Zawsze się zastanawiam, dlaczego tak rzadko tam jeździmy, skoro całkiem niedaleko od Krakowa mamy prawdziwą pustynie. Na pustyni byliśmy w sumie tylko ze dwa razy, na blogu mamy jeden wpis na ten temat. Tym razem skusiły nas nowe punkty widokowe.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Chyba na równi z podróżowaniem oboje z Markiem lubimy robić zdjęcia. Każdy wyjazd przynosi ze sobą stertę plików ze zdjęciami. Czasem brak czasu i siły na publikowanie na blogu. Albo jest ich tak dużo, że nie zmieszczą się w przekrojowym wpisie z jakiegoś miejsca. Dlatego postanowiliśmy ruszyć z krótkimi Fotoopowieściami – minimum słów – maksimum zdjęć.
Na pierwszy ogień Pustynia Błędowska. Już kiedyś dość szczegółowo opisywaliśmy miejsca, które warto na pustyni zobaczyć.
Jeśli byliście na Pustyni Błędowskiej tak jak my, dobrych kilka lat temu, to jest teraz doskonała okazja aby pojechać i zobaczyć, jak po gruntownym czyszczeniu i zagospodarowaniu wygląda nasza pustynia.
Koniecznie zaglądnijcie na trzy miejsca widokowe:
– Góra Czubatka (382 m n.p.m.) w Kluczach. Są tutaj ławeczki, wieża widokowa (niedostępna dla turystów) i piękny widok na pustynie i okoliczne lasy. Aby stanąć stopą na piasku musicie jednak zejść spory kawałek w dół szlakiem żółtym. Dojazd jest prosty – w Kluczach poprowadzą Was znaki na „Czubatkę” – ulicą Rudnicką, Podgórną i Górną.
– Zielony Staw – kierując się na Czubatkę, po drodze macie też możliwość dotrzeć na pustynie przechodząc tuż obok Zielonego Stawu. Droga na piaski zajmie Wam około 20 minut.
– Wzgórze Dąbrówka (355 m n.p.m.) w Chechle. Tutaj mamy całkiem nową platformę widokową. Tym razem tam nie dotarliśmy, ale sporo zdjęć i opisy znajdziecie w naszym poprzednim wpisie Tutaj. Poza platformą widokową macie tu też okazję dotknąć piasku, a wydmy naszym zdaniem są właśnie tutaj najpiękniejsze. Na Dąbrówkę dojeżdżamy od ulicy Kluczewskiej.
– Róża Wiatrów. To najnowszy kompleks drewnianych platform i pawilonów powstały na samym skraju pustyni. Traficie tu jadąc nie w kierunku miejscowości Klucze, ale w przeciwną stronę – na Bolesław. Utwardzona droga w lesie zaprowadzi Was na niewielki parking niemal na samej pustyni. Warto się przespacerować po wydmach – kierując się za drewnianymi palikami dotrzecie do następnej platformy usytuowanej na środku pustyni. Z tego właśnie spaceru mamy najwięcej zdjęć – to zabieramy Was na naszą fotoopowieść o pustyni.

Atrakcje w okolicy?
Bardzo proszę! Na tablicy z mapą na górze Czubatka wypatrzyliśmy miejsca które w najbliższym czasie musimy zobaczyć:
– Dolina Wodąca i kompleks skał Grodzisko Pańskie i Zegarowe Skały. Są tu też jaskinie. Niedaleko też do zamku w Smoleniu.
– Rezerwat florystyczny Michałowiec. Zdecydowanie warto tutaj przyjechać wiosną, kiedy kwitnie wawrzynek wilcze łyko i storczyk obuwik pospolity.
– Rezerwat Pazurek. Są tutaj malownicze Zubowe Skały tworzące skalne miasto. Tutaj tez wiosną traficie na storczyki! Niedaleko jest też Januszkowa Góra i wejście do Januszkowej Szczeliny – najgłębszej na Jurze jaskini.
2 komentarze
Fantastyczne zdjęcia, nie wiem tylko, co na piaskach Pustyni robi ten samochód terenowy…
Szkoda, że do niektórych nie dociera fakt, że jest to cenny obszar przyrodniczy objęty ochroną NATURA 2000 oraz w formie użytku ekologicznego.Zdjecia naprawdę SUPER.
Pozdrawiam Agnieszka Lis
Hej, dziękujemy. Niestety ten samochód szalał po wydmach nielegalnie. O ile pamiętam zjawiła się tam policja i usiłowała go zatrzymać. Pozdrawiam serdecznie!