Wielokrotnie słyszę od znajomych i nieznajomych takie pytanie – „kiedy Wy macie czas na te wszystkie wyjazdy?”. Odpowiedź jest zawsze jedna – mamy dobrą organizację. Choć przyznam się Wam szczerze, ostatnio nie mamy już zupełnie wolnych weekendów – wszystkie już zaplanowane i wypełnione skrupulatnie. To gdzie wcisnąć kajaki i inne fajne wycieczki pod Kraków? A może wykorzystać popołudnia, w środku tygodnia pracy?
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Większość z nas pracuje do godziny 17. Długo. Ale latem, kiedy jasno jest nawet do 21, nawet po pracy można wyruszyć na mikrowyprawę za miasto. Albo na mikrokajaki!



Już dawno mieliśmy w planach popływać na kajakach w środku tygodnia, po pracy. W końcu się udało. Co więcej, wybrał się z nami kolega Malwinki z przedszkola – Wojtek. Chyba nie muszę mówić, jaka radość ze wspólnego pływania była dla dzieciaków.


Zaczęliśmy ok godziny 17 i pływaliśmy do ok 20. W środku tygodnia na Wiśle jest stosunkowo mały ruch i pływa się naprawdę przyjemnie.




Udało się też nam zrealizować plan wpłynięcia do dwóch rzek, dopływów Wisły – Rudawy i Wilgi.
Rudawe już znamy – pływaliśmy tam w ramach akcji zorganizowanej przez Muzeum Dom Zwierzyniecki.




Wilga trochę nas rozczarowała. Niestety nie pachnie tam fiołkami. Ale ciekawie było popływać pod mostem na ruchliwej ulicy Konopnickiej.





Korona Rzek Krakowskich
Nie jestem pewna, czy jest szansa spłynąć jeszcze jakąś rzeką w Krakowie, ale i teraz mamy całkiem fajną listę. Pływaliśmy już po:
Dłubni
Wiśle
Rudawie
Wildze
Pewnie ciekawi jesteście ile właściwie jest rzek w Krakowie?
Charakterystyczna dla miasta Krakowa jest asymetria sieci hydrograficznej, której oś stanowi Wisła. Rzeka ta przepływa z zachodu na wschód, na długości 41,2 km, jednocześnie stanowi ona fragment południowo-wschodniej oraz niewielki południowo-zachodni fragment granicy miasta.
Do Wisły na terenie miasta uchodzi szereg jej dopływów:
Do lewobrzeżnych bezpośrednich dopływów Wisły w granicach Krakowa należą: Sanka, Rudawa, Białucha -Prądnik, Dłubnia, kanał Suchy Jar (Kanar), Potok Kościelnicki (Kościelnicki Stok).
Do prawobrzeżnych bezpośrednich dopływów Wisły w granicach miasta należą: Sidzinka, Potok Kostrzecki, Potok Pychowicki, Wilga, Serafa, Podłężanka.Do mniejszych cieków wodnych na terenie miasta należą między innymi: Potok Olszanicki, Garliczka (Naramka), Bibiczanka, Sudół, Sudół Dominikański (Rozrywka), Baranówka (Luborzycki Potok), Burzowiec (Kanał Południe), Dopływ spod Kocmyrzowa, Łucjanówka (Struga Rusiecka), Dopływ spod Lasowic, Krzywica (Krzywa), Olszynka, Dopływ ze Swoszowic, Dopływ w Kurdwanowie, Rzewny (Urwisko), Drwina Długa, Drwinka, Rów Bieżanowski, Potok Malinówka, Zabawka (Potok Zabawka).
Zbiorniki wodne znajdujące się na terenie miasta Krakowa to m.in.: Zakrzówek, Zesławice, Zalew Nowohucki, Staw Dąbski, Przylasek Rusiecki, Brzegi, Zalew Bagry, Staw Płaszowski, Stawy Bonarka, Kąty Tynieckie, Koło Tynieckie, Mydlniki – stawy hodowlane.
Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej
Informacje praktyczne
Wypożyczenie kajaka – 25 zł na 3h
Polecamy Kolejowy Klub Wodny
Przepłynęliśmy ok 10 km w czasie 3h
3 komentarze
ten post tchnął we wiarę, że może i ja wyruszę na kajaki po pracy. szkoda, że Wilga jest mało przyjemna jeśli chodzi o zapach, bo pewnie krajobrazowo jest super.
Koniecznie! Jak się okazało wystarczy być na przystani o 17 i mamy sporo czasu na pływanie :) Pozdrawiam!
Koniecznie! Jak się okazało wystarczy być na przystani o 17 i mamy sporo czasu na pływanie :) Pozdrawiam!