Home PodróżePolska Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika w Toruniu

Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika w Toruniu

by Kasia

Okazuje się, że w Toruniu są nie tylko pierniki. Jest też bardzo bliskie naszemu sercu muzeum – Muzeum Podróżników.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

Wszystko zaczęło się od pasji…

Na pewno każdy z Was słyszał o podróżniku, Tony`m Haliku. Szczególnie, jeśli wasze dzieciństwo przypadało na czasy, kiedy w telewizorze były tylko dwa programy telewizyjne, wtedy program Pieprz i Wanilia był jak z innego świata. Program prowadzili Tony Halik i Elżbieta Dzikowska. Pokazywali filmy i opowiadali o swoich podróżach siedząc w pokoju pełnym egzotycznych pamiątek przywiezionych z dalekich krajów.

Swoją drogą szkoda, że wnętrze tego pokoju nie zostało odtworzone w muzeum. Nie wiem jak Wy, ale ja chętnie bym sobie zrobiła zdjęcie na pamiętnej sofie na której siedzieli prowadzący w otoczeniu setek eksponatów.

Nie da się ukryć, że Tony Halik był nietuzinkową osobą. W księgarniach jest dostępna jego biografia, ostatnio powstał też film dokumentalny w którym wykorzystano nie publikowane wcześniej archiwalne nagrania.

Halik kochał podróże i całe swoje życie podporządkował tej pasji. Idealnie też dopasowali się z zainteresowaniami z drugą żoną, Elżbietą Dzikowską.

Elżbieta Dzikowska po śmierci Tony’ego Halika przekazała wszystkie zbiory miastu urodzin swojego męża, czyli właśnie Toruniowi. Dzięki temu powstało tutaj pierwsze i jedyne w Polsce Muzeum Podróżników. Muzeum znalazło dla siebie siedzibę w starym spichlerzu, a ostatnio powiększyło się dodatkowo o przestrzeń sąsiedniej kamienicy.

Co zobaczymy w Muzeum Podróżników?

W muzeum podziwiać możemy głównie eksponaty przywiezione z licznych podróży Tony’ego i Elżbiety. Są tam też elementy wyposażenia podróżnika – skrzynia na materiały filmowe, kamera. Kolekcja jest cały czas wzbogacana przez Elżbietę Dzikowską, która nieustannie realizuje swoje największe pasje – podróże.

Na kolejnych pietrach oglądamy eksponaty przywiezione z wypraw Tony’ego Halika i Elżbiety Dzikowskiej. Są tam niesamowite tkaniny i ubrania z Gwatemali i Meksyku. W innych salach podziwiać możemy przedmioty wytwarzane przez plemiona, które w dalszym ciągu kultywują swoje tradycje i opierają się cywilizacji. Podróżujemy w ten sposób do łowców głów, do plemion w Indiach, Nowej Gwinei i Afryce. Dla nas szczególnie miło było podziwiać stroje i ozdoby przywiezione z Chin, należące do plemiona Miao. Gdy byliśmy w Chinach, w 2009 roku, widzieliśmy kobiety właśnie z tej mniejszości narodowej.

W muzeum jest też sala poświęcona innym podróżnikom, prawdziwym wizjonerom. Znalazły się tam sylwetki Kazimierza Nowaka, Pawła Edmunda Strzeleckiego, Edwarda hr. Mycielskiego–Trojanowskiego, Arkadego Fiedlera, Jana Stanisława Kubarego, Olgierda Budrewicza i Borysa Malkina.

Zabrane pamiątki i eksponaty idealnie dopełniają piękne zdjecia.

Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika – informacje praktyczne

Muzeum Podróżników imienia Tony’ego Halika zostało otwarte 24 stycznia 2003 roku.
Mieści się w zabytkowym spichlerzu przy ulicy Franciszkańskiej 11 i jest to oddział Okręgowego Muzeum w Toruniu.

Bilety 14 zł / 11 zł ulgowy
W środy wstęp na wystawy bezpłatny!
Czynne w godzinach:
Od 1 maja do 30 września: wtorek – niedziela – 10:00 – 18:00
Od 1 października do 30 kwietnia: wtorek – niedziela – 10:00 – 16:00

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci