Home Pozostałe Januszkowa Góra – odkrywamy Jurę

Januszkowa Góra – odkrywamy Jurę

by Kasia

Już się nam wydawało, że najciekawsze szlaki spacerowe mamy przetestowane na Jurze. Tymczasem niedaleko naszego ulubionego Rezerwatu Pazurek jest jeszcze jedna fantastyczna trasa i malownicze skałki. Jeśli jeszcze nie odwiedziliście Januszkowej Góry – bardzo polecamy zrobić tam wiosenną wycieczkę.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Tym razem znowu potwierdziła się zasada – „czytaj uważnie tablice informacyjne przy ciekawych miejscach na Jurze”. Dlaczego?
A dlatego, że o Januszkowej Górze wiedzieliśmy już w 2019 roku, gdy pełni zapału namawialiśmy Was do odkrywania Rezerwatu Pazurek. Właśnie na parkingu, przy rezerwacie była tablica z informacją o innych ciekawostkach w okolicy…

Czytać to jedno, drugie to zaplanować wizytę w takim miejscu. Nam trochę zeszło, bo dopiero w tym roku dotarliśmy do Januszkowej Góry. Zachęciła nas relacja na fanpage Juralka na szlaku na FB a także piękne zdjecia Magdaleny z bloga Frantki Wędrowniczki.

Właściwie czekaliśmy już tylko na wystartowanie wiosennej pogody i ruszyliśmy na Januszkową Górę.

Januszkowa Góra na Jurze Krakowsko – Częstochowskiej

Januszkowa Góra ( 449 m n.p.m) nazywana jest też Januszówką od legendarnego zbója Janusza. Podobno w tych skałkach miał się ukrywać. A może nawet ukrył tam skarby?

Co ciekawe, już od jakiegoś czasu planowane jest utworzenie tutaj rezerwatu. W rejonie Januszkowej Góry występuje kilka gatunków storczyków. Warto tu zajrzeć szczególnie na wiosnę, gdy liście drzew nie zasłaniają skałek, albo jesienią, gdy pięknie wyzłocą się liście bukowe.

Jest tu też najgłębsza jaskinia na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. To Januszkowa Strzelina mająca 56,5 m. Jednak zejście jest pionowo w dół, więc ostrzegamy – tylko dla doświadczonych speleologów.

My dotarliśmy pod skałki po południu. I to jest doskonały moment na wizytę tutaj. Słońce świetnie oświetlało skałki a cień drzewa rzucany na największa z nich – Januszkową Basztę był wręcz idealny!

Januszkowa Góra – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa – to ok 50 km i około 40 minut jazdy. Dlatego warto połączyć wycieczkę tutaj jeszcze z jakimś miejscem.

Do Januszkowej Góry dotrzecie malowniczym zielonym szlakiem z parkingu przy Rezerwacie Pazurek. A pomyśleć, że tyle razy zastanawiałam się co kryje się w lasach przy tym parkingu i wreszcie ruszyliśmy odkrywać nowe miejsce, a nie oblegany podobno ostatnio Rezerwat Pazurek.

Jednak wprawne oko wypatrzy, że najbliżej skałek jest droga do Podlesia. I słusznie – jest tam nawet szlak, tablica informacyjna i ławeczka piknikowa (na rozwidleniu drogi do Podlesia i w kierunku na Troks). Niestety niedaleko przebiega budowa gazociągu i przecina szlak – aktualnie jest tam zakaz wstępu i szlak zamknięty. Jak prace się zakończą będzie to najkrótsza droga dotarcia do Januszkowej Góry.

Obiecaliśmy Wam podrzucić co jeszcze ciekawego można znaleźć w okolicy:
Rezerwat Pazurek
Zamek Rabsztyn
– Stołowa Góra w Jaroszowcu
Ruiny zamku Bydlin i ścieżka edukacyjna na terenie okopów bitwy pod Krzywopłotami

Rezerwat Pazurek – wyjątkowo ciekawe miejsce na Jurze:

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci