Home PodróżePolska Ciężkowice i okolice – ciekawostki w regionie

Ciężkowice i okolice – ciekawostki w regionie

by Kasia

Skamieniałe Miasto jest największą przyrodniczą atrakcją Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Zapewne tak jak my, odwiedziliście to miejsce nie jeden raz. Możemy tam liczyć na sporą dawkę zachwytu. Jednak tym razem nico dokładniej sprawdziliśmy, na co jeszcze ciekawego w okolicy możemy liczyć. I to dopiero było zaskoczenie! Ciekawostek i miejsc wartych odwiedzin w gminie Ciężkowice jest tyle, że spokojnie możecie spędzić w okolicy cały weekend, a może nawet tydzień!

Naszą wycieczkę zaplanowaliśmy tak, żeby zacząć możliwie wcześnie rano od Skamieniałego Miasta. Co tu kryć, to najbardziej znana atrakcja tutaj, więc w słoneczny weekend możecie spodziewać się, że parking szybko się zapełni.

Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach

Czym właściwie jest Skamieniałe miasto? To grupa fantazyjnie ukształtowanych skał tworzących, jak mówi legenda, miasto zamienione w kamień. W 1974 roku utworzono tutaj rezerwat przyrody nieożywionej.
Fantastyczne skałki rozrzucone są na odcinku około 700 m od doliny rzeki Białej, aż do wzniesienia Skała, wspinającego się na wysokość 367 m n.p.m.
Prawie z każdą skałką w rezerwacie wiąże się legenda: o rycerzu skąpcu, który ze swej zachłanności, pilnując wejścia do groty w której przechowywał skarb, umarł z pragnienia, o pustelniku, któremu jako jedynemu pozwolono opuścić miasto przed zamienianiem go w kamień, o czarownicy, która złorzeczyła księdzu zamierzającego do ciężkowickiego chorego…

Naszą wycieczkę zaczynamy od skałek przy główniej ulicy, nieco dalej od parkingu i głównego wejścia do rezerwatu. To Czarownica i Ratusz. Jest tu malowniczy mostek przerzucony nad drogą i punkt widokowy na rzekę Białą. Zaraz potem idziemy na główny szlak. Jest pięknie? Jest! Jest pusto? Tak – polecamy być rano! Więcej przeczytacie w osobnym wpisie już wkrótce.

Wstęp płatny 3 zł / 2 zł ulgowy. Dzieci do 4 lat – bezpłatnie. Parking – 5 zł.

Wodospad i Wąwóz Czarownic

Odwiedzając Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach koniecznie musicie zobaczyć też Wodospad i Wąwóz Czarownic. Gdy byliśmy pierwszy raz w tych okolicach, po prostu zapomnieliśmy o tym, że tuż obok jest jeszcze jedno ciekawe miejsce – Wodospad i Wąwóz Czarownic. Tym razem nie popełniliśmy tego błędu!

Parking
Tuż obok jest niewielki parking, jednak tuż obok ruszyła duża budowa i na parkingu są zgromadzone materiały budowlane i ciężki sprzęt.
My połączyliśmy wycieczkę tutaj z przejściem Skamieniałego Miasta, więc samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu (5 zł) przy Skamieniałym Mieście.

Trasa
Dobrze oznakowana. Polecamy dobre buty – może być ślisko. Warto wybrać się tu na wycieczkę też zimą – tworzy się wtedy malowniczy lodospad.

Ciężkowice Rynek i kościół

Z tego co pamiętam, już kiedyś zaglądaliśmy na rynek w Ciężkowicach. Jednak tym razem jakoś bardziej doceniliśmy ciekawy układ malowniczego ryneczku. Zachowany średniowieczny układ Ciężkowic pochodzi z czasów lokacji miasta, czyli z 1348 roku. Pośrodku rynku stoi murowany ratusz z niewielkim dziedzińcem. Dodatkowo plac otaczają domy z podcieniami wzniesione pod koniec XVIII wieku i na początku XIX wieku.
Zabudowa Ciężkowic jest jedną z nielicznych tego typu w Małopolsce, dlatego została umieszczona na szlaku architektury drewnianej.
Wybitnie brakuje tu jakiś kawiarni czy galerii – rynek ma spory potencjał i urokiem przypomina nieco ten w Lanckoronie.
Będąc w Ciężkowicach rzućcie okiem też na ciekawy kościół. Jest w stylu neogotyckim i został zaprojektowany przez lwowskiego architekta, Jana Sas-Zubrzyckiego.
W ołtarzu głównym znajduje się łaskami słynący obraz Chrystusa Miłosiernego „Ecce homo”.

Źródło na Rakutowej w Ciężkowicach

Już wspominałam, że okolice Ciężkowic zaskakiwały nas na każdym kroku. Co powiecie teraz na źródło leczniczych wód?
Rakutowa to przysiółek Ciężkowic i znajduje się tutaj źródło wody siarczkowej. W latach 50 XX wieku dokonano tutaj odwiertów w poszukiwaniu złóż ropy naftowej. Ropy nie znaleziono, ale natrafiono na źródło wód mineralnych.
Wypływająca tutaj woda została przebadana i uznano, że może być zastosowana do kąpieli leczniczych w chorobach reumatycznych, niektórych chorobach skóry i rehabilitacji narządów ruchu.
Już Ignacy Jan Paderewski planował utworzyć tutaj uzdrowisko i coraz bliżej do realizacji tego projektu w dzisiejszych czasach.

Diable Boisko w Pławnej

Skałka Diable Boisko została w roku 2004 uznana za pomnik przyrody nieożywionej.
Pierwotnie była to zapewne jaskinia, lecz w wyniku procesów wietrzenia powstała konstrukcja przypominająca most zawieszony nad przepaścią.


Do skały prowadzi szlak zielony biegnący z Pławnej w kierunku przysiółka Zagórze. Jak tu dotrzeć, i co ciekawego zobaczycie na trasie – znajdziecie już u nas na blogu:

Wieża w Bruśniku

Kręcąc się po okolicy i odwiedzając ciekawe miejsca w Gminie Ciężkowice przekonaliśmy się, że krajobrazy jakie mieliśmy za oknami samochodu są niezwykle malownicze i jedyne w swoim rodzaju. Łagodne wzniesienia, falujące pola… Żeby jeszcze bardziej docenić piękny krajobraz warto wspiąć się na wieże widokową. My mieliśmy na trasie tą w Bruśniku. Otwarto ją w 2014 roku na wzgórzu Styrki (420 m) i ma 23 m wysokości. Z wieży podziwiać możemy Pogórze Ciężkowickie, Pogórze Rożnowskie i Beskid Niski. Są tu umieszczone tablice z atrakcjami okolic – więc jeśli jeszcze nie macie pomysłu, gdzie skierować dalsze kroki, na pewno na wieży znajdziecie inspirację do dalszej wycieczki.
Parking – tuż pod wieżą, bezpłatny.

Lipa Sobieskiego w Falkowej

Często się zdarza, że z wiekowymi drzewami są związane jakieś legendy. Tak też jest w przypadku imponującej, choć już nieco nadgryzionej zębem czasu, sędziwej lipy w Falkowej. Według legendy, w 1683 roku przez Falkową przejeżdżało polskie wojsko pod wodzą Jana III Sobieskiego. Wracali ze zwycięskiej bitwy pod Wiedniem. Po ciężkim dniu i długiej podróży, król zauroczony okolicą zarządził postój i sam spoczął w cieniu dorodnej lipy.
Najsłynniejsza lipa w Falkowej rośnie na najwyższym wzniesieniu w okolicy, na wysokości ponad 400 m n.p.m. Sędziwe drzewo liczy sobie już ponad 400 lat! Na drzewie wisi kapliczka z wizerunkiem Matki Bożej Tuchowskiej, a ze wzgórza, na którym stoi wiekowa lipa, rozciąga się szeroki widok na Pogórze Rożnowskie i Ciężkowickie. Z tego miejsca Beskidy i Tatry są już niemal na wyciągnięcie ręki.
* W październiku 2020 roku dotarła do nas wiadomość, że niestety lipę powalił silny wiatr…

Polichty – Ośrodek Edukacji Ekologicznej

Wodząc palcem po mapie Gminy Ciężkowice znalazłam ciekawostkę – las, a w nim kilka ścieżek edukacyjnych. To Ośrodek Edukacji Ekologicznej Zespołu Parków Krajobrazowych Pogórza znajdujący się na terenie Ciężkowicko-Rożnowskiego Parku Krajobrazowego. Ośrodek jest w miejscowości Polichty – Sucha Góra. Są tu wytyczone trzy ścieżki edukacyjne – „Polichty – Sucha Góra” (zielona), „Pod Kurhan” (żółta) i „Na Budzyń” (brązowa).
Dojazd – kierujcie się na Polichty, przy drodze jest drogowskaz i parking przy drodze ze szlabanem, kierującej do ośrodka. Potem czeka Was spacer przez las – około 2 km, aż dotrzecie w okolice ośrodka. Nas oczywiście zwabiły tutaj malownicze mostki i zbiornik wodny. Nie muszę chyba dodawać, że na ścieżkach byliśmy zupełnie sami!

Jednak to nie wszystkie ciekawostki w gminie Ciężkowice:

Skała Wieprzek w Siekierczynej

Wieprzek to blok skalny długości 52 m i wysokości 9 m. Skała znajduje się na terenie miejscowości Siekierczyna, przy czerwonym szlaku turystycznym z Jastrzębi na Jamną. Do skałki można dojść również ścieżką edukacyjną „Przez Wieprzek”.
Jak to często bywa, ze skałką związana jest legenda, według której pewnego dnia grybowscy kupcy pędzili świnie na jarmark do Zakliczyna. W lesie zatrzymali się na krótki postój i dwóch z nich zaczęło kłócić się o prawo do jednego wieprzka. Jeden z nich zakrzyknął – jeżeli on nie jest mój, to niech skamienieje. I tak mamy po dziś dzień, ciekawą skałkę do podziwiania.

Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach

Muzeum poświęcone jest pamięci Włodzimierza i Krystyny Tomików, którzy przez ponad 50 lat kolekcjonowali różne eksponaty i działali na rzecz ochrony przyrody ziemi Ciężkowickiej. Możemy kupić bilet łączony Muzeum + Skamieniałe Miasto. Bilety 12 zł / 8 zł ulgowy.

Rezerwat Diable Skały w Bukowcu

Dotrzeć tu możemy kilkoma szlakami – od strony Ciężkowic, Bobowej, Gródka nad Dunajcem albo Jamnej. Na wzgórzu Bukowiec, została utworzona ścieżka przyrodnicza Diable Skały. Rezerwat obejmuje liczne skałki z piaskowca ciężkowickiego które przybierają formę baszt ambon i grzybów.
W pobliżu rezerwatu znajduje się ciekawostka – kościół pod wezwaniem Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny. Jest to dawna cerkiew grekokatolicka pod wezwaniem św. Praksedy z 1892 roku. Jednak najbardziej osobliwa rzecz tutaj, to największa w Polsce, letnia kolonia podkowca małego, czyli jednego z najstarszych nietoperzy w Europie! Swoje bezpieczne schronienie znalazły one na poddaszu kościoła. Dodatkowo nietoperze te zimują w pobliskiej jaskini – Diablej Dziurze (wejście do jaskini w okresie zimowym jest zamknięte kratą).

Kościół w Bruśniku

Historia tutejszej parafii księga 1346 roku. Współcześnie możemy podziwiać kościół z 1903 roku stworzony według projektu Jana Sas-Zubrzyckiego w stylu neogotyckim i neoromańskim. Część wyposażenia kościoła pochodzi z poprzedniej świątyni, a najcenniejszy jest, znajdujący się w ołtarzu głównym, łaskami słynący, gotycki obraz Matki Bożej z dzieciątkiem. Obraz nazywany jest też Panią Bruśnicka lub Matką Bożą Bruśnicką.

Bobowa

Bobowa położona w Dolinie Białej i jest jedną z najciekawszych miejscowości w regionie. Miejscowość znana jest przede wszystkim jako centrum koronki klockowej, oraz dawny ośrodek chasydzki. Dlatego też warto zwiedzić pochodzącą z XVIII wieku bobowską synagogę. W jej wnętrzu znajduje się jedna z najpiękniejszych szaf ołtarzowych w Małopolsce – aron ha-kodesz.
Dodatkowo na wzgórzu nad miastem możecie zobaczyć kirkut (cmentarz żydowski), oraz ohel –  grobowiec cadyka Szlomo Halberstama. Jesienią, w październiku, jest w Bobowej organizowany międzynarodowy Festiwal Koronki Klockowej.

Madonna z Krużlowej

Krużlowa Wyżna to malowniczo położona miejscowość na granicy Beskidu Niskiego i Pogórza Rożnowskiego. Jest tutaj drewniany kościół z 1520 roku i nowy konsekrowany w 2003 roku.
Krużlowa znana jest z odnalezionej na poddaszu kościoła, w 1889 roku przez Stanisława Wyspiańskiego gotyckiej rzeźby Madonny. Nie bez powodu rzeźba zaliczana jest do najpiękniejszych zabytków sztuki średniowiecznej. W 1899 roku figura została przeniesiona do Muzeum Narodowego w Krakowie, a obecnie znajduje się w galerii sztuki dawnej Polski w Pałacu Biskupa Erazma Ciołka.

Kościół w Szalowej

Kościół pod wezwaniem św. Michała Archanioła w Szalowej uznany jest za obiekt unikatowy. Drewniana świątynia została wzniesiona w połowie XVIII wieku i swoją architekturą nawiązuje do powstających w tym czasie murowanych kościołów barokowych. Co jest w niej takiego niezwykłego? Jest to trójnawowa bazylika, w której fasada główna ozdobiona jest dwiema wieżami, i to właśnie jest rzadkością w przypadku drewnianych kościołów.
Kościół w Szalowej został w 2000 roku wytypowany wraz z kilkoma innymi kościołami drewnianymi z terenu Małopolski do wpisania na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Kąśna Dolna i dworek Paderewskiego

Ignacy Jan Paderewski wybitny kompozytor, pianista, a także wielki patriota i premier rządu polskiego. W 1897 roku kupił tutaj parterowy dwór z pierwszej połowy XIX wieku.
Przez kolejne 6 lat często przebywał w Kąśnej. Obecnie w budynku utworzono muzeum pamięci kompozytora. Można tu zobaczyć pamiątki i publikacje związane z życiem i twórczością Paderewskiego. Jest też wystawa poświęcona historii dworku.
W sezonie letnim odbywają się tu koncerty.

Jastrzębia

Głównym zabytkiem tutaj jest zaliczany do szlaku architektury drewnianej, późnogotycki kościół pod wezwaniem Świętego Bartłomieja Apostoła.
Świątynia, która pochodzi z 1529 roku była wielokrotnie przebudowywana. Wnętrze kościoła jest głównie w stylu barokowym.

Izba Regionalna Grociarnia w Jastrzębi

Mini Muzeum Etnograficzne utworzone w 1976 roku w domu kultury. Bilet 3 zł / 2 zł ulgowy

Więcej ciekawostek z Gminy Ciężkowice znajdziecie TUTAJ

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Irmina Na Pokładzie Życia 9 lutego 2021 - 23:42

Ile tam miejsc do odkrycia! Można by tam spędzić długi urlop i pewnie nadal byłoby co zwiedzać:)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci