Na brak ciekawych muzeów w Trójmieście nie można narzekać. Przy tej ilości jest wręcz problem z wyborem. Tym bardziej, że są to muzea w których bez problemu spędzimy kilka godzin i wręcz nie będziemy chcieli wychodzić. Tym razem proponujemy Wam wizytę w Muzeum Emigracji w Gdyni.
Na trop tego muzeum wpadliśmy dzięki Pani Annie Kotuli. Jest przewodnikiem po Trójmieście i na swojej stronie publikuje aktualizacje kiedy zwiedzimy bezpłatnie trójmiejskie muzea. Akurat na jej najświeższe opracowanie, z maja 2020 roku trafiliśmy – znajdziecie je TUTAJ.
Idealnie się zgraliśmy, bo w środę, dzień bezpłatnego wstępu do Muzeum Emigracji, prognozy zapowiadały deszcz, więc kilka godzin w muzeum bardzo nam pasowało.
Tym razem naszą bazą była Wyspa Sobieszewska i dojazd do Gdyni zajmował nam około 50 minut ( 59 km).
Dlaczego warto odwiedzić Muzeum Emigracji? To jedyne muzeum emigracji w Polsce a ekspozycja jest bardzo ciekawie zaaranżowana. Jest tam tez bardzo dużo ekranów dotykowych, tak lubianych przez dzieci.
Muzeum Emigracji w Gdyni
Muzeum mieści się w ciekawym budynku – to zabytkowy, przedwojenny Dworzec Morski, przy ulicy Pomorskiej.
To tutaj zaczynali swoją podróż ludzie przemierzający ocean na pokładzie statków. Tak więc muzeum powstało w miejscu idealnie wpisującym się w historię emigracji i przemieszczania się ludności.
Budynek jest wyremontowany i na pierwszym piętrze poznajemy najpierw historię budynku. Powstał w okresie międzywojennym i był to prawdziwie reprezentacyjny budynek który witał i żegnał ludzi przybywających i wyruszających w wielki świat. Swoją rolę pełnił też po wojnie, do 1988 roku, do czasu kiedy słynny starek TSS Stefan Batory zakończył pływanie.
Szczęśliwym rokiem dla budynku był 2012, kiedy podjęto decyzję o utworzeniu w nim muzeum. Muzeum Emigracji zostało otwarte dla zwiedzających w maju 2015 roku.
Właściwa ekspozycja muzeum zaczyna się gdy przekroczymy drzwi z nazwami miast . Najpierw poznajemy słynnych emigrantów którzy wyjątkowo zapisali się w historii świata. Kościuszko, Beniowski, Stanisław Leszczyński, Krzysztof Arciszewski, Roskolana (żona Sulejmana Wspaniałego), Zawisza Czarny… To tylko kilka postaci których zagmatwane losy poznajemy zaraz przy wejściu na wystawę.
Na wystawie jest sporo informacji i ekrany z ciekawostkami z życia znanych ludzi. Jednak nie są to suche fakty z ich życia. Nie przypuszczałam, że z ogromną ciekawością będę czytała ciekawostki z życia Mickiewicza, Chopina, Słowackiego czy Norwida.
Jednak to nie wszystkie ciekawe miejsca tutaj. To dopiero początek. Kolejne sale to kolejne lata i różne rodzaje emigracji.
Osobną sala prezentuje gigantyczny model statku SS Stefan Batory.
Daje mamy już czasy współczesne i rożne rodzaje emigracji – zarobkowa, polityczna…
Przyznam się Wam szczerze, że nie przypuszczaliśmy że tak ciekawe muzeum tutaj zobaczymy. Spędziliśmy tam sporo czasu i zarówno dzieciaki jak i dorośli byli zachwyceni.
I jeszcze ogromne brawa dla organizatorów. W kasie, przy zakupie biletów dostajemy wskaźnik, którym możemy dotykać ekrany multimedialne. Taki prosty pomysł, a dopiero tutaj na to wpadli. Zazwyczaj takie ekrany w czasie pandemii są po prostu wyłączone…
Wystawa czasowa w Muzeum Emigracji – Carboland
Ekspozycja prezentuje ponad 350 pamiątek – zdjęć, dokumentów i przedmiotów codziennego użytku związanych z Polakami pracującymi w północnym rejonie Francji Nord-Pas-de-Calais oraz we wschodniej części Belgii. To właśnie tam istniały kopalnie zatrudniające najwięcej Polaków
Poznajemy tu historię górników którzy emigrowali do Belgii i Francji (w latach 20 i 30 XIX wieku ), aby pracować w tamtejszych kopalniach. Są zdjęcia, dokumenty, wspomnienia. Jest też zrekonstruowany dom rodziny polskiego górnika na emigracji.
Muzeum Emigracji – informacje praktyczne
Muzeum Emigracji w Gdyni, ul. Polska 1
Aktualne ceny biletów i godziny otwarcia sprawdzajcie na stronie Muzeum Emigracji
Godziny otwarcia
Poniedziałek – nieczynne
Wtorek – 12:00 – 20:00
Środa – Niedziela – 10:00 – 18:00
Czas zwiedzania muzeum 1,5 – 2 godzin.
Ceny biletów
- bilet normalny na wystawę stałą – 15,00 zł
- bilet ulgowy na wystawę stałą – 11,00 zł
- bilet rodzinny na wystawę stałą – 40,00 zł (2 os. dorosłe + maksymalnie 4 dzieci w wieku 7-18 lat)
- bilet grupowy (minimum 10 osób) normalny na wystawę stałą – 13,00 zł/os.
- bilet grupowy (minimum 10 osób) ulgowy na wystawę stałą – 9,00 zł/os.
W środę wstęp na wystawę stałą Muzeum Emigracji w Gdyni jest bezpłatny.
Parking
bezpłatny przy ulicy prowadzącej do muzeum.
Nocleg
Naszą bazą tym razem znowu była Wyspa Sobieszewska i domki Przystanek Wyspa.
Booking.comCiekawostki nad Bałtykiem i w Trójmieście – zapraszamy TUTAJ