Home PodróżePolska Dolina Baryczy i Stawy Milickie – polowanie na ptaki z aparatem i wycieczki rowerowe

Dolina Baryczy i Stawy Milickie – polowanie na ptaki z aparatem i wycieczki rowerowe

by Kasia

Dolina Baryczy, a dokładnie Stawy Milickie to miejsce gdzie możecie liczyć na spotkanie z przyrodą. To cudowna kraina stawów, czapli, żurawi i całej masy wodnego ptactwa.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Dolina Baryczy to Park Krajobrazowy położony w okolicach Żmigrodu ( zajmuje tereny na terenie województwa dolnośląskiego i wielkopolskiego). Są tu głównie stawy, tereny podmokłe i lasy. To tutaj znajduje się jeden z największych kompleksów stawów rybnych w Europie. Pomiędzy Żmigrodem a Miliczem jest ponad 300 stawów. To prawdziwy ptasi raj, spotkać tu możemy 129 gatunków ptaków wodno-błotnych.

Dolina Baryczy – ptasi raj

Nam marzyło się najbardziej spotkanie z żurawiami. Okazało się, że najlepsze zdjęcia zrobiliśmy na polach, zatrzymując samochód zaraz jak tylko wypatrzyliśmy gdzieś te niesamowite ptaki. Kilka wesołych żurawi pojawiło się też niedaleko naszego mieszkania – wynajmowaliśmy przepiękne pokoje w Agroturystyce u Pszczelarza (Pasieka Smakulskich – polecamy).

Wschód słońca w Dolinie Baryczy – Stary Staw i wieża widokowa

Była też poranna wyprawa, jeszcze przed wschodem słońca na obserwacje ptaków. Ruszyliśmy nad Stary Staw pomiędzy Niezgodą a Radziądzem.

Niestety odległość pomiędzy wieżą widokową a ptakami była spora, choć ptaków było naprawdę dużo.

Ptaki były daleko, ale spektakl jaki zrobiło słońce na łące pełnej jeszcze kropelek rosy zachwycił nas wtedy najbardziej. Tak jak się domyślacie najwięcej czasu spędziliśmy właśnie w mokrej trawie…

Spacer z Ornitologiem – kompleks stawów Stawno

W Dolinie Baryczy warto też się wybrać na spacer z ornitologiem. Polecamy panią Aleksandrę (Ornitola ).

Obserwacje ptaków w Dolinie Baryczy – kiedy najlepiej się wybrać?

Kiedy wybrać się na obserwacje ptaków? Najlepsze miesiące to wczesna wiosna i jesień. Czyli gdyby nie ta sytuacja, korona wirus, to pewnie szykowalibyśmy się na wyjazd na weekend w Dolinie Baryczy… Na szczęście w przyszłym roku tez przylecą tam ptaki. Polecam też Wam fantastyczny film – Rytmy Natury w Dolinie Baryczy.

Dolina Baryczy rowerem

Co jeszcze, poza obserwacją ptaków można robić w Dolinie Baryczy? Całkiem sporo. Można wybrać się bryczką na objazd stawów, popływać kajakiem i jeździć na rowerze. Okazało się, że tutaj dobrym czasem na kajaki jest paradoksalnie jesień ( w innych miejscach to wiosna, bo wtedy woda jest w rzekach wysoka). Na szczęście tym razem zabraliśmy rowery i zrobiliśmy rodzinną wyprawę. Ruszyliśmy śladem dawnej kolejki wąskotorowej na trasie pomiędzy Sułowem a Grabownicą.

Linki

http://www.frantkiwedrowniczki.pl/p/dolina-baryczy.html
http://www.stawymilickie.pl/
http://barycz.pl/
http://www.dolinabaryczy.pl/
http://www.barycz.pl/index_turystyka.php?dzial=4&kat=15&art=157
http://www.cms.stawymilickie.pl/zdjecia/files/plakat_www_DK.jp
Na kajaku z dzieckiem – Podróże z mamą i tatą

Więcej o Dolinie Baryczy znajdziecie u nas na blogu TUTAJ

Noclegi w Dolinie Baryczy

Booking.com

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

Bartek | Bartekwpodrozy.pl 9 lutego 2021 - 23:42

Tereny mi szczególnie bliskie, bo wychowałem się w miasteczku między Orlą, a Baryczą. ;)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci