Jedną z niewątpliwych atrakcji podróżowania własnym samochodem jest możliwość zatrzymania się gdy zobaczymy coś ciekawego. Tym razem zwabił nas znak z napisem Cmentarz Mennoicki.
IMG_5423


Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)

Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!

 
Dlaczego nas to zaintrygowało? Bo z Mennonitami spotkaliśmy się już rok temu w Kanadzie.

Od głównej drogi trzeba nieco zboczyć do wioski Stogi. Cmentarz łatwo znaleźć, jest zaraz przy kościele. Niestety drewniany kościół Mennonicki się nie zachował. Za to cmentarz jest naprawdę wart zobaczenia. Jest tam ok. 100 nagrobków.
IMG_5407

IMG_5414

IMG_5437
Najbardziej typowym jest stella, a tylko jeden jest w kształcie urny (cippus). Większość z nich jest pięknie rzeźbiona. Dopatrzyliśmy się gwiazdek, motylki, liści dębu. Najstarszy nagrobek jest z 1829 roku.
IMG_5413

IMG_5427

IMG_5429

IMG_5432

IMG_5435

IMG_5440

IMG_5444

IMG_5447

P1530389
Mennonici pochodzenia holenderskiego mieszkali na tych terenach od ok. 1540 do 1945 roku. Mennonici (od imienia ich przywódcy Menno Simonsa) są odłamem anabaptyzmu. Przyjmują chrzest dopiero w wieku dorosłym i są głosicielami radykalnego pacyfizmu, co w ogarniętych wojną Niderlandach XVIw. nie dawało im większych szans na przetrwanie.

Wielu wybrało więc emigrację do Polski, która była wówczas prawdziwą oazą tolerancji religijnej. Sytuacja zmieniła się po I rozbiorze, kiedy władze pruskie zaczęły zmuszać mennonitów do służby w wojsku. Część z nich wyemigrowała wtedy do Rosji a potem dalej do Paragwaju i Stanów Zjednoczonych. Ci, którzy pozostali nad Wisłą, ulegli z czasem germanizacji i po II wojnie światowej zostali wysiedleni do Niemiec. Obecnie w Polsce jest już chyba tylko jedna wspólnota mennonicka – w Mińsku Mazowieckim.

Więcej o Mennonitach w Stogach:

 
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci