Home PodróżePolska Krakowski Salon Ekonomiczny NBP – nowe miejsce w Krakowie

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP – nowe miejsce w Krakowie

by Kasia

Całkiem niedawno, 14 września 2020 roku został otwarty Krakowski Salon Ekonomiczny Narodowego Banku Polskiego. To co najbardziej skusiło nas do odwiedzin w tym miejscu, to możliwość zobaczenia, dotknięcia i podniesienia prawdziwej sztabki złota. Na miejscu okazało się jednak, że ciekawych eksponatów jest tam znacznie więcej!

Ostatnio w Krakowie mamy istny urodzaj, jeśli chodzi o nowe miejsca i wystawy. Po trwającym kilka lat remoncie, jest udostępnione zwiedzającym Muzeum Czartoryskich, są nowe wystawy na Wawelu (Wawel Odzyskany, Namioty Tureckie i wkrótce wystawa arrasów), jest też niesamowite Centrum Edukacji Ekologicznej Symbioza. A teraz powstało nowe, ciekawe miejsce w siedzibie NBP przy ulicy Basztowej 20.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP to miejsce, gdzie możemy poznać historię pieniądza w Polsce. Ciekawa wystawa jest zaaranżowana w przepięknych, zabytkowych wnętrzach banku z 1925 roku.

Gmach banku został zaprojektowany przez Kazimierza Wyczyńskiego i Teodora Hoffmana. Co ciekawe, budynek ten znajduje się w miejscu, w którym stała kiedyś kamienica, w której mieszkał Stanisław Wyspiański. Trzeba przyznać, że widok z mieszkania mógł mieć piękny. Przez okna widać Barbakan i Bramę Floriańską. A tuż za rogiem jest Plac Matejki. Wychodząc z banku poszukajcie pamiątkowej tablicy informującej o związkach Wyspiańskiego z tym miejscem.

Ale wracajmy do Salonu Ekonomicznego NBP. Już wchodząc głównym wejściem możemy poczuć się jak w salonie. Piękna klatka schodowa, drewniane drzwi i wreszcie wielka sala, która kiedyś była główną salą operacyjną banku.

Powierzchnia którą zajmuje salon jest imponująca – to 800 m2. Na ekspozycje składają się trzy działy – Sala Polska, Sala NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Sala Krakowska.

Co ciekawe, nie jest to muzeum, w którym tylko oglądamy eksponaty w gablotach. Zwiedzający może korzystać z ekranów dotykowych, szkła powiększającego i oglądać zdjęcia przez trójwymiarowe okulary.

Pierwszą zwiedzamy Salę Polską. Możemy tu zapoznać się z dziejami pieniądza od narodzin państwa polskiego aż do czasów współczesnych. Nas zachwycił sejf z lat 20. XX wieku – pięknie zdobiony i mający niesamowicie masywną konstrukcję.

Już wspomniałam, że do Salonu zwabiła nas sztabka złota. Właśnie tą sztabę i inne fantastyczne monety emitowane przez bank, możemy zobaczyć w Sali Narodowego Banku Polskiego z Gabinetem numizmatycznym.
Czy złota sztaba jest ciężka? Oj tak. To dokładnie 12 kg i powiem szczerze, trzeba sporo siły żeby tą dość małą, ale bardzo ciężką sztabę podnieść.
Ile jest warta taka sztabka złota? To około 3 mln zł. Nie często mamy okazję taki majątek trzymać w ręce. No może w dwóch rękach…

W gablotach mamy nie mniej ciekawe monety. Na pewno największe zainteresowanie wzbudzają monety nietypowe i przepięknie zdobione. Nas zachwyciły monety w kształcie idealnej kulki – wydane w 100 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości – srebrna o nominale 100 zł oraz złota o nominale 2018 zł (wyemitowano tylko 100 sztuk). Piękne są też z wstawkami z innych materiałów – bursztynu, ceramiki (wachlarz na monecie z Heleną Modrzejewską), czy jak w przypadku monety z Kościołem Mariackim – kolorowym witrażem.

Ciekawe są też banknoty kolekcjonerskie. Przepięknie zaprojektowane i też nietypowe – pionowy z Piłsudskim i o nominale 19 zł z Paderewskim.

W ostatniej sali, Sali Krakowskiej przedstawiono historię krakowskiego oddziału NBP i związanych z Krakowem bankierów. Poznamy tu rodziny bankierskie – Wierzynków, Bonerów i Montelupich. Są tu też archiwalne zdjecia Krakowa, które jednym ruchem reki możemy porównać ze zdjęciami współczesnej ulicy.

Czy Salon to miejsce, które będzie się podobać dzieciom?

Zdecydowanie tak. Nasza Malwinka była zafascynowana tym, że prawie udało się jej podnieść sztabę złota. A dzięki opowieściom Pana który nas oprowadzał, poznała znaczenie słów inflacja i denominacja.

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP – informacje praktyczne

Salon czynny jest od poniedziałku do piątku, w godzinach 8:00 – 15:00. Salon zwiedzamy z animatorem, ale można też indywidualnie. Warto tu wybrać się ze szkołą – na potrzeby uczniów są opracowane programy edukacyjne dostosowane do danej grupy wiekowej. Zwiedzanie jest bezpłatne.
Dodatkowo jest w budynku sklepik, w którym można kupić monety kolekcjonerskie – czynny tylko do 14:00.

Szlakiem pieniądza w Krakowie

Jeśli chcecie zobaczyć inne ciekawe miejsca związane w pieniądzem w Krakowie, zajrzyjcie jeszcze do Muzeum im. Emeryka Hutten-Czapskiego na ulicę Piłsudskiego 12. Warto też wiedzieć, że na Wzgórzu Wawelskim jest sklep Mennicy Polskiej.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci