Home PodróżePolska Świąteczna Warszawa

Świąteczna Warszawa

by Kasia

Udało się! W ostatni weekend udało się nam dotrzeć i zobaczyć Świąteczny Jarmark w Warszawie! Nie zatrzymał nas nawet mróz, oscylujący w granicach 15 stopni!


W tym roku widzieliśmy rekordową ilość jarmarków świątecznych. Był Gdańsk, Wrocław i oczywiście Kraków.
Który był najładniejszy? Raczej trudno powiedzieć, choć pewnie taki ranking zrobimy. Na pewno każdy z nich był inny. Choć już teraz muszę powiedzieć, że na próżno szukać na nich jakiegoś wyjątkowego, oryginalnego artykułu sprzedawanego na straganach i kramach. Jak Polska długa i szeroka – królują oscypki, węgierskie langosze, czeskie trdelniki. Są też niezmiennie czekoladowe narzędzia i owoce w czekoladzie.
A jak wyglądała nasza Stolica?
Na pewno zachwyca dekoracja ulic, praktycznie całego miasta – od Placu Zamkowego aż po Wilanów. Niestety na samym Rynku już było nieco gorzej z pomysłem i polotem, a jarmark świąteczny moim zdaniem był zupełnie bez wyrazu. Zobaczcie sami.
dscf9386

dscf9388

dscf9401

dscf9408

dscf9409

dscf9413

dscf9417

dscf9419

dscf9425

dscf9428

dscf9435

dscf9438

dscf9440

dscf9441

dscf9443

dscf9446

dscf9451

dscf9452

dscf9453

dscf9458

dscf9460

dscf9461

dscf9465

To już tradycja – jak jesteśmy w Warszawie, koniecznie odwiedzamy też jakieś muzeum. Tym razem nie mieliśmy zbyt wiele czasu, ale w sam raz na wizytę w Muzeum Fryderyka Chopina. Muzeum całkiem nowe – otwarte w 2010 roku. Od dawna mieliśmy ochotę go zobaczyć. Faktycznie przestrzeń pięknego Pałacu Ostrogskich została ciekawie wypełniona pamiątkami po naszym wielkim kompozytorze. Jednak przede wszystkim możemy tu obcować z muzyką – są na najniższym poziomie sale do odsłuchu utworów Chopina. Można też zapoznać się z listami kompozytora – poprzez takie listy chyba najbardziej poznajemy jakim człowiekiem był naprawdę. Jednak pewien niedosyt pozostał – przy innych, tak przepięknie zaaranżowanych muzeach jakie powstały w ostatnim czasie (Polin, Muzeum Powstania Warszawskiego) chyba oczekiwaliśmy czegoś więcej. Jakby tego było mało, cześć multimedialnych prezentacji nie działała.
dscf9340

dscf9342

dscf9344

dscf9354

dscf9358

dscf9360

dscf9363

dscf9365

dscf9367

dscf9368

dscf9369
Do Warszawy dotarliśmy nie byle czym, bo pociągiem Pendolino a właściwie Express InterCity Premium (EIP)!
Jeśli mam wybierać, to ze wszystkich środków komunikacji zbiorowej najbardziej lubię pociągi. Jak byłam mała zawsze wszystkie wyjazdy pociągiem były bardziej ekscytujące niż te zwykłymi autobusami. Pewnie dlatego, że pociąg zabierał nas znacznie dalej, podróż była dłuższa i uwielbiałam obserwować zmieniające się za oknem krajobrazy.
Teraz mając za sobą wiele wyjazdów chyba najbardziej miło wspominam te związane z kolejami na całym świecie. Bo jak tu nie wspominać miło cudownych shinkansenów w Japonii czy najpiękniejszej (podobno) na świecie trasy widokowej na Sri Lance.
Tak więc sentyment do pociągów jest i trwa. Jak tylko w Polsce, pojawił się nowy, szybki pociąg Pendolino, zaraz chciałam nim pojechać. Jednak zanim udało się to zrealizować musiałam trochę poczekać. W końcu się udało.
dscf9467
Pendolino w środku wygląda równie zjawiskowo jak na zewnątrz. Wreszcie mamy pociągi których nie musimy się wstydzić – nowoczesne, czyste i bardzo ładnie zaprojektowane.
W jedną stronę jechaliśmy w przedziale dla rodzin z dziećmi do 6 lat. Malwina i Marek mogli wygodnie popracować przez dwie godziny jazdy do Warszawy :) Te przedziały to nie koniec udogodnień dla dzieci, a raczej rodziców – w pociągu są nawet przewijarki dla niemowląt w toaletach.
Wracając z Warszawy Malwinka spotkała swoją koleżankę Magdalenę – chyba nie muszę mówić jaką dziewczyny miały frajdę siedząc całą drogę przy stoliku i rysując!

 

A Wam jak mija niedziela? #pendolino #pkpintercity #kasaiwdrodze #weekend #pkp #podróż #pociąg #travel #train

Zdjęcie zamieszczone przez użytkownika Kasia, Marek i Malwina (@kasai.eu)

Informacje praktyczne
Muzeum Fryderyka Chopina
Pałac Ostrogskich (Pałac Gnińskich), ulica Okólnik 1
BILETY
Wstęp wolny: niedziela
Bilet normalny – 22 zł
Bilet ulgowy – 13 zł

Przejazd pociągiem EIP
– ceny w ofercie SuperPromo w 2 kl. z Krakowa do Warszawy (2h 17 min) od 49 zł. W przedsprzedaży można kupić bilety z 30%, 20% i 10% rabatem.
Z Krakowa do Trójmiasta w promocji pojechać możemy za 99 zł (5h 40 min).

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci