Są takie dni, że zupełnie nie chce się wychodzić z domu… Za oknem szaro-buro i mgliście, pogoda nie zachęca. I jeszcze ta świadomość, jak niezdrowe powietrze jest ostatnio w Krakowie… Pozdrawiamy z 8-go najbardziej zanieczyszczonego miasta na świecie. W takie dni największy sukces to się zmobilizować i wyjść z domu… Tylko jak co tu zrobić by nie spacerować w Krakowskim smogu?
Rozwiązanie jest bardzo proste – MUZEA!
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Od dłuższego czasu wybieraliśmy się do otwartego po remoncie Muzeum Armii Krajowej. To co widzieliśmy na zdjęciach bardzo zachęcało. Pamiętamy przecież to muzeum jako lekko odpychający budynek z przykurzonymi gablotami.
Już przy wejściu do muzeum widać jaki ogrom pracy został tu wykonany. Budynek ma świetnie zaprojektowane wnętrza i ciekawie zaaranżowane wystawy. Tam się nie sposób nudzić!
Krok za krokiem poznajemy historię II Wojny Światowej. Od jej wybuchu, do zakończenia. A nawet dalej, bo spora część obejmuje początki radzieckiej okupacji, w tym zbrodnie stalinowskie i morderstwa sądowe, których ofiarami w pierwszych latach PRL byli żołnierze AK.
Muzeum AK, to wspaniała lekcja patriotyzmu i wcale nie tak dawnej historii. W połączeniu z Fabryką Schindlera daje dosyć kompletny obraz II Wojny Światowej. Aktualne wydarzenia za naszą wschodnią granicą pokazują, że historia niestety lubi się powtarzać… dlatego warto o niej mieć jak najlepszą wiedzę.
Do muzeum musimy koniecznie wrócić – zobaczyliśmy parter i poziom piwnicy. Na więcej nie starczyło sił naszych i przede wszystkim naszego małego podróżnika. Na piętrze prezentowane są wystawy czasowe. Wrócimy tam, jak tylko znowu zastanie nas w Krakowie mglista niedziela… W najbliższy weekend definitywnie ruszamy za miasto – kiedy w Krakowie było buro, w Tatrach świeciło piękne słońce!
Muzeum AK – informacje praktyczne
Godziny otwarcia:
- wtorek – piątek – sobota – niedziela: od 11.00 – 13.00 i 14.00 – 18.00 (przerwa 13.00 – 14.00)
- w poniedziałek, środa, czwartek – Muzeum jest nieczynne
Ceny biletów:
- normalne: 16 zł
- ulgowe: 8 zł
- rodzinne: 305 zł
(2 osoby dorosłe + 2 dzieci lub jedna osoba dorosła + 3 dzieci) - niedziela: wstęp wolny