Home PodróżePolska Diable Boisko w Pławnej – ciekawostka w Gminie Ciężkowice

Diable Boisko w Pławnej – ciekawostka w Gminie Ciężkowice

by Kasia

Ostatnio, gdy tylko jesteśmy w jakimś ciekawym miejscu, dokładnie sprawdzamy, jakie warte odwiedzin zakątki się tam jeszcze znajdują. Tak też było, gdy odwiedziliśmy Ciężkowice i dodatkowo na mapie wynaleźliśmy Diable Boisko. Ciekawa skała w lesie, w kształcie skalnego łuku! Oczywiście musieliśmy ją zobaczyć!

Skała Diable Boisko w 2004 roku została uznana za pomnik przyrody nieożywionej.
Pierwotnie była to zapewne jaskinia, lecz w wyniku ruchów skalnych, oraz procesów wietrzenia wykształciła się obecna skalna konstrukcja. Skała jest naprawdę imponująca i przypomina nieco most zawieszony nad przepaścią. Do skały prowadzi szlak zielony biegnący z Pławnej w kierunku przysiółka Zagórze.

Total distance: 1911 m
Max elevation: 349 m
Min elevation: 290 m
Total climbing: 116 m
Total descent: -113 m
Total time: 00:57:47
Download file: pl-mlp-diable-boisko-kasai.eu.gpx

Okazało się jednak, że nie tak łatwo znaleźć to miejsce. Ani Google ani tym bardziej nasze ulubione ostatnio Mapy.cz nie pokazywały szlaków i dojścia. Na szczęście oznaczenie skały pośrodku lasu było widoczne na mapie. Błądząc i wgapiając się w nawigację po prostu objeżdżaliśmy las ze skałą dookoła, mając nadzieję, że w końcu pojawi się jakaś tabliczka. W końcu się udało – pojawiła się tabliczka z nazwą i oznaczenie zielonego szlaku do Diablego Boiska. Czyli w efekcie na szlak wyruszyliśmy z okolic Zagórza.

Chyba dobrze się stało, bo las na początku był bardzo malowniczy. Ścieżka prowadziła cały czas w dół aż w końcu dotarliśmy do niesamowitego miejsca z niewielkim wąwozem i płynącą nim rzeczką. Gdy przeskoczymy wąwóz, do Skalnego Boiska jest już blisko.

Faktycznie skała wygląda imponująco. Widzieliśmy, że od drugiej strony był też dochodził szlak do skalnego łuku – tak więc z okolic Pławnej jest teoretycznie szlak, którego nie odnaleźliśmy.

Diable Boisko – legenda

Jak to zazwyczaj bywa z takimi miejscami, Diable Boisko też ma swoją legendę. Pod łukiem na piaszczystym boisku bawiły się diabły, a skalna brama jest wrotami do piekieł.

Jedno jest pewne – skała jest niesamowicie malownicza. Dodatkowy plus tego miejsca – byliśmy tu zupełnie sami. W tym samym czasie w Skalnym Mieście była kulminacja i dzikie tłumy na szlaku.

Diable Boisko informacje praktyczne

Parkowaliśmy za zgodą właściciela pobliskiego domu, przy drodze na trawniku.
Szlak zielony zaczyna się tuż przy drodze. Po kilku krokach przez pole bez trudu znajdziecie wejście do lasu. Dalej poprowadzą Was oznaczenia szlaku na drzewach.

Ciekawostki w okolicy

  • Diable Skały w Bukowcu
  • Skała Wieprzek w miejscowości Siekierczyna
  • Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach
  • Źródło na Rakutowej w Ciężkowicach
  • Wąwóz Czarownic i wodospad w Ciężkowicach
  • Wieża widokowa w Bruśniku
  • Polichty – Ośrodek Edukacji Ekologicznej
  • Muzeum Przyrodnicze w Ciężkowicach
  • Lipa Sobieskiego w Falkowej

Więcej ciekawostek z Gminy Ciężkowice znajdziecie TUTAJ

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci