Chyba każdemu Łódź nierozłącznie kojarzy się z filmem. To tutaj mieści się najsłynniejsza szkoła filmowa w Polsce. Tutaj też powstają filmy animowane na miarę Oskarów!
Wizyta w Łodzi z dzieckiem musi oznaczać odwiedziny w Muzeum Animacji Se-ma-for. Choć pewnie i bez dzieci odwiedziny tutaj to super zabawa. Dla wszystkich, którzy pamiętają z dzieciństwa bajki z Misiem Uszatkiem, Pingwinem Pik Pokiem czy Kolargolem będzie to fantastyczna, sentymentalna podróż.
Muzeum niedawno przeniosło się i obecnie mieści się w budynku po dawnej fabryce. Klimatyczna jest brama, dziedziniec i sam budynek fabryki. Surowość i industrial. Jednak w środku mieści się zaczarowany świat, który znaliśmy do tej pory z bajek.
Z naszą Malwinką uwielbiamy oglądać stare polskie bajki. W Łodzi jest ich prawdziwe królestwo – tu powstawał Miś Uszatek, Koralgol, Pingwin Pik Pok, Filemon i Bonifacy, Wróbel Ćwirek, Zaczarowany Ołówek, Muminki, czy też najnowszy w tej rodzinie Parauszek. Do tego jeszcze produkcje Oskarowe – Piotruś i wilk oraz Tango.
Samo muzeum ma niesamowity potencjał. Zobaczycie tu plany zdjęciowe z Parauszka, Misia Uszatka, Piotrusia i wilka i wielu innych produkcji. Przed wizytą tutaj zgadywaliśmy jak duży jest Miś Uszatek. teraz już wiemy!
Ja niestety mam pewien niedosyt. Jeśli zobaczycie kilka odcinków Uszatka, być może zachwycicie się tak jak i ja strojami lalek. Miś w każdym odcinku ma inna piżamkę, każda z postaci zachwyca sweterkami, płaszczykami. Spodziewałam się, że zobaczymy tu niemałą kolekcje tych strojów. A tu rozczarowanie… okazało się, że produkcja polegała na tym, że to nie ciuszki były zakładane na tą samą lalkę misia, tylko był osobny, za każdym razem szyty nowy miś w nowym ubranku. Nie dziwi więc, że w powstawaniu ponad 100 odcinków brało udział ponad 500 figurek samego misia.
Niestety nie zobaczycie ich tutaj zbyt wiele. A szkoda. Miś jest jeden. A właściwie dwa – bo jest też lalka, która zagrała w tzw. odcinku zerowym.
Trzymając się klimatów filmowych pojechaliśmy jeszcze do Muzeum Kinematografii. Przy wejściu witają nas dwa koty – Filemon i Bonifacy. Tu warto dodać, że po całym mieście są rozsiane figurki bajkowych postaci – Trzy Misie, Uszatek, Zaczarowany Ołówek, Wróbel Ćwirek.
W Muzeum Kinematografii, mieszczącym się w Pałacu Karola Scheiblera, zobaczyć możemy sporą kolekcje kamer i projektorów filmowych, jest też świetnie przygotowana ekspozycja na temat montażu filmów. Prześledzić możemy dzieje filmu polskiego – od pierwszych aż po ostatnie, wielkie produkcje. Zachwyt budzi też fotoplastikon, pochodzący z pracowni wynalazcy tego urządzenia, Augusta Fuhrmana. To prawdziwy unikat, jeden z czterech egzemplarzy zachowanych na świecie.
Na najwyższym piętrze czeka nas niespodzianka – nie tylko dla najmłodszych – jest to wystawa dedykowana kilku bajkowym postaciom. Są tu zarówno łódzcy rezydenci – Pik Pok, Uszatek, Muminki, ale też koledzy z Bielska Białej – Reksio, Bolek i Lolek.
Ogromne wrażenie robią też wnętrza dawnego pałacu magnata włókienniczego, Scheiblera, w którym mieści się muzeum. Pokoje urządzone są z ogromnym przepychem. To tutaj miedzy innymi były kręcone sceny filmu Ziemia Obiecana.
A jak się nam podobało w Łodzi?
Mówiąc krótko, jesteśmy zachwyceni! To miasto z niesamowitym potencjałem i zmieniające się błyskawicznie. Ogromne wrażenie robią pozostałości po gigantycznych fabrykach które dominowały kiedyś w krajobrazie Łodzi. Teraz to miasto rodzi się na nowo. Powstają imponujące budynki – kompleks EC1, gigantyczny dworzec Łódź Fabryczna, zachwycający przystanek Stajnia Jednorożców. W Łodzi są też słynne na całą Polskę Murale. Chyba nie macie wątpliwości, że do Łodzi jeszcze wrócimy. Na pewno już na wiosnę!
Informacje Praktyczne
Muzeum Animacji Se-ma-for
Al.Piłsudskiego 135, budynek A2
Godziny otwarcia:
poniedziałek, wtorek, środa 10:00-16:00
czwartek 12:00-18:00
piątek – niedziela 10:00-16:00
Cennik:
Bilet normalny 20 zł/os.
Bilet ulgowy 15 zł/os.
Rodzinny mały 45 zł (3 osoby: 2 dorosłych + 1 dziecko lub 1 dorosły + 2 dzieci)
Rodzinny duży 12 zł/os.
Muzeum Kinematografii
Poniedziałek nieczynne
Wtorek 10-17
Środa, piątek 9-16
Czwartek, sobota, niedziela 11-18
Bilety:
Normalny 10 zł
Ulgowy 7 zł
Wtorek – wstęp bezpłatny
Jak dojechać do Łodzi
Okazuje się, że z Krakowa mamy doskonałe połączenie pociągami PKP InterCity. Główny dworzec w mieście, Łódź Fabryczna jest w tej chwili w trakcie reorganizacji – gdy zostanie ukończony (termin na grudzień 2016), będzie to jeden z największych dworców w Europie. Teraz jednak połączenie z Krakowa dociera do dworca Łódź Widzew. Podróż trwa tylko 2,5 godziny. Co ważne, na trasie kursują bardzo wygodne pociągi klasy InterCity Flirt3 – to drastyczna wręcz poprawa komfortu podróżowania, szczególnie, jeśli tak jak my dość dawno temu jechaliście pociągiem w Polsce.
Chyba każdy z Was lubi promocje, a na tym odcinku możecie kupić Bilet Taniomiastowy. W ramach tej oferty można kupić bilet na przejazd w 2 klasie w cenie 44,90 zł. Dzieci do 4 roku życia maja przejazdy bezpłatne.
Z dworca do centrum dojedziecie najprościej autobusem 85 lub 75. Polecamy zakupić bilet rodzinny na przejazdy – niestety jest on tylko dla rodzin mających dwoje i więcej dzieci. Nam pozostawały więc tylko bilety czasowe…
Noclegi
Łódź nierozerwalnie kojarzy się z filmem – to już udowodniliśmy. Tutaj też, w 1899 roku powstało pierwsze stacjonarne kino w Polsce i drugie na świecie. A teraz… możemy zamieszkać w pokojach związanych tematycznie z najsłynniejszymi dziełami polskiej i światowej kinematografii. Hotel Stare Kino, mieści się w kamienicy, gdzie działało kiedyś to najstarsze kino w Polsce i idealnie wpisuje się w klimat Łodzi Filmowej.
Każde piętro to inna epoka kina polskiego. W większości są tu filmy w jakiś sposób związane z Łodzią. My mieszkaliśmy w pokoju „Czterej Pancerni i pies”. Wiedzieliście, że w jednym z odcinków „zagrał” łódzki budynek, dawna willa Reinholda Richtera (obecnie Rektorat Politechniki Łódzkiej).
Druga cześć hotelu, to kino światowe – tu podział jest ze względu na gatunek filmu.
W podziemiach hotelu jest niewielkie kino, gdzie co dwa tygodnie wyświetlane są filmy. Nam niestety nie udało się trafić na dzień z projekcją. Za to już przy meldowaniu się, na recepcji poczujemy się jak w kinie – goście są częstowani świeżo robionym popcornem. Można też wypożyczyć do pokoju nieodpłatnie film i odtwarzacz DVD. Chyba domyślacie się jaki film jednomyślnie wybraliśmy – oczywiście Ziemię Obiecaną.
Sam hotel, choć położony tuż przy Piotrkowskiej, jest cichy i spokojny. Mamy tutaj w zasięgu ręki wiele atrakcji i w kilka minut dotrzemy do Planetarium, czy imponującego przystanku Stajnia Jednorożców.
Mając do wyboru klasyczne hotele, gdzie każdy następny pokój jest klonem poprzedniego, a hotel taki jak Stare Kino, gdzie każdy pokój opowiada inną historię, bez wątpienia warto wybrać właśnie ten drugi.
Google też nie może się mylić – jak myślicie jaka jest najczęściej pojawiająca się nazwa jeśli wpiszecie „klimatyczny hotel Łódź”?
Gdzie jeść
Restauracja Piotrkowska 69 z kuchnią bułgarską
Restauracja Spółdzielnia
Zagłębie restauracji i kawiarni – Off Piotrkowska
Więcej o Łodzi przeczytacie na blogach:
www.evitravel.pl
www.nagniatamy.pl
www.floatingmyboat.com
www.dzieciakiwplecaki.pl
www.mywanderlust.pl
www.gdziewyjechac.pl
www.poszli-pojechali.pl
www.ruszajwdroge.pl
www.tuptam.pl
www.cale-zycie-w-podrozy.blogspot.com
www.makulscy.com
www.szymonpodroznik.pl
4 komentarze
Bardzo zachecajaco😀i jak zwykle konkret! nie bylismy u Uszatka w nowym miejscu,a faktycznie wyglada to super, trzeba bedzie powtorzyc odwiedziny
Musimy się tam wybrać :) Łódź faktycznie bardzo filmowa i bajkowa.
Koniecznie! Jak macie czas, to najlepiej jeszcze teraz, w grudniu – Piotrkowska w świątecznych światełkach jest bajkowa!
Łódź rzeczywiście urzeka klimatem filmowym – mieliśmy sporą satysfakcję zwiedzając filmowe atrakcje Łodzi. Pozdrawiam!