Mieszkając w Krakowie mamy wprost idealną lokalizacje aby robić jednodniowe wycieczki w ciekawe miejsca. W Tatry i na Słowację jest stosunkowo blisko. Oczywiście jeszcze bliżej są Pieniny, Beskidy czy inne Gorce. Jednak prawdziwa skarbnica pomysłów na wycieczki znajduje się na północ od Krakowa!

Nasz projekt opisania wszystkich Dolinek Krakowskich już dawno zakończył się sukcesem. Jednak to nie wszystko – naszą listę rozszerzyliśmy o inne dolinki, wąwozy i parki krajobrazowe. Od kilku lat staramy się odwiedzać te miejsca szczególnie wiosną.

Szukacie pomysłu na wycieczkę? Polecamy Dolinki rozrzucone wokół Krakowa – opisy większości z nich znajdziecie TUTAJ

Rusz na Jurę wiosną!

Dlaczego wiosną, a najlepiej wczesną wiosną? Głównie dlatego, że malownicze skałki są po prostu teraz najlepiej widoczne. Niestety przez wiele lat opieka nad tymi miejscami była źle prowadzona, albo też nie było jej wcale. Wskutek tego większość malowniczych zespołów skał skrywa się pod gęstym lasem lub zarasta coraz bardziej krzakami. Jeśli chcecie zobaczyć jak wiele lat temu wyglądały skały na Jurze, wystarczy poszukać starych zdjęć. Dzisiaj, aby pooglądać skałki, musimy wybierać miesiące, w których nie zakrywa ich szczelny parawan liści.
Na szczęście już powoli zmienia się świadomość i w kilku miejscach prowadzony jest choćby wypas owiec aby zapobiegać zarastaniu skałek.
Wiosna to też idealny moment aby poszukać wiosennych kwiatków w lasach. Mamy tu prawdziwe bogactwo – są całe połacie zawilców, przebiśniegów, miodunek czy też przylaszczek. A na wytrwałych i spostrzegawczych czeka też rzadki wawrzynek wilczełyko.

Jura – plac zabaw dla dzieciaków!

Co może być lepszego dla dzieci niż bieganie po lesie? Chyba tylko bieganie po lesie, w którym są skałki i jaskinie. Na Jurze takich miejsc jest naprawdę dużo.
Tym razem w końcu odwiedziliśmy Dolinę Wodącej, leżącą na pograniczu województw małopolskiego i śląskiego. W tym rejonie już kiedyś byliśmy, przy okazji wizyty w zamku Smoleń. Jednak na eksplorowanie terenu brakło czasu. Tym razem ruszyliśmy na szlak i się zachwyciliśmy bogactwem i różnorodnością tego terenu.

Dolina Wodącej – gdzie zacząć?

Ciekawostka, wbrew nazwie, ta dolinka nie ma rzeki płynącej jej środkiem. Może to być zaskoczenie, bo choćby nazwa z wodą się kojarzy. Dolina rozciąga się pomiędzy zamkiem Smoleń a wsią Domaniewice. Wycieczkę możecie zacząć z kilku miejsc – zostawiając samochód pod zamkiem Smoleń, niedaleko Zegarowych Skał, albo, tak jak my, na północnym skraju wsi Domaniewice.

Skałki i jaskinie w Dolinie Wodącej

Warto tak zaplanować spacer, aby zobaczyć możliwie dużo ciekawych skałek rozrzuconych na sporym terenie. My zaczęliśmy od Grodziska Pańskiego na które mozolnie trzeba się wspiąć po dość mocno nachylonej ścieżce.

Następnie ruszyliśmy w kierunku Zegarowych Skał. Tam, poza ciekawymi widokami, czekają na Was też malownicze jaskinie.

Niesamowicie wygląda jaskinia, do której prowadzą dwa wejścia. To Jaskinia Jasna. Niedaleko jest też punkt widokowy na który warto się wdrapać.

Koniecznie wejdźcie też do Jaskini Zegarowej. Tutaj bardzo przyda się czołówka. Ma ona swoich lokatorów – nietoperze. Chyba nie muszę mówić jak zachwycona po takich odkryciach była nasza Malwinka.

Tym razem brakło nam czasu na wzgórze Biśnik i dwie jaskinie – Psia (inaczej Źródlana) i Biśnik, w której odkryto najstarsze na ziemiach polskich ślady bytności człowieka, datowane podobno na 500 tys. lat p.n.e. . Może następnym razem.

Dolina Wodącej – Informacje praktyczne

Parking – na skraju wsi Domaniewice. Co ważne, są tam w sumie dwa parkingi – jeden na skraju lasu, drugi nieco w głębi. Są też oznaczenia gdzie zaczyna się dolina. Niestety brakuje mapy z rozpiską szlaków i skałek. Samochód możecie też zostawić bliżej Skał Zegarowych – od Zamku Smoleń trzeba podjechać jeszcze do wsi Podlesie i tam zaparkować.

Na trasie w Dolinie Wodącej brak jest tablic edukacyjnych, do których nas przyzwyczaiły inne parki krajobrazowe. Na szczęście jest oznaczenie szlaków. Choć zdecydowanie warto mieć w telefonie aplikację maps.me – zarówno tutaj jak i choćby ostatnio w Portugalii na wędrówkach doskonale się sprawdza.
Polecamy zabrać wygodne buty i coś ciepłego, jeśli będziecie chcieli wchodzić do jaskiń. Oczywiście wtedy przyda się też czołówka.

Dolina Wodącej w skrócie

Trasa z: Czarny Las, Szlak Jaskiniowców | mapa-turystyczna.pl

Atrakcje

  • Zamek Smoleń
  • Skały Zegarowe i jaskinie Jasna i Zegarowa
  • Skały Biśnik i jaskinie Psia i Biśnik (zamknięta)
  • Grodzisko Pańskie z pozostałościami XIII-wiecznych fortyfikacji
  • Grodzisko Chłopskie

Szlaki

  • czerwony – Szlak Orlich Gniazd (pieszy i rowerowy)
  • niebieski – Szlak Warowni Jurajskich
  • zielony – okrężny łączący okoliczne jaskinie i skalne ostańce


#TrashTagChallenge
Od lat po sieci krążą mniej już bardziej mądre „wyzwania”. To akurat należy to tych bardziej wartościowych. Bo dlaczego nie ulżyć naszej planecie i w czasie spaceru pozbierać trochę śmieci?
Wystarczy zaopatrzyć się w worki na śmieci i na koniec spaceru wrócić z takim łupem!

Linki

http://odkryjjure.blox.pl/2016/08/Dolina-Wodacej-zapomniane-cudo-natury.html

http://www.frantkiwedrowniczki.pl/2019/03/spacerem-zamek-pilcza-dolina-wodacej.html

Szukacie pomysłu na wycieczkę? Polecamy Dolinki rozrzucone wokół Krakowa – opisy większości z nich znajdziecie TUTAJ

Zrealizowaliśmy już cały nasz plan zobaczenia wszystkich Dolinek Krakowskich – odwiedziliśmy Dolinę Bolechowicką, Kluczwody, Kobylańską, Będkowską, Eliaszówki, Racławki i Szklarki.

Do listy dorzuciliśmy jeszcze jeszcze:
Dolinę Mnikowską
Skałę Kmity
Zimny Dół
Dolinę Brzoskwinki
Dolinę Aleksandrowicką, zwaną też Strumykiem, tam Skała Krzywosąd
Dolinę Nielepicką i Pierunkowy Dół
Dolinę Rudną – zalesiona, objęta ochrona rezerwatową jest mało dostępna

I jeszcze dodatkowo dolinki:
Borowca
Czernki
Czubrówki
Dzwonek
Filipówki
Grzybowska
Kamienic
Krzeszówki
Miękini
Sąspowska
Wodącej

Wąwozy
Balickie Doły • Buce • Ciasne Skałki • Jamki • Kleszczowski • Krzyk • Kochanowski • Kulenda • Lisi Dół • Mazurowe Doły • Niegoszowicki • Pajoki • Pierunkowy Dół • Półrzeczki • Stradlina • Wądole • Zakopane • Zbrza • Zapustny Dół

Rezerwaty Przyrody Wyżyny Krakowsko – Częstochowskiej:

Garb
Tenczyński
Bukowica, Dolina Mnikowska, Dolina Potoku Rudno, Kajasówka, Lipowiec, Skała Kmity,
Zimny Dół
Wyżyna
Olkuska
Dolina Eliaszówki, Dolina Kluczwody, Dolina Racławki, Dolina Szklarki, Michałowiec,
Ostra Góra, Pazurek, Wąwóz Bolechowicki
Wyżyna
Częstochowska
Bukowa Kępa, Góra Chełm, Góra Zborów, Kaliszak, Ostrężnik, Parkowe, Ruskie Góry, Smoleń, Sokole Góry, Wielki Las, Zielona Góra

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

1 komentarz

An Ja I WnotesiePieczatka 9 lutego 2021 - 23:44

Jaskinie wyglądają super! Miejsce wydaje się być idealne na wiosenny spacer.

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci