Home PodróżePolska Dolina Pstrąga – raj dla dzieci i kopalnia ciekawostek

Dolina Pstrąga – raj dla dzieci i kopalnia ciekawostek

by Kasia

Chyba jeszcze na blogu nie pisaliśmy o placu zabaw dla dzieci… No to napiszemy! Zabieramy Was dzisiaj do miejscowości Dubie na wyjątkowy plac zabaw! Wprawdzie w Krakowie nie możemy narzekać na brak ciekawych placów zabaw, jednak jak tylko przeczytałam o tym miejscu na blogu „Wkoło Krakowa – pomysły na wycieczkę„, niemal zaraz tam pojechaliśmy! Dolina Pstrąga – prawdziwy raj dla dzieci.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Tym razem zabieramy Was na wycieczkę do miejscowości Dubie, niedaleko naszej ulubionej Doliny Racławki. Powstało tam wyjątkowe miejsce – Dolina Pstrąga – Park Dubie, nad rzeką Racławką.

Dlaczego Dolina Pstrąga?

Pewnie nie wszyscy o tym wiedzą, ale hodowla ryb ma w tej okolicy długą tradycję. W połowie XIX wieku hrabiowie Potoccy stworzyli tu Pstrągarnię Rózin. Być może doczekamy się jeszcze odtworzenia hodowli pstrąga w Dubiu?
Na razie powstał tu wyjątkowy teren rekreacyjny – otwarty oficjalnie w 2019 roku.

Dolina Pstrąga to nie tylko plac zabaw

Powiem szczerze, że możemy pozazdrościć tamtejszym mieszkańcom tak fantastycznego terenu rekreacyjnego. Jest tu boisko, siłownia, miejsca piknikowe, kamienne leżaki, ścianki wspinaczkowe dla dzieci i przygotowane drogi wspinaczkowe na pobliskich, malowniczych skałkach.

Jednak nasz największy zachwyt wzbudził spory plac zabaw. Jest tu idealne połączenie ciekawych zabawek dla dzieci – koparki, przesypywanie piasku, oraz części edukacyjnej w Geoparku. Można się tu zapoznać z rodzajami kamieni występujących w okolicy – są tu spore bloki skalne, które dzieciaki mogą dotknąć, a nawet się na nie powspinać. Są tablice edukacyjne, gdzie maluchy poznają różnice pomiędzy drzewami, porównają rozpiętość skrzydeł ptaków, czy też zmierzą swój skok w dal i porównają do skoków różnych zwierząt.

Ciekawostki z Geoparku:

  • Kamienie z okolic – porfir (Zalas, Miękinia), wapień węglowy ( Czatkowice, Dolina Racławki, Czerna), tuf filipowicki (Filipowice), węgiel kamienny ( Tenczynek, Filipowice, Rudno), melafir (Rudno), wapień dębnicki ( Dębnik), dolomit ze Zbrzy (Dubie).
  • Nas zaciekawił szczególnie wapień dębnicki. Nazywany jest nawet czarnym marmurem, ponieważ po wypolerowaniu wygląda prawie jak marmur. Ozdoby z niego możecie zobaczyć w Katedrze na Wawelu i w klasztorze w Czernej.

Cały teren Doliny Pstrąga jest pięknie obsadzony roślinami, są tu też urocze mostki nad radośnie szemrzącym strumykiem Racławka.

Dolina Racławki

Dolinę Pstrąga polecamy odwiedzić przy okazji wycieczki do Doliny Racławki. Przypominam, że tą dolinę mamy całkiem dobrze opisaną na blogu – nasze wpisy znajdziecie tutaj:

Dolina Pstrąga w Dubiu – ciekawostki w okolicy

– Dolina Racławki
– Jaskinia Żarska
– Pstrągarnia Rózin
– Staw Żarski
– Paczółtowice i drewniany gotycki kościołek

Dolina Pstrąga – informacje praktyczne

Z Krakowa to zaledwie 27 km, dotrzecie tu z centrum w ok 40 minut.

Mały parking jest tuż przy placu zabaw – Geoparku, drugi, znacznie większy od strony ulicy Centralnej, bliżej boiska.

Gdzie zjeść?

Sami jeszcze tam nie dotarliśmy, ale ciekawie wygląda Smażalnia Dubie.

Ciekawe place zabaw dla dzieci w Krakowie

– Planty: plac zabaw „Plantuś” niedaleko Muzeum Archeologicznego, Plac zabaw „Dzikie Planty” przy hotelu Royal
– Park Krakowski – fantastyczny plac zabaw od strony ulicy Szymanowskiego
– Smocze place zabaw (chyba ok 20 ) – kilka logizacji – min nas Wisłą w okolicach ulicy Skawińskiej
– plac zabaw w Parku Decjusza
– place zabaw w Parku Jordana

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

4 komentarze

blekitna06 9 lutego 2021 - 23:42

Na pierwszym zdjęciu jest mapka ale nie da się jej powiększyć, czy może Pani podać źródło, link do tej mapy ?

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 9 lutego 2021 - 23:42

Hej, fakt, nie ma opcji powiększenia. To nasze zdjęcie, z tablicy która jest przy parkingu – może tak będzie lepiej widać – http://kasai.eu/wp-content/uploads/2020/07/Dolina-Pstr%C4%85ga-kasai.eu-49-1536×878.jpg
Pozdrawiam serdecznie

Odpowiedx
Joanna 11 kwietnia 2021 - 8:23

Ogromnie dziękuję za kopalnię informacji, wskazówki i zdjęcia ! Jedziemy dzisiaj do doliny pstrąga i racławki. Nie miałam pojęcia o ich istnieniu (wstyd). Pozdrawiam życząc zdrowia i jeszcze wielu wielu wspaniałych wycieczek.

Odpowiedx
Kasia 11 kwietnia 2021 - 22:47

Hej! Bardzo nam miło! Dziękujemy za miłe słowa :) W piątek też tam byliśmy – zrobiliśmy trasę żółtą i Jaskinie Żarską – i to jest naprawdę dzikie oblicze Racławki :)
Pozdrawiam serdecznie :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci