Home PodróżePolska Las Borkowski i Rozlewisko Potoku Rzewnego, czyli dzika przyroda w Krakowie

Las Borkowski i Rozlewisko Potoku Rzewnego, czyli dzika przyroda w Krakowie

by Kasia

Po intensywnym dniu w górach ( przeszliśmy 23 km w rejonie Malinowskiej Skały w Beskidzie Śląskim) nawet my potrzebujemy nieco odpoczynku i leniwego dnia. Ale leniwy dzień nie oznacza siedzenie w domu. Wyskoczyliśmy na krótki spacer, aby odkryć jeden z dzikich zakątków Krakowa. Dziś zabieramy Was do Lasu Borkowskiego i na Rozlewisko Potoku Rzewnego.

Niesamowite jest to, że ciągle jeszcze, niemal w środku miasta, są pozostawione tereny, gdzie natura odgrywa główną rolę. Kiedyś nazywane nieużytkami miejskimi, teraz są obszarami, gdzie dzika przyroda ma swoje schronienie.

Od lat z radością wynajdujemy takie miejsca i z jeszcze większą frajdą eksplorujemy.
Tak odkryliśmy Kamieniołom Libana, Królówkę, dzikie tereny przy parku Reduta czyli Sudoł Dominikański, czy też Rezerwat Skołczanka i Las Tyniecki.

Gdzie szukać inspiracji i pomysłów na takie dzikie wycieczki? Mamy dwa pewne źródła – Strona Zarządu Zieleni Miejskiej i portal fundacji Dzieci w Naturę.

Cudowna ekipa z Dzieci w Naturę to prawdziwi odkrywcy takich dzikich miejsc. Zdarzało się nam wyruszać z nimi na wycieczki, albo też podążając ich śladem. Wy też możecie. Do tej pory ukazały się już dwa spacerowniki po dzikich okolicach Krakowa. Jeden w wersji papierowej, drugi do pobrania z ich strony TUTAJ.

Właśnie w tym pierwszym spacerowniku znaleźliśmy wyprawę do Lasu Borkowskiego. To idealne miejsce, jeśli macie akurat tylko dwie godziny na szybki spacer niedaleko domu.

Las Borkowski

Było o nim głośno w 2017 roku kiedy był zagrożony zabudową. Teraz, od kiedy miasto wykupiło ostatnią, pozostającą w rękach prywatnych część, jest już bezpieczny, a wytyczone ścieżki zachęcają do spacerów. Las Borkowski to ponad 70 ha. Można w nim wyznaczyć dwie części – północną i południową, przedzielone ulicą Żywiecką.

Jest tu spora różnorodność drzew. Spotkacie dęby, sosny, brzozy i pewnie wiele innych. Co ciekawe jest też sporo powalonych drzew, a w nich kwitnące mikro życie.

Dzika przyroda w Lesie Borkowski

Jest tam prawdziwe królestwo ptaków. Tym razem wypatrzyliśmy tylko kowalika. Za to wiewiórek spotkaliśmy aż pięć. Nie są tak oswojone jak wiewiórki w Parku Bednarskiego, jednak przypatrywały się nam z ciekawością z bezpiecznej odległości.

Potok Rzewny

Potok ma długość 6,8 km. Uchodzi do Wilgi w Łagiewnikach, a na terenie Lasu Borkowskiego tworzy malownicze rozlewisko, choć praktycznie całkowicie zarośnięte trzcinami.
Jest tu niewielki pomost i drewniana platformą.

Total distance: 2192 m
Max elevation: 585 m
Min elevation: 573 m
Total climbing: 23 m
Total descent: -18 m
Total time: 00:50:52
Download file: pl-mlp-krakow-las-borkowski-kasai.eu.gpx

Las Borkowski i Rozlewisko Potoku Rzewnego – informacje praktyczne

Parking
Bezpłatny, tuż przy szlabanie na drodze prowadzącej na leśne ścieżki.
Można też zaparkować na parkingu przy cmentarzu, jednak jest tam wyraźna informacja, że parking jest tylko dla osób odwiedzających cmentarz.

To tylko jedno z wejść do lasu. Tak naprawdę miejsc z który możecie wejść na teren lasu jest pewnie kilkanaście. Szukajcie ich w rejonach ulicy Zawiłej, Żywieckiej czy Orzechowej.

Kiedy odwiedzić?
Cały rok. Choć niewątpliwie najładniej będzie jesienią i na wiosnę. Niewątpliwy plus to praktycznie brak ludzi, choć oczywiście pojedynczych spacerowiczów spotkacie, szczególnie na ścieżkach blisko osiedla.

Co zabrać?
Na terenie lasu są wygodne ławeczki, wytyczone ścieżki, kosze na śmieci i tablice edukacyjne. Warto zabrać lornetkę.

Gdzie jeszcze znajdziecie dzikie miejsca na terenie Krakowa?

A może chcesz poznać Kraków od strony wody?

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci