Home PoradyPodróże z dzieckiem Jura Park w Bałtowie czyli Mikołaj i dinozaury

Jura Park w Bałtowie czyli Mikołaj i dinozaury

by Kasia

Czy mieliście kiedyś ochotę przenieść się do bajkowej krainy? To nie tylko marzenie dzieci – dorośli też często mają ochotę uciec od rzeczywistości. Takich możliwości jest coraz więcej – Disneyland pod Paryżem, Legoland w Danii. A coś bliżej, w Polsce? Okazuje się, że jest takie miejsce, całkiem niedaleko. Zabieramy Was do Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego. Spotkacie tam dinozaury, dzikie zwierzęta i prawdziwego Mikołaja!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!


Powiem szczerze, że zawsze z lekką rezerwą podchodziłam do tego typu parków rozrywki. Kojarzyły mi się z rozrywką nie najwyższych lotów.
Jednak w Bałtowskim Jura Parku byłam miło zaskoczona. Spacerując wśród niezwykle pieczołowicie wykonanych modeli prehistorycznych zwierząt (jest ich ponad 100!), wędrujemy przez kolejne etapy dziejów życia na Ziemi.
_MG_7464

_MG_7474

_MG_7489

_MG_7497

_MG_7499

_MG_7509

_MG_7518

_MG_7523

_MG_7529

_MG_7535

_MG_7539

_MG_7547

_MG_7552

Jednak modele to nie wszystko, są tu też bardzo rozbudowane i ciekawe opisy, oraz repliki tropów pozostawionych przez prezentowane w Parku dinozaury. Najbardziej niesamowity jest ślad siedzącego dinozaura – jedna z siedmiu takich skamieniałości na świecie! Co ciekawe, teraz naprawdę uważnie będziemy rozglądać się spacerując po skałkach Jury. To co kiedyś byśmy uznali za mało ciekawe, okrągłe wgłębienia w kamieniu, teraz okazuje się, że w rzeczywistości mogą to być tropy dinozaurów!
_MG_7475

_MG_7479

_MG_7494

_MG_7511
W Bałtowie poza spacerem wśród dinozaurów, warto też zobaczyć Żydowski Jar. W tym lessowymi wąwozie odkryto skamieniałości mające ponad 160 milionów lat!!

Po tej dawce nauki przyszedł czas na rozrywkę. Śniegu wprawdzie nie było, ale w labiryncie Królowej Śniegu nasza Malwinka mogła poznać bajeczkę o Kaju i Gerdzie, a na końcu porozmawiać z Królową Śniegu! Jest tutaj też kino 5D, a w nim bajka o wesołych elfach. Ruchome fotele, trójwymiarowy film i powiewy wiatru. Wszystko super, ale najważniejsze, że film potwierdził to, co mówiliśmy Malwince – elfy codziennie sprawdzają, czy dzieci są grzeczne i informują o wszystkim świętego Mikołaja. ;)
_MG_7560

_MG_7569

_MG_7578

_MG_7581

_MG_7588
Jednak ze wszystkich atrakcji tutaj, najbardziej wyczekiwane było spotkanie z Mikołajem. Wioska Świętego Mikołaja jest niesamowicie pięknie przygotowana! Chata Mikołaja to zarazem przytulna kawiarenka. Mikołaj czeka na dzieci, a na nas smakołyki z kawiarni – przepyszne ciasta z bałtowskiej cukierni!
_MG_7592

_MG_7599

_MG_7602

_MG_7606

_MG_7618

_MG_7629

_MG_7630

_MG_7637
Tak jak na początku z rezerwą, tak teraz z wielką radością do Bałtowa znowu wrócimy. Tym razem latem – mamy ochotę na spływ tratwą i kajaki, oraz oczywiście na odwiedziny w Bałtowskim Zwierzyńcu. Jest tu wiele zwierząt, ale dla mnie niezmiennie największą atrakcją będą żubry i szkockie kudłate krowy.
Teraz nie mieliśmy okazji poznać wszystkich atrakcji tego miejsca. Szczególnie z dzieciakami możecie spędzić tutaj cały dzień. Poza płatnymi atrakcjami są tu też bardzo ciekawe place zabaw, malownicze mostki i tyrolka którą wszyscy uwielbiamy. Zimą narciarze znajdą tu też coś dla siebie – Szwajcaria Bałtowska to sześć tras i dwa wyciągi. A najfajniejsze, że nocować możemy tuż przy stoku!

Jura Park to nie jedyna atrakcja województwa świętokrzyskiego. Część z tych ciekawych miejsc już kiedyś odwiedziliśmy, inne czekają na odkrycie. A od ilości ciekawostek może zakręcić się w głowie!
– Zamek Krzyżtopór w Ujeździe
– Sandomierz
– Ćmielów i fabryka porcelany
– Krzemionki – Neolityczne kopalnie krzemienia pasiastego
– Sanktuarium Święty Krzyż
– Jaskinia Raj
– Pałac w Kurozwękach i zagroda z prawdziwymi bizonami
– Zagnańsk i dąb Bartek
– Skansen w Tokarni
– cudowne miasteczko otoczone murami obronnymi – Szydłów
– znany z dowcipów Wąchock
– Pacanów i Europejskie Centrum Bajki

Informacje praktyczne
Bałtów to największy kompleks tego typu w Polsce – jest rozmieszczony na ponad 100 ha. Jura Park powstał w 2004 roku, a inspiracją były odkryte w Bałtowie tropy dinozaurów.
Odległość od Krakowa 185 km, z Warszawy 180 km, z Rzeszowa 140 km
Podobne parki rozrywki są w Krasiejowie i Solcu.

Kiedy odwiedzić?
Chyba nie ma tutaj złej pory roku – zimą jest Wioska Świętego Mikołaja, Kraina Królowej Śniegu, a na narty zaprasza Szwajcaria Bałtowska. Latem są dostępne inne atrakcje – spływy kajakami i tratwami, Zwierzyniec, a w miejsce Mikołaja pojawiają się czarownice.

Jakie są koszty przeniesienia się do bajkowej krainy?
Całodniowy karnet:
Jura Park – 30 zł
Zwierzyniec – 22 zł

Pojedynczy bilet:
Wioska świętego Mikołaja – 9 zł
Labirynt Królowej Śniegu – 7 zł
Kino – 10 zł
Żydowski Jar – 7 zł
Ciekawostka – mieszkańcy gmin wchodzących w skład LGD Krzemienny Krąg maja bezpłatny wstęp do Parku.
Jura Park ma bardzo fajnie przygotowane ulotki i informatory. Tutaj dostaniecie też informacje o innych atrakcjach znajdujących się w pobliżu Bałtowa.
_MG_7653
Nocleg na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego
Bardzo wygodne domki, tuż przy wyciągu:
– od 50 do 90 zł za osobę – więcej Tutaj

_MG_7645

_MG_7651

* Tekst powstał we współpracy z Jura Park w Bałtowie.
Na zimowe brykanie ubrały nas marki Regatta, Dare2B i Craghoppers

Regatta
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci