Urodziny to dobra okazja, żeby spełniały się marzenia. Tym razem nasza Malwinka swoje ósme urodziny spędziła w JuraPark Krasiejów oraz w Parku Nauki i Ewolucji Człowieka. To był wyjazd niespodzianka i do ostatniej chwili nie wiedziała, gdzie tak naprawdę będziemy tego dnia…
Od lat kierujemy się zasadą, że lepiej doświadczać niż dawać, a od materialnych prezentów bardziej stawiamy na prezenty, dzięki którym możemy radośnie spędzić czas, albo gdzieś razem pojechać. Dlatego bilet lotniczy na urodziny to u nas był zawsze najlepszy prezent. Ale skoro w tym roku nigdzie już nie polecimy, idealnym prezentem może być też bilet do niesamowitego świata dinozaurów!
Największe Parki Dinozaurów są w Polsce w trzech miejscach – w Solcu Kujawskim, Bałtowie i właśnie w Krasiejowie. A wszystko zaczęło się w Bałtowie… O historii powstawania JuraParków i o Stowarzyszeniu Delta więcej przeczytacie TUTAJ.
JuraPark w Bałtowie – największe atrakcje:
Tym razem mieliśmy okazję zobaczyć JuraPark w Krasiejowie. Nieprzypadkowo park dinozaurów powstał właśnie tutaj. To właśnie tu odkryto kości zwierząt żyjących 230 milionów lat temu. I co więcej, jest tu cały czas czynne stanowisko, gdzie możemy podglądać pracę paleontologów. Najbardziej znanymi krasiejowskimi skamieniałościami są kości należące do silezaura ( Silesaurus opolensis) – bardzo blisko spokrewnionego z dinozaurami.
Największe modele dinozaurów w Krasiejowie mają nawet 60 metrów długości (amficelias) albo 18 metrów wysokości (brachiozaury).
Jakie atrakcje czekają na Was w JuraParku w Krasiejowie? Jest ich całkiem sporo – Ścieżka z dinozaurami, Tunel Czasu, Pawilon Paleontologiczny, Prehistoryczne Oceanarium, Park Rozrywki oraz multimedialne muzeum Park Nauki i Ewolucji Człowieka. To jednak nie koniec – są tu też gigantyczne place zabaw i plaża.
Co jeszcze przemawia za tym, żeby JuraPark odwiedzić z dzieckiem? Możecie być pewni, że przy okazji dobrej zabawy przemycicie też sporą dawkę wiedzy i ciekawych wiadomości. Przysłuchiwanie się dyskusji naszej Malwinki z Panem, który nas oprowadzał, o Wielkim Wybuchu i powstawaniu Ziemi było naprawdę bezcenne.
Jak zaplanować pobyt tutaj? My zaczynamy zaraz po otwarciu. To doskonały pomysł, bo nie da się ukryć, że Park cieszy się dużym zainteresowaniem. Szczególnie w weekendy spodziewajcie się tutaj sporych tłumów. Teren na szczęście jest gigantyczny i mam wrażenie każda ilość ludzi prędzej czy później w końcu rozproszy się na tyle, że nie będziemy spacerować w tłumie. Za to będąc tutaj rano, zaraz po otwarciu, w środku tygodnia, mieliśmy niemal cały Park tylko dla siebie – a już na pewno przez pierwsze dwie godziny.
Tunel Czasu
To nietypowe kino długości trzystu metrów, a film oglądamy jadąc kolejką „Kapsuła Czasu”. Tu możemy zobaczyć jak to wszystko się zaczęło – czyli od powstania Wszechświata aż do momentu, kiedy w skałach zostały utrwalone szczątki prehistorycznych zwierząt, żyjących w Krasiejowie 230 milionów lat temu.
Ścieżka Edukacyjna w JuraPark Krasiejów
Teraz wkraczamy na ścieżkę, gdzie spotkamy ok 240 modeli zwierząt. Wszystkie są wykonane w naturalnej skali i w oparciu o najnowsze badania. Wszędzie też są tablice edukacyjne, a zwierzęta ustawione są chronologicznie.
Pawilon Paleontologiczny
Przyznam się, że możliwość zobaczenia prawdziwej odkrywki, gdzie świetnie zachowały się szczątki okazów mających 250 milionów lat, to jest nie lada gratka. Kości jakich zwierząt tu znajdziemy? Powyżej odkrywki są tablice edukacyjne z dokładnym opisem. Jest tutaj też nadal czynne stanowisko, gdzie prowadzone są prace i co więcej, nadal naukowcy dokonują kolejnych odkryć. Całkiem niedawno odkryto tutaj pierwszego polskiego gada latającego, którego nazwano Ozimek volans (na cześć gminy Ozimek na obszarze której leży Krasiejów). Naukowców przy pracy możecie spotkać głównie latem.
Prehistoryczne Oceanarium
Wchodząc tutaj zakładamy okulary 3D. Wrażenie jest niesamowite, bo niczym w prawdziwym oceanarium możemy oglądać prehistoryczne okazy w zbiornikach wodnych, a tak naprawdę na ekranach. Duże wrażenie robi ostatni ekran i film, w którym groźna bestia rozbija szybę i już zaraz dosięgnie nas swoimi zębami. Wrażenie jest niesamowite i prawie mieliśmy uczucie, że naprawdę oblała nas woda. Da młodszych dzieci może to być trochę straszne, nawet nasza Malwinka przyznała się, że zamykała oczy.
Kino Emocji 5D
Tutaj poza obrazem trójwymiarowym możecie doświadczać też wrażeń dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, a nawet zapachowych.
Park Nauki i Ewolucji Człowieka
Ten Park zostawiliśmy sobie na koniec. Szczególnie latem dobrze się tutaj schować przed palącym słońcem.
Park Nauki jest kontynuacją wystawy plenerowej w JuraParku. Sam wygląd budynku jest już kosmiczny. Na wejściu dostajemy okulary 3D i słuchawki. Zaczynamy od hangaru, gdzie czekamy na odlot naszego promu. Zamiast zwykłymi zwiedzającymi stajemy się Temponautami , czyli podróżnikami w czasie. Głos w słuchawkach i dodatkowo obsługa Parku kieruje nas w kolejne miejsca na naszej trasie zwiedzania. Wejścia na trasę są co 15 minut.
Kolejny punkt to kino 5D gdzie możemy uczestniczyć w katastrofie, która wydarzyła się 66 milionów lat temu i w wyniku której wyginęły dinozaury.
Z kina przechodzimy do Wehikułu czasu, gdzie w poszczególnych Oknach prehistorii możemy oglądać etapy ewolucji człowieka. Poruszamy się po kolei dobrze oznakowaną ścieżką. Głos w słuchawkach uruchamia się nam automatycznie, po wejściu w odpowiednie pole. Możemy wiec zwiedzać w swoim tempie i wracać do poszczególnych okien.
Na trasie mamy też niepozorne pomieszczenie, gdzie zgromadzono autentyczne skamieliny – szczątki dinozaurów, rekinów, mamutów i innych organizmów.
Ostania sala to wystawy interaktywne – Świadectwa ewolucji, Galeria przodków, Wszyscy jesteśmy braćmi, Oetzi – najstarsza mumia, Grób Księcia a Kultury Mierzanowickiej, Rozwój noży, Rozwój pisma, Rozwój sztuki i Rozwój naczyń.
Szczególnie dział z wystawą „Oetzi – najstarsza mumia” jest interesujący. Mumia znaleziona w Tyrolu, na granicy Austrii i Włoch, została niezwykle wiernie odtworzona. Niesamowite jest, że tak dobrze zachowało się ciało człowieka z przed 5300 lat. Naukowcy całkiem dużo się o nim dowiedzieli – miał ok 50 lat, a zmarł w wyniku upływu krwi po ugodzeniu strzałą. Podobno chorował tez na boreliozę.
JuraParki w Polsce – który wybrać?
Kilka lat temu byliśmy w JuraParku w Bałtowie. Teraz po odwiedzinach w Krasiejowie możemy pokusić się o porównanie. Oba park są świetne – w końcu to ten sam właściciel. W Bałtowie byliśmy w okresie zimowym, z 3,5 letnią panienką. Był zachwyt, domek Mikołaja i fantastyczne wspomnienia.
Teraz odwiedziliśmy Krasiejów z 8 letnią panną i tu wygrywa to, że mają faktycznie solidną dawkę wiedzy do przekazania, popartą na miejscu tym, że właśnie jest tam nadal czynne stanowisko, gdzie pracują paleontolodzy. A już Centrum Ewolucji Człowieka dla dzieci lubiących takie ciekawostki, to już prawdziwa rewelacja! Tak więc ze starszakami zdecydowanie polecamy Krasiejów!
Ciekawostki w okolicy?
Jest ich całkiem sporo – spływy kajakowe Małą Panwią, najstarszy most żelazny w Europie (w miejscowości Ozimek), Plaża Bajka w miejscowości Grodziec, liczne jeziora (Turawskie, Srebrne) i malownicze lasy idealne na wycieczki rowerowe.
Więcej atrakcyjnych miejsc na Opolszczyźnie znajdziecie u nas na blogu TUTAJ
JuraPark Krasiejów oraz Park Nauki i Ewolucji Człowieka – informacje praktyczne
Lokalizacja – z Krakowa do Krasiejowa mamy ok 2 godzin jazdy, z Wrocławia 1,40 h, a z Katowic 1,20 h.
Godziny otwarcia – zapraszamy na stronę JuraParku
ZWIEDZANIE JURAPARKU – 2 GODZ. 15 MIN
PARK NAUKI I EWOLUCJI CZŁOWIEKA – OK. 1,5 GODZ.
SEANS W KINIE – OK. 15 MIN
Ile czasu my spędziliśmy tutaj? Ponad cztery godziny! I to naprawdę bardzo się starając zbytnio nie przedłużać. Jeśli chcecie spędzić więcej czasu na placach zabaw, to trzeba zarezerwować sobie cały dzień!
Bilety wstępu do JuraPark Krasiejów
Po informację o aktualnych cenach biletów zapraszamy na stronę Parku TUTAJ. Na pewno warto kupić bilet przez internet (zniżka!) i wybrać bilet rodzinny – w zależności od liczby posiadanych dzieci (dzieciaki do 3 lat mają wstęp bezpłatny). Zdecydowanie warto też wybrać bilet kompleksowy, obejmujący JuraPark i Park Nauki i Ewolucji Człowieka.
JuraPark Krasiejów – gdzie nocować?
Nie da się ukryć, że po niemal całym dniu zwiedzania JuraParku należał się nam relaks i odpoczynek. Niedaleko, w miejscowości Grodziec (ok 6 km od Krasiejowa) jest ukryty w lesie Bajka Hotel & Resort. Na gigantycznym terenie jest hotel, restauracja, plac zabaw, wodny plac zabaw, zagroda koziołków i gigantyczne dwa zbiorniki wodne i przylegająca do jednego z nich plaża Zatoka Bajka.
Tutejsza restauracja jest na kulinarnym szlaku Opolski Bifyj. Mieliśmy okazję skosztować dań, które są zgłoszone do tej listy. Najbardziej zaskoczył nas żurek. Ma złożony smak, jedyny w swoim rodzaju, dzięki dodaniu maślanki. Nie zabrakło też klasyka – rolady z kluskami śląskimi i modrą kapustą. W Restauracji Bajka warto skosztować pstrąga – jest z pobliskiego gospodarstwa rybackiego. Co ciekawe, w wielu daniach znajdziecie tu produkty z ogródka, który znajduje się tuż przy restauracji.
Pobliska plaża, to było wprost wymarzone miejsce na zdmuchniecie świeczki na urodzinowym torcie naszej Malwinki. Efekty specjalne też się pojawiły – tak pięknego zachodu słońca dawno nie widzieliśmy!
Chyba nie macie wątpliwości, że Malwa określiła te urodziny jako najlepsze w życiu. Poprzeczka postawiona jest teraz bardzo wysoko, co za rok?
Park rozrywki, restauracje i hotele w czasie zagrożenie COVID-19
Jeśli chcecie uniknąć większych skupisk ludzi polecamy odwiedzić JuraPark zaraz po otwarciu, najlepiej w środku tygodnia. Przy wejściu na teren Parku i do wszystkich pomieszczeń są pojemniki z płynem do dezynfekcji rąk. W pomieszczeniach jest też nakaz używania maseczek.
Okulary 3D których używamy są dezynfekowane po każdym użyciu.
We wszystkich hotelach, które odwiedziliśmy, przy wejściu i na piętrach są dozowniki z płynem do dezynfekcji rąk. Stoliki w restauracjach mają oznaczenia, że zostały zdezynfekowane, a obsługa chodzi w maseczkach.
Sami wyjeżdżając z domu zabieramy ze sobą zapas płynów do dezynfekcji i obowiązkowo maseczki.
Wszystkie nasze wpisy z Opolszczyzny znajdziecie TUTAJ
Wizyta organizowana przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze dla rozwoju pogranicza polsko-czeskiego „Wspólne Dziedzictwo”
Więcej o atrakcjach w okolicach Opola przeczytacie na innych blogach – polecamy zajrzeć:
https://www.places2visit.pl/tag/opolskie/
http://www.podrozehani.pl/category/polska/opolskie