Home PodróżePolskaKraków i okolice Świąteczny Kraków

Świąteczny Kraków

by Kasia

Uwielbiam świąteczne jarmarki. Lubie tą atmosferę ciepła w zimowe i często mroźne grudniowe dni tuż przed Świętami. Lubię, ale nie jestem aż taką fanką, żeby co roku robić wielkie tour po najsłynniejszych jarmarkach w Polsce czy w Europie. Jednak jeśli tylko jest okazja i akurat w grudniu czy w styczniu jesteśmy w innym mieście, pasjami kolekcjonuję wrażenia z takich jarmarków.


Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)

Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!

Zanim sobie trochę ponarzekam, pokażę Wam świąteczny jarmark w Krakowie. Co roku kibicujemy, aby wreszcie na krakowskim Rynku pojawiła się piękną choinka i w tym roku to się naprawdę udało. Choinka jest żywa, a nie jakieś metalowo-plastikowe coś. Na dodatek pięknie ubrana. To sukces, bo do tej pory w Krakowie zazwyczaj żywe choinki przypominały snopek siana z chaotycznie narzuconymi w pośpiechu światełkami.


Tak więc jest pięknie, klimatycznie i tradycyjnie… niestety tradycja w Krakowie to także nieśmiertelne beczki z których sprzedaje się grzaniec galicyjski. Z utęsknieniem czekam na taki rok, kiedy wreszcie miasto wpadnie na pomysł, aby nieco lepiej zorganizować ten jarmark. Może się doczekam…


W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, pięknie udekorowano ulice dochodzące do Rynku. Co roku miasto stara się, żeby były to inne ozdoby i mam wrażenie jest coraz piękniej!

A jak wyglądają jarmarki świąteczne w innych miastach?

Pewnie wszyscy potwierdzą, że najpiękniejsze jarmarki świąteczne znajdziemy w miastach niemieckich i austriackich. Ale czy to jest jedyny możliwy wzorzec?
Muszę przyznać, że w Polsce od dawna moim ulubionym jarmarkiem świątecznym był ten we Wrocławiu. W innych miastach też widać starania, aby centra miast były pełne światła i świątecznej atmosfery. Jednak jak dla mnie był tylko Wrocław i długo, długo nic.

Czy jarmark we Wrocławiu jest taki idealny?

A właśnie, że nie jest! Bo to kolejna kopia tego, co możemy zobaczyć na jarmarkach w Niemczech. Fakt bardzo ładnie przygotowany i z naprawdę sympatyczną atmosferą. Jednak w Polsce brakuje mi jakiegoś unikalnego charakteru tych jarmarków. Czy naprawdę władze polskich miast nie mają inwencji, iskry Bożej, aby zrobić coś oryginalnego, a nie tylko bardziej lub mniej udolnie kopiować to co za zachodnią granicą?

Z rozbawieniem i też trochę ze smutkiem wyłapuję paradoksy na jarmarkach w różnych miastach. Ciupagi w Gdańsku, magnesy z bursztynem w Krakowie (nawet w kształcie chamsy), portugalskie churos które jest już chyba wszędzie (w tym roku w Krakowie 3 budki, we Wrocławiu to już stały element, podobnie jak rogale świętomarcińskie porwane z Poznania). Oczywiście różnorodność jest potrzebna, ale czy nie da się pokazać czegoś oryginalnego i lokalnego zarazem?


W Krakowie brakuje mi pomysłowych stoisk z obwarzankami i wariacjami na ich temat. Nie ma też stoiska słodyczy Wawela, tak krakowskiego jak się tylko da. Nie ma też ozdobnych szklanych kubków w których można napić się grzanego wina, czy też grzańca galicyjskiego. Są zwykłe jednorazowe, papierowe. A co najdziwniejsze nie ma zupełnie nic dla dzieci. Są budki z jedzeniem, beczki z grzańcem, budki ze skarpetami i czapkami. Zapomina się że te jarmarki poza handlowym charakterem mogą być też przecież dla maluchów tajemniczą krainą. Szczególnie  w Krakowie jarmark nie ma zupełnie nic do zaoferowania dla najmłodszych…

Jednak musimy przyznać że miasto w tym roku jest wyjątkowo ładnie ozdobione. Pawie pióra wokół Rynku, cudowne anioły. Zajrzyjcie też koniecznie na Rynek Podgórski.

A jak Wy oceniacie jarmarki świąteczne w swoich miastach? Gdzie według Was jest choć trochę oryginalnie?

Jak wyglądają Jarmarki świąteczne w innych miastach? Na blogu u nas znajdziecie opisy jarmarków :
w Gdańsku
we Wrocławiu
w Warszawie
w Poznaniu
A wkrótce
– Wrocław 2018
– Tarnów
– Lwów

Chcesz spędzić magiczne święta w Krakowie – zatrzymaj się w przytulnym mieszkaniu w centrum miasta! Polecamy portal Airbnb. Dodatkowo rejestrując się pierwszy raz w serwisie z naszego linka (klikajcie Tutaj) dostaniecie na pierwszą rezerwację bonus w wysokości ok. 100 zł.

Jeśli będziecie chcieli sprawdzić ofertę mieszkań w Krakowie na bookong.com – skorzystajcie z tego linka – otrzymacie 50 zł na pierwszą rezerwację.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Ta strona używa Akismet do redukcji spamu. Dowiedz się, w jaki sposób przetwarzane są dane Twoich komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci