

https://www.facebook.com/tuptamy/

Muzeum Piernika w Toruniu

Toruń, to jak wiadomo miasto Kopernika i pierników. Legendarne Katarzynki zdobyły taką sławę, że zasłużyły na aż dwa dedykowane obiekty muzealne! Chciałabym zachęcić do odwiedzenia mniej komercyjnego, ale
znacznie bogatszego i edukacyjnego Piernikowego Muzeum Torunia pod egidą Muzeum Okręgowego w Toruniu.

Obiekt ten jest niezwykle wręcz interaktywny – przed zwiedzaniem mamy możliwość wzięcia udziału w
warsztatach (lub w dobie pandemii – pokazie) wyrabiania i wypieku masy piernikowej. Po prezentacji do najmłodszych uczestników trafiają piękne, ozdobne smakołyki.

Samo Muzeum ukazuje historię mieszczaństwa, miasta i cukiernictwa, a także owiane legendą dzieje fabryki Kopernika i rodu, który przez dziesiątki lat stał za marką niezrównanych Katarzynek. Historycy zabierają nas w niezwykłą w podróż w czasie, podczas której odkrywamy historię piernikarstwa od późnego Średniowiecza, przez Renesans, PRL i czasy dzisiejsze. Na końcu zaś lądujemy w sklepie wypełnionym po sufit
najróżniejszymi frykasami z Kopernika. Rozrywka dla całej rodziny!

Strona www: Muzeum Toruńskiego Piernika
ul. Strumykowa 4, Toruń
Godziny otwarcia polecam śledzić na stronie.
W normalnym sezonie od 10 do 18.
Wstęp kosztuje 18 złotych.

Muzeum poleca Hania z bloga Na Atlantydę, a więcej o muzeum przeczytacie na stronie TUTAJ

https://www.facebook.com/NaAtlantyde

Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika w Toruniu

Na pewno każdy z Was słyszał o podróżniku, Tony`m Haliku. Moje pokolenie właśnie dzięki programom Halika i Elżbiety Dzikowskiej poznawało dzikie rejony świata. Teraz wszystko się zmieniło i coraz częściej sami zabieramy dzieci na odkrywanie dalekich krajów. W muzeum w Toruniu możecie poznać historię życia Pana Halika, ale też zobaczyć ciekawe przedmioty z całego świata. Jest tam sala podróżników, gdzie spotkamy choćby sylwetkę Kazimierza Nowaka, którego zna teraz coraz więcej dzieci.

Strona www: Muzeum Podróżników
Franciszkańska 11, Toruń
Bilety 14 zł / 11 zł ulgowy
W środy wstęp na wystawy bezpłatny!
Czynne w godzinach:
Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela – 10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela – 10:00 – 16:00

O muzeum przeczytacie więcej u nas na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/kasai.eu

Fabryka Robotów w Mosznej

Fabryka Robotów to nietypowe miejsce, biorąc pod uwagę inne muzea w Polsce. To tam zobaczymy prawdziwe roboty inspirowane filmami Sci-fi, stworzone ze stali. To z pewnością jedyne tego typu miejsce w Polsce i prawdopodobnie w Europie. Na miejscu możemy nie tylko zobaczyć roboty, ale też porozmawiać z ich twórcą. Bowiem roboty nie są tworzone przez sztab ludzi, tylko przez jedną osobę – pana Sebastiana. Warto poznać historię tej wyjątkowej pasji, obok której nie można przejść obojętnie.

Strona www: Fabryka Robotów
Adres: 47-370 Moszna, ul. Zamkowa 2
Godziny otwarcia – w zależności od miesiąca, poza wakacjami trzeba się umawiać indywidualnie (nr telefonu na stronie)
Bilety: normalny 16 zł, ulgowy 14 zł
Dzieci do lat 3 wstęp wolny
Bilet rodzinny 2 + 2  54 zł

Muzeum poleca Ewelina z bloga W poszukiwaniu końca świata, a o atrakcjach Opolszczyzny możecie przeczytać TUTAJ

O muzeum przeczytacie też u nas na blogu TUTAJ

https://www.facebook.com/wposzukiwaniukoncaswiata

Multimedialne Muzeum Karkonoszy w Karpaczu

Wystawa w Multimedialnym Muzeum Karkonoszy zaaranżowana jest w formie wehikułu czasu, który
przenosi nad pomiędzy różnymi okresami w historii świata. Na naszych oczach za sprawą wyświetlanych filmów, animacji i muzyki z wody wypiętrzają się PraKarkonosze.
Nie ma tu wielu eksponatów i długich opisów. Wszystko podane jest w formie multimediów, a po wystawie
oprowadzają nas przewodnicy w formie hologramów.
Zwiedzanie wystawy nie jest statyczne, przenosimy się z sali do sali a poszukiwanie przejść do kolejnych sal i tzw. „znajdźków”, czyli okularach w ścianach z licznymi ciekawostkami o Karkonoszach jest dodatkową atrakcją dla dzieci.
W Multimedialnym Muzeum Karkonoszy znajduje się także wielka makieta gór, na której można zobaczyć szlaki, jeziora, schroniska, szczyty w różnych porach dnia. Prócz tego na zwiedzających czeka ciemna sala z karkonoskim niebem.
Muzeum nie jest duże, ale bardzo ciekawe i warto od niego zacząć zwiedzanie Karkonoszy.
Na jego zwiedzanie warto przeznaczyć około godziny.

Strona www: Muzeum Karkonoszy
Ul. Karkonoska 5, 58-540 Karpacz
Czynne: codziennie, od 10.00 do 18.00
Bilety: normalny 24 zł, bilet ulgowy 17 zł, bilet rodzinny 79 zł, karta dużej rodziny 75 zł

Muzeum poleca Magda z bloga Zbieraj się, a więcej przeczytacie TUTAJ

https://www.facebook.com/zbierajsiePL

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego w Bóbrce

Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza to miejsce, gdzie powstała
pierwsza na świecie kopalnia ropy naftowej!
Choć dzisiaj ropa większości kojarzy się z Bliskim Wschodem, Rosją czy Stanami Zjednoczonymi, to jednak początki jej wydobycia związane są nierozerwalnie z polską Bóbrką i Ignacym Łukasiewiczem.
Tereny dzisiejszego Podkarpacia w XIX wieku pachniały ropą naftową i fortuną, której dorobiło się tutaj wielu ludzi. Ropę naftową nazywano z resztą „czarnym złotem”, gdyż była, i z resztą po dziś dzień jest, niezwykle cennym surowcem, którego posiadanie gwarantowało zbicie majątku.
Co ciekawe, choć minęło już tyle lat, kopalnia ropy naftowej w Bóbrce działa po dziś dzień! Są to szyby kopane ręcznie, a złoża naftowe Podkarpacia nie są tak bogate, jak np. te na Bliskim Wchodzie, ale po dziś dzień płynie tutaj ropa naftowa, której zapach unosi się pośród drzew skansenu w Bóbrce.
Niezwykłe miejsce ukryte pośród drzew i malowniczych wzgórz, które wygląda bajkowo o każdej porze roku. A do tego niesamowita historia tego miejsca, początków wydobycia ropy naftowej, o której dzisiaj
wciąż tak mało się mówi. Jak bowiem wyobrazić sobie współczesny świat bez ropy naftowej?

Bóbrka leży na tzw. Szlaku Odkrywców Czarnego Złota, który jest świetnym pomysłem na wspólne odkrywanie tych terenów dla całej rodziny! Prowadzi on przez najważniejsze i najciekawsze miejsca związane z przemysłem naftowym. Po drodze czekają zagadki i zadania, których rozwiązanie zapewnia nie tylko wiedzę, specjalne stemple, ale także nagrodę. Świetna zabawa, szczególnie dla dzieci!

Strona www: Muzeum Bóbrka
ul. Kopalniana 35 Bóbrka 38 – 458 Chorkówka
Godziny otwarcia:
1 kwietnia – 31 października – od wtorku do niedzieli w godz. 10:00-16:00
2 listopada – 31 marca – od wtorku do niedzieli w godz. 7:00-15:00
W poniedziałki muzeum jest nieczynne
Bilety: normalny – 19z, ulgowy – 12zł, rodzinny (2 dorosłych + 2 dzieci) – 49zł
Dzieci do 7 roku życia – wstęp bezpłatny

Muzeum polecają Karolina i Piotrek z bloga RudeiCzarne Travel Blog. Więcej o muzeum przeczytacie u nich na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/rudeiczarne

Muzeum Papiernictwa w Dusznikach Zdroju

Duszniki-Zdrój, choć piękne, pokryte są patyną czasu, dlatego też po Muzeum Papiernictwa nie spodziewaliśmy się więcej niż po przeciętnym, prowincjonalnym muzeum. Ku naszemu zaskoczeniu okazało się być jedną z ciekawszych tego typu placówek, która urzekła i nas – dorosłych, i nasze dzieci (8 i 11 lat). 

Już sam budynek przyciąga uwagę, muzeum bowiem mieści się w (nadal czynnym!) barokowym młynie wybudowanym ponad 400 lat temu. Powtórzymy, żeby dobrze wybrzmiało: siedziba muzeum to czynny barokowy młyn papierniczy! Wewnątrz jest jeszcze lepiej. Jeśli jesteście z dzieciakami, wizytę warto zacząć od warsztatów, na których Wasze pociechy (a przy okazji i Wy) dowiecie się krok po kroku jak się czerpie papier. Potem, z własnoręcznie zrobioną kartką pod pachą, możecie ruszyć na fascynujący spacer przez historię papieru i jego roli w rozwoju cywilizacji, jak i przez dzieje samego młyna (warto zwiedzać z audioprzewodnikiem!). 

Wisienką na torcie jest arcyciekawa wystawa „Polski pieniądz papierowy”, a jeśli jeszcze traficie na tego samego pracownika muzeum, który towarzyszył nam w jej eksplorowaniu, to spodziewajcie się spędzić na oglądaniu banknotów dużo więcej czasu niż zaplanowaliście!

Strona www: Muzeum Papiernictwa
ul. Kłodzka 42, 57-340 Duszniki-Zdrój
Godziny Otwarcia:
listopad-kwiecień: wtorek-piątek 9.00-15.00, sobota-niedziela 9.00-17.00 maj-sierpień: poniedziałek-sobota 9:00-18:00, niedziela 9:00-16:00wrzesień-październik: poniedziałek-sobota 9:00-17:00, niedziela 9:00-16:00
Bilety: normalny – 22 zł, ulgowy – 17 zł
Pełny cennik: https://muzeumpapiernictwa.pl/cennik/
Pamiętajcie, że od maja 2020 roku do odwołania z powodu pandemii na wizytę w muzeum i warsztaty obowiązują rezerwacje telefoniczne!

Muzeum polecają Ola i Paweł z bloga 8 Stóp. Więcej o tym muzeum przeczytacie u nich na stronie TUTAJ.

https://www.facebook.com/8Stop

Kopalnia Soli w Bochni

Czy pobyt w muzeum może być przygodą dla dużych i małych? Jeśli wybierzecie się do Kopalnia Soli „Bochnia” na pewno będzie to niezła przygoda, w dodatku 250 metrów pod ziemią!
Podziemna kolejka, zjeżdżalnia, boisko i kilka tematycznych tras turystycznych.
Dodatkowo to też dobre miejsce na ucieczkę od smogu…
Kopalnie odwiedziliśmy już kilka razy, nawet nocowaliśmy! Podczas ostatniej wizyty po raz pierwszy pływaliśmy łodzią! Polecam!

Strona www: Kopalnia Soli w Bochni
ul. Campi 15, Bochnia
W 2021 roku kopalnia jest otwarta – od 6 lutego.
Bilet normalny (w okresie styczeń – marzec) – 53 zł, ulgowy 40 zł
Bilety rodzinne – w zależności od wielkości rodziny – od 117 zł do 134 zł
Polecam rezerwacje online – na stronie wybieracie rodzaj trasy i godzinę.

Muzeum bardzo polecamy i pisaliśmy o nim na blogu kilka razy – wpisy znajdziecie TUTAJ

https://www.facebook.com/kasai.eu

Centrum Nauki i Techniki EC1 w Łodzi

EC1 – to dawna elektrownia, obecnie muzeum, planetarium, centrum konferencyjne i część Nowego Centrum Łodzi. 
W miejscu elektrociepłowni EC1, której historia sięga początku XX wieku powstał obiekt, który zachwyca architektonicznie i nawiązuje do historii przemysłowej Łodzi. Jedną z najciekawszych części jest muzeum Centrum Nauki i Techniki EC1, gdzie można nie tylko poznać historię miasta i elektrociepłowni, ale również dowiedzieć się jak powstawała energia, jak pracowały kotły, a wszystko wkomponowane w fantastycznie odnowione wnętrza elektrowni. Znajduje się tutaj wiele ciekawych eksponatów, interaktywnych wystaw, gier i animacji, co sprawia, że starsze dzieci na pewno nie będą się tutaj nudzić.

Co więcej, jeszcze w 2021 roku planowane jest otwarcie specjalnej części dla maluchów – Ulicy Żywiołów, na co już z niecierpliwością czekamy!

Strona www: EC1 Łódź — Miasto Kultury
ul. Targowa 1/3, 90-022 Łódź
Godziny otwarcia:
Wtorek – piątek: godz. 10:00 – 18:00 Sobota – niedziela: godz. 11:00 – 19:00
Bilety:
Weekend: Bilet normalny – 29 zł, ulgowy – 22 zł 
W tygodniu: Bilet normalny – 23 zł, ulgowy – 17 zł 

Muzeum polecają Kamila i Paweł z bloga Ready for Boarding. Więcej o Łodzi przeczytacie u nich na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/ReadyForBoarding

Muzeum Kanału „Dętka” w Łodzi

Zabrać dziecko do muzeum to rozumiem, ale żeb do kanału!? A dlaczego nie? Na pewno zapamięta na długo. Poza tym kto się może pochwalić, że spacerował zabytkowym kanałem pod ziemią?
Poza sezonem letnim kanał jest czynny w nieco ograniczony sposób i trzeba się umawiać. Od razu zaznaczę, że tak naprawdę, to nie jest normalny kanał ściekowy. W czasie gdy był używany, służył jako zbiornik wody wykorzystywanej do płukania kanałów. Czy warto wejść do Dętki? Oczywiście! Niesamowite wrażenie chodzić po tych „dętkowych” korytarzach. Znajdziecie tam ekspozycję starych zdjęć Łodzi, dokumentujących budowę kanału. Są też ekspozycje rzeczy wydobytych z kanałów ściekowych. Czego tu nie ma!

Strona www: Muzeum Kanału „Dętka” – Oddział Muzeum Miasta Łodzi
pl. Wolności
Godziny Otwarcia:
aktualnie tylko w sezonie od maja do września
Bilety:
normalny: 5 zł, ulgowy: 3 zł
Środa jest dniem bezpłatnego wstępu

Muzeum kanału polecamy, podobnie jak inne ciekawe miejsca w Łodzi – przeczytacie o tym na naszym blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/kasai.eu

Muzeum Śląskie w Katowicach

Zdecydowanie najbardziej spektakularną realizacją Muzeum Śląskiego jest stała ekspozycja Światło historii. Górny Śląsk na przestrzeni dziejów. W symbolicznej przestrzeni kopalni możemy prześledzić historię Górnego Śląska od czasów najdawniejszych po rok 1989. Wystawa jest w dużej mierze interaktywna, podzielona na dziewiętnaście przestrzeni  ilustrujących  najważniejsze wydarzenia, które zdeterminowały niezwykle skomplikowaną historię tego regionu.
Sam kompleks Muzeum Śląskiego robi ogromne wrażenie, zwłaszcza wieczorem, gdy budynki są pięknie podświetlone. W sezonie wiosenno-letnim można wspiąć się na 40 m wieżę szybu kopalnianego, zaadaptowaną na wieżę widokową.

Na Tropie Tomka, przestrzeń edukacyjna dla dzieci stworzona w budynku dawnej stolarni niestety póki co jest jeszcze zamknięta. Samo Muzeum Śląskie jest jednak na tyle atrakcyjne, że z pewnością spodoba się zarówno dużym i małym:)

Strona www: Muzeum Śląskie
Katowice ul. T. Dobrowolskiego 1
Godziny otwarcia:
poniedziałek: nieczynne
wtorek 10-18
środa-piątek: 12-18
sobota-niedziela: 10-18
wtorki wstęp bezpłatny
Bilety: wszystkie bilety wstępu dostępne są w cenie biletów ulgowych – 16PLN

Muzeum poleca Marzena z bloga Wawamaszka.
Więcej o Katowicach przeczytacie u niej na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/wawamaszka

Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku

Choć o Solidarności słyszał chyba każdy, coraz mniej z nas zna jej historię.
W Gdańsku, tuż przy historycznej bramie stoczni i Pomniku Poległych Stoczniowców, wzniesiono ogromny nowoczesny budynek. Funkcjonuje w nim nie tylko multimedialne muzeum opisujące polską drogę do wolności, ale też centrum kulturalne.
Główna wystawa w ciekawy sposób pokazuje lata rozwoju Solidarności i walkę o wolność. W salach zgromadzono mnóstwo przedmiotów pokazujących tamte czasy, z historycznymi tablicami z 21 postulatami Solidarności na czele. Jednak same historyczne fakty i obrazujące je przedmioty dzieci nie zaciekawią. A moje wspominają to muzeum mimo że od naszej wizyty minęły już ponad 3 lata! Centrum Solidarności zwiedzaliśmy z audioprzewodnikami i to one sprawiły, że 2 czy 3 godziny, które przeznaczyliśmy na wizytę to zdecydowanie zbyt mało.
Przechodząc od sali do sali słuchaliśmy arcyciekawych opowieści, do których muzealne eksponaty były tylko przyczynkiem. Nie czytaliśmy o tym jak wyglądały kiedyś rozmowy telefoniczne, po prostu takiej wysłuchaliśmy (i to z aparatu stacjonarnego, którego wiele dzieci już nie kojarzy!). Nie czytaliśmy o pracy stoczniowców tylko zobaczyliśmy ją na filmikach, założyliśmy robocze kaski czy weszliśmy do stoczniowego wózka.
Co ważne, poza normalnymi audioprzewodnikami są też te ze ścieżką zwiedzania przeznaczoną dla dzieci. Warto je wybrać żeby każdy zwiedzający wyszedł z głową pełną informacji i znajomością najnowszej historii Polski i Europy. 
W czasie pandemii turyści mogą w Centrum Solidarności zwiedzać wystawę stałą i czasową, wchodzić na taras widokowy oraz korzystać z muzealnego sklepu i kawiarni na wynos. Zamknięta jest sala zabaw dla dzieci (Wydział Zabaw).

Strona www: Europejskie Centrum Solidarności
Plac Solidarności 1, Gdańsk
Otwarte: czw-pt 10-18, sb-ndz 10-20
W 2021 otwierają się od 11 lutego

Muzeum poleca Basia z bloga Podróże Hani, a więcej o Gdańsku przeczytacie u niej na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/PodrozeHani

Muzeum Sztuk Użytkowych w Poznaniu

Muzeum położone jest na Górze Przemysła i na pewno zauważycie z rożnych części miasta 43 metrową wieżę zamku. Na wieżę oczywiście można wjechać windą i popatrzeć na piękną panoramę Poznania.

Muzeum mieści się w zrekonstruowanym zamku Przemysła II. Jest tutaj cześć poświęconą temu królowi i historii zamku – początki datowane są na XIII wiek.

Główna ekspozycja Muzeum Sztuk Użytkowych, to ogromy zbiór przedmiotów powszechnie używanych od średniowiecza do współczesności. Nas ogromnie zachwyciły filmiki, które możemy sami odtwarzać – ukazują historię szachów, zegarów i opowiadają o kosmosie. Malwinka była zachwycona, szczególnie, że w przedszkolu od kilku miesięcy właśnie uczyła się grać w szachy.
To też muzeum bardzo przyjazne dzieciom. Są miejsca, gdzie dziecko może dotknąć wybrane eksponaty, są ekrany dotykowe i ulubione przez Malwę wysuwane z gablot szuflady.
Co więcej, w ostatniej sali możecie przebrać się w stroje z rożnych epok. Tam też, siedząc przy zabytkowym sekretarzyku, można napisać na kartce swoje uwagi co do muzeum. Malwinka z radością napisała co jej się podobało – DOTYKANIE!

Strona www: Muzeum Sztuk Użytkowych
Góra Przemysła 1, Poznań
Otwarte:
poniedziałek – nieczynne
wtorek – czwartek 10:00 – 17:00
piątek 11:00 – 20:00
sobota – niedziela 11:00 – 17:00
Bilety: 15 zł/ normalny, 10 zł/ ulgowy, 1 zł/ uczniowie i studenci w wieku od 7 do 26 lat
wstęp bezpłatny – wtorek

Więcej o Poznaniu i innych ciekawych muzeach przeczytacie u nas na blogu TUTAJ

https://www.facebook.com/kasai.eu

Brama Poznania ICHOT

Czy jeśli wam powiem, że Brama Poznania przybliża historię wyspy katedralnej w Poznaniu, to ktokolwiek tam się wybierze?
Nie sądzę.
Ale jak napiszę, że to mega interaktywne centrum, pełne świateł i instalacji, opowiada historię miejsca, w którym rozpoczęła się Polska, to może będzie lepiej. Miejsce to porównuję do warszawskiego POLIN i krakowskiej Fabryki Schindlera.

Brama Poznania to właściwie nie jest muzeum. Nie ma w nim artefaktów kultury. Rozwinięcie nazwy ICHOT oznacza Interaktywne Centrum Historii Ostrowa Tumskiego. Co ciekawe, nie dość, że ma fantastyczną ekspozycję, to jego bryła otrzymała już kilka wyróżnień i nagród architektonicznych, a National Geographic uznał ją za jeden z 7 nowych Turystycznych Cudów Polski.

Ścieżka zwiedzania przechodzi przez cztery główne sale. Przy każdej znajduje się osobny pokój dla dzieci, w którym znajdują się tematyczne gry, zabawy czy stroje do przebierania. Audioprzewodnik oferuje również wersję zwiedzania dla rodzin z dziećmi.

Niestety, jak się dowiedziałam, póki co sale dziecięce pozostają zamknięte. Zobaczymy czy reżim sanitarny pozwoli je wkrótce otworzyć.

Strona www: Brama Poznania ICHOT
ul. Gdańska 2, Poznań
Czynne:
od pon do pt 10.00-18.00, sb i nd 10.00-19.00
Bilety: 20 zł, ulgowy 15 zł, rodzinny 40 zł
happy hours wt.-pt. 17.00 i – sb.-nd. 18.00 – normalny 10 zł, ulgowy 7,50 zł

Muzeum poleca Agnieszka z bloga Zależna w podróży, a więcej o muzeach w Wielkopolsce przeczytacie na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/ZaleznaWPodrozy

Centrum Edukacji Ekologicznej „Symbioza” w Krakowie

Symbioza to całkiem nowe miejsce na mapie krakowskich atrakcji. W 2020 roku Centrum ruszyło z serią warsztatów i spacerów ekologicznych i od razu skradli nasze serce bogatą ofertą, ciekawą ekspozycją i niesamowitym zaangażowaniem edukatorów przyrodniczych.
Szczególnie polecam udział w spacerach i warsztatach organizowanych przez Centrum. Dodatkowym plusem odwiedzin tutaj jest bliskość Lasku Wolskiego, który zachwyca o każdej porze roku.

Strona www: Symbioza
Aleja Żubrowa 15
Centrum otwarte jest od wtorku do soboty w godzinach od 8.00 do 16.00. Rezerwacja biletów oraz pełna oferta na stronie centrum
Wstęp na zajęcia jest bezpłatny

Więcej o Symbiozie i warsztatach przeczytacie u nas na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/kasai.eu

Muzeum Wsi Kieleckiej/ Park Etnograficzny w Tokarni

Uwielbiamy skanseny, a naszym zdaniem najładniejszy, z których do tej pory zobaczyliśmy jest Park Etnograficzny w Tokarni ( Muzeum Wsi Kieleckiej) w województwie świętokrzyskim.
Skansen obejmuje rozległy teren 70 hektarów i podzielony jest na kilka sektorów, tworzących oddzielne osady nie tylko wiejskie, ale również małomiasteczkowe. Miejsce jest stworzone bardzo autentycznie. Brak asfaltu czy chodników, dzięki czemu niejeden film czy serial był nagrywany w tym miejscu.

Strona www: Muzeum Wsi Kieleckiej
Adres: Tokarnia 303, 26-060 Chęciny
Godziny otwarcia w czasie pandemiihttps://www.mwk.com.pl/oferta/godziny-otwarcia-i-cennik):
Cennik biletów w czasie pandemii (bilety spacerowe):
normalny – 10,00 zł, ulgowy – 5,00 zł, rodzinny (2+1) – 20,00 zł
bilet spacerowy rodzinny (2+2) oraz Karta Dużej Rodziny – 25,00 zł
bilet spacerowy indywidualny Karta Dużej Rodziny – 4,00 zł

Muzeum poleca Agata z bloga Byle na chwile. Więcej o skansenie przeczytacie na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/bylenachwile

Skansen Ziemi Łowickiej w Maurzycach

Coś dla miłośników powrotów do natury, starych chat, folkloru i wiejskiej sielanki?
Oto skansen w Maurzycach, tuż pod Łowiczem.
Jeśli znasz ze swojego dzieciństwa wycinanki, to tutaj trafisz do wycinankowego raju. I jeszcze zaciekawisz nimi swoje pociechy. O fikuśnych wycinankach łowickich słyszał chyba każdy! W maurzyckim skansenie zobaczysz je w każdej chacie. Oko zachwyca tutaj wszystko: i tradycyjne łowickie ozdoby, i drewniane chaty. Z zewnątrz soczyście niebieskie, białe, a czasem niemalowane, z pięknie zachowanym drewnem, natomiast w środku wypełnione przedmiotami codziennego użytku naszych prababek i pradziadów.
To miejsce, w którym na sercu robi się ciepło i z zaciekawieniem odkrywa dawne życie wsi. Zobaczysz, w jaki sposób budowało się kiedyś wsie, gdzie trzymano zwierzęta i czym się zajmowano. Dźwięk skrzypiącej podłogi w chacie, zapach starych mebli i malownicze wiejskie widoki pozwolą odkrywać przeszłość wszystkimi zmysłami! Skansen pod Łowiczem to centralna Polska, tak więc blisko mają tutaj szczególnie mieszkańcy Warszawy i Łodzi.
Może to więc świetny pomysł na weekend za miastem? 

Strona www: Skansen w Maurzycach 
adres: Stary Rynek 5/7, Maurzyce 
Godziny otwarcia: 
09.00 – 17.00 (codziennie, od maja do końca października)
Cena: bilet normalny – 10 zł, bilet ulgowy – 6 zł, rodzina 2+2 – 28 zł

Muzeum poleca Anna i Michał z bloga Podróże w naturze.
Więcej przeczytacie u nich na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/podrozewnaturzepl

Park Etnograficzny w Olsztynku

Skansen w Olsztynku to muzeum z ponad 100 letnią tradycją. W parku etnograficznym można zobaczyć zabudowę z regionu Warmii, Małej Litwy, Powiśla oraz Mazur. Oprócz budynków gospodarskich i mieszkalnych jest tam: młyn, kościół, karczma, szkoła, kuźnia i wiele innych obiektów. Na terenie parku – co szczególnie ucieszy dzieci – jest dużo zwierzaków. Są konie, kuce, owce skuddy, a także kilka gatunków kur – w tym bardzo śmieszna gołoszyjka oraz sławna zielononóżka.
Zwiedzanie muzeum daje świetną okazję, aby poznać dawne życie – w skansenie zgromadzono ponad 14.000 artefaktów.
Muzeum organizuje liczne warsztaty i pokazy, dlatego warto zaplanować swój pobyt świadomie i zobaczyć na stronie muzeum, kiedy warto tam pojechać.
Polecam wycieczkę zarówno dorosłym jak i dzieciakom – każdy znajdzie coś dla siebie w szerokiej ofercie tego miejsca.

Strona www: Park Etnograficzny w Olsztynku
ul. Leśna 23, 11-015 Olsztynek
Godziny otwarcia:
Wtorek – niedziela pomiędzy godziną 10.00 a 15.00
Cena:
Bilet spacerowy: 8 zł,
Dzieci do lat 7: bezpłatnie
Obowiązkowa opłata za parking – samochód osobowy 5 zł
Wstęp wolny:
Na stronie muzeum jest informacja na każdy miesiąc, w lutym to 4,9, 21 oraz 27

Muzeum poleca Marlena z bloga Okiem Marleny. Więcej przeczytacie u niej na blogu TUTAJ.

https://www.facebook.com/okiemmaleny

Czy to jedyne ciekawe muzea w Polsce?

Zdecydowanie nie. Już rzut oka na mapę Polski na początku, uświadomił mi, jak wiele miejsc nie udało się tu wymienić…
Lublin i przepiękny skansen
Białystok i bardzo ciekawe Muzeum poświęcone Ludwikowi Zamenhofowi, twórcy esperanto
Poznań – Ratusz, Rogalowie Muzeum Poznania
Gdańsk i przepiękny Ratusz i Dwór Artusa
Wieliczka i kopalnia z ciekawą trasą górniczą
Łódź i muzeum Semafor
Kraków – Podziemia Rynku, Wawel Odzyskany, Fabryka Szyndlera, Muzeum Czartoryskich
Wrocław i jego ciekawe muzea
Muzea i kopalnie na Śląsku
– Rzeszów i Muzeum dobranocek

A Ty do jakiego muzeum polecasz się wybrać z dzieckiem?

O muzeach piszemy zawsze z wielką radością na blogu – wszystkie wpisy znajdziesz TUTAJ


Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

5 komentarzy

Asia 10 lutego 2021 - 9:42

Świetne zestawienie. Bardzo dobrze mieć tyle miejsc w jednym wpisie bo potem łatwiej się szuka ;)

Odpowiedx
Kasia 24 lutego 2021 - 18:00

Też tak lubię :) Mam nadzieję że mapka tez będzie pomocna :)
Pozdrawiam serdecznie!

Odpowiedx
Marta 14 lutego 2021 - 9:58

Hej, gratuluję świetnego bloga. Zaczerpnęłam od Was już niejeden pomysł na wycieczkę. A czy byliście kiedyś w Muzeum Afrykańskim (Misyjnym) i Karmelitańskim przy klasztorze w Czernej? Wasze zdjęcia z Doliny Eliaszówki widziałam, ale nie każdy wie o tych małych muzeach a miejsce jest fantastyczne. Unowocześnione kilka lat temu, jedno w formie afrykańskiej chaty. Bardzo polecam i dziękuję za Wasze teksty, zdjęcia i entuzjazm :)

Odpowiedx
Kasia 24 lutego 2021 - 17:49

Hej, dziękujemy za miłe słowa. Faktycznie w Czernej i w Eliaszówce byliśmy – ale bardzo dawno. To na wiosnę wybierzemy się znowu i na pewno do muzeum zajrzymy! Dziękuje za pomysł – zapisuje!

Odpowiedx
viacamp 5 marca 2021 - 23:56

Świetny artykuł, bardzo miło się czyta. Bardzo lubię tego bloga.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci