Home PodróżePolskaDolny Śląsk Hydropolis – czyli wszystko o wodzie we Wroclawiu

Hydropolis – czyli wszystko o wodzie we Wroclawiu

by Kasia

Czy Wasze dzieci lubią chodzić do muzeów? A do parków rozrywki? My mamy to szczęście że na oba pytania nasza Malwinka odpowie z wielkim entuzjazmem TAK. A gdyby tak połączyć treści edukacyjne, multimedia i dobrą zabawę? Takie miejsca powstały już w wielu miastach w Polsce, ale pierwszy raz byliśmy w multimedialnym centrum wiedzy o wodzie. Wrocław od niedawna ma miejsce unikalne na skalę Polski a może i świata – Hydropolis!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Rewitalizację budynków przemysłowych, z którymi nie bardzo wiadomo co zrobić, gdy przestają spełniać swoje podstawowe działania to temat rzeka… Przykro patrzeć jak niszczeją. Na szczęście coraz bardziej popularne staje się tworzenie w takich miejscach gigantycznych centrów multimedialnych, gdzie przy okazji dobrej zabawy możemy przemycić sporą dawkę wiedzy.

Hydropolis Wrocław – muzeum wody

Tak właśnie powstało Hydropolis – w kompleksie budynków należących do MPWiK S.A. we Wrocławiu.
Co ciekawe Hydropolis zajmuje dawny zbiornik wody, wybudowany w 1893 roku, o powierzchni 4000 M2. Zbiornik pełnił swoją pierwotną funkcję do 2011 roku, a w grudniu 2015 roku powstało w nim Centrum Edukacji Ekologicznej Hydropolis.

Już wejście do centrum jest ciekawe – przechodzimy przez wodną ścianę, to tak zwana „drukarka wodna”. Ale bez obaw – nie zostaniemy zmoczeni. W sekretnym miejscu jest czujnik i tak jak ruchome drzwi się otwierają przed nami, tak tutaj ściana wody robi nam przejście…
To też kolejny rekord – to najdłuższa tego typu instalacja w Europie. Mierzy aż 46,5 m długości.

Zwiedzanie zaczynamy od sali kinowej gdzie na 65 metrowym ekranie 365 stopni,  możemy zobaczyć film opowiadający o powstaniu wody na ziemi – Planeta wody. O tym wszystkim swoim magicznym głosem opowiada nam Krystyna Czubówna.

Dalsze zwiedzanie to podążanie za świetlistą niebieską wstęgą która doprowadzi nas do kolejnych stref:
– strefa głębiny
– strefa ocean życia
– strefa dzieci
– strefa-relaksu
– strefa człowiek i woda
– strefa historii inżynierii wodnej
– strefa miasto i woda
– strefa stany wody
– strefa wystaw czasowych

Do niewątpliwych atrakcji Hydropolis należy replika kapsuły batyskafu Trieste. Można do niej wejść o poczuć się jak odkrywca głębin. To właśnie w tym batyskafie w 1960 roku dwóch śmiałków zanurkowało na dno Rowu Mariańskiego.

Dodatkowo jest tu też kilka mini sal kinowych, gdzie cały czas wyświetlane są krótkie filmy.
Jest też strefa relaksu z leżakami ścianą z mchu.
Dzieci z pewnością zainteresuje symulator zamieci śnieżnej i ogień stworzony z pary wodnej, który bez obaw możemy dotykać.

Wszystkich miłośników historii zaciekawi z pewnością Strefa inżynierii wodnej. Tutaj każdy samodzielnie może sprawdzić działanie wynalazków z czasów starożytności: śruby Archimedesa, koła wodnego, zegara wodnego i turbiny Herona.

Niesamowite wrażenie robią też modele największych statków pływających obecnie po naszych oceanach zestawione z maleńkimi łupinami, którymi dokonywane były podboje nieznanych wcześniej lądów przez słynnych odkrywców.

Jest też akcent związany z Wrocławiem. W strefie „Miasto i woda” możemy dowiedzieć się ile litrów wody dziennie zużywa mieszkaniec Wrocławia w porównaniu do innych miast na świecie. Możemy też zobaczyć wizualizacje powodzi tysiąclecia, która w 1997 roku nawiedziła Polskę i dotkliwie doświadczyła właśnie Wrocław.

Hydropolis – dla kogo centrum wody?

Zdecydowanie dla dzieci powyżej 6 roku życia. Gwarantuje też, że dorośli też będą się tutaj świetnie bawić.

Mam nadzieję że zachęciliśmy Was do odwiedzin w Hydropolis. Dodatkowo istotne jest też to, że zwiedzamy wszystko w półmroku i w klimatyzowanym pomieszczeniu, co w środku upalnego lata jest niesamowitym atutem Hydropolis.

Hydropolis Centrum Edukacji Ekologicznej – informacje praktyczne

https://hydropolis.pl/
adres: Na Grobli 17, Wrocław

Parking – bezpłatny dla odwiedzających

Dojazd komunikacją miejską – autobusy: 145, 146, N;
tramwaje: 0L, 0P, 3,5,16

Przy kasach są dostępne bezpłatnie rękawiczki w różnych rozmiarach, dzięki temu, można bezpiecznie korzystać z wszelkich przycisków i multimediów.

Bilety najlepiej rezerwujcie na stronie Hydropolis.

Ceny biletów: normalny 27 zł, ulgowy 18 zł
Rodzinny 2+2 – 72 zł.
Tańsze bilety są na ostatnie wejście przed zamknięciem – odpowiednio 20 i 14 zł.
Są też bilety łączone Hydropolis + Zoo – szczegóły w kasie.

Zwiedzanie Hydropolis trwa około 2 godzin.

Jeśli wybieracie się do Wrocławia, Hydropolis musi znaleźć się na Waszej liście. Dodatkowo polecamy rzucić okiem na stronę Dolny Śląsk Travel – oferta zwiedzania Hydropolis też się tam znajduje.
Dodatkowo za wejście do wrocławskich atrakcji możecie zapłacić bonem turystycznym – kupując pakiet dostępny na stronie – TUTAJ.

Dolny Śląsk i Wrocław odkrywaliśmy przy współpracy z Dolnośląską Organizacją Turystyczną, i muszę Wam powiedzieć, że było to najbardziej aktywne i ciekawe 5 dni w tym roku!

Więcej relacji z odkrywania Dolnego Śląska znajdziecie TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

10 komentarzy

Przemysław 24 czerwca 2021 - 13:43

Super miejscówka, byłem ze 4 lata temu. Byłem zachwycony :) (prawie jak dziecko)

Odpowiedx
Kasia 28 czerwca 2021 - 17:56

Nam się tez bardzo podobało :) Byliśmy po południu i dodatkowo po całym dniu zwiedzania w upalny dzień, tam było prawdziwe wytchnienie :)

Odpowiedx
Magda 29 czerwca 2021 - 19:27

Fajnie, że Wam się podobało. Byłam kiedyś z niespełna 2-latką, też bawiła się świetnie. Oczywiście przy odpowiedniej animacji rodziców, ale to tak jak w większości muzeuów.

Odpowiedx
Kasia 29 czerwca 2021 - 20:04

A tak – rodzic animator to podstawa. My to tacy degeneraci jesteśmy, że dziecko od urodzenia do muzeów zabieramy – nawet takich niekoniecznie dla dzieci. Doszło do tego, że Malwa na pytanie co chce robić w weekend rzuca hasłem – iść do muzeum :) Tak więc muzea na wyjeździe u nas to podstawa :)

Odpowiedx
antekwpodrozy.pl 1 lipca 2021 - 21:32

Ciekawe miejsce, które zwiedziłem parę lat temu, Miło wspominam :)

Odpowiedx
Iwona_SzerokąDrogą 1 lipca 2021 - 21:39

Wybieramy się już od jakiegoś czasu. Tylko zastanawiam się czy to ma sens z dwulatką (napisałaś, że od 6 r.ż…..)

Odpowiedx
Kasia 4 lipca 2021 - 12:33

Hej, takie zalecania są nawet na stronie Hydropolis… Ale… Starsze dzieci na pewno wyniosą z tego miejsca sporo wiedzy, a młodsze… Młodsze będą się świetnie bawić! My do muzeów zabieramy nasza Malwinkę niemal od urodzenia. Dlatego też nie mamy opcji, że usłyszymy w muzeum „nudzę się” :) Powodzenia i udanej wycieczki!

Odpowiedx
Piotr 2 lipca 2021 - 9:17

Słyszałem ale nie byłem. Jeden z powodów dlaczego muszę wrócić do Wrocławia szybciutko!

Odpowiedx
FOTO podróże BPE 2 lipca 2021 - 10:46

Nasz syn był w Hydropolis już 2 razy z wycieczkami szkolnymi, a my ani raz . Musimy to koniecznie nadrobić , bo wszyscy wracają stamtąd zachwyceni

Odpowiedx
Kasia 4 lipca 2021 - 12:28

Potwierdzamy. Dorośli tam naprawdę też się świetnie bawią :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci