Home PodróżePolskapodkarpackie Muzeum Ziemi Leżajskiej

Muzeum Ziemi Leżajskiej

by Kasia

Jakoś tak się składa od kilku lat, że najbliższe sercu miejsca i okolice mamy stosunkowo mało na blogu opisane. Kraków i Leżajsk to moje małe ojczyzny i niestety bardzo mało opisów ciekawostek z tych miejsc znajdziecie u nas na blogu. Tym razem postanowiłam coś zrobić w tym temacie i chcę zabrać Was do Muzeum Ziemi Leżajskiej.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!Muzeum Ziemi Leżajskiej mieści się w dawnym dworze starościńskim. Dwór został wybudowany dla starosty leżajskiego, Józefa Potockiego w latach 1760 – 1770. Zanim powstało tutaj muzeum, wcześniej mieściło się we dworze Liceum Ogólnokształcące (do 1974 r.), a potem Szkoła Podstawowa nr 4 (do 2001 r.). Obecnie dwór jest przepięknie odnowiony i są w nim prezentowane wystawy stałe i czasowe.

Chyba już wiecie, że nasza Malwinka wprost uwielbia zwiedzać muzea. Od małego zabieraliśmy ją do wszelkich możliwych muzeów na świecie i nauczyła się, że w budynkach pod szyldem muzeum zawsze jest coś ciekawego. Nie inaczej jest w Leżajsku. Są tutaj prezentowane trzy stałe wystawy.

Historia Miasta i Regionu

Tutaj poznacie bogatą historie Leżajska i okolic. Najcenniejszym zabytkiem jest pieczęć urzędowa miasta Leżajska z 1778 roku. Jest tu też wiele eksponatów świadczących o wielokulturowości dawnego Leżajska. Zobaczycie też rekonstrukcje cmentarza całopalnego z VI – V wieku p.n.e.

Wystawa Etnograficzno – Zabawkarska

Jak się domyślacie ta cześć cieszy się największym zainteresowaniem dzieci. Tradycje tworzenia drewnianych zabawek w regionie datuje się już od XVIII wieku. Najczęściej sprzedawane były na targach i odpustach przy klasztorze OO.Bernardynów. Na wystawie możemy podziwiać drewniane cudeńka tworzone przez ludowych artystów. Co więcej część z nich dzieci mogą osobiście przetestować.


Oprócz zabawek prezentowane są też tutaj ozdoby z bibułek i eksponaty etnograficzne pochodzące z I połowy XX w. Więcej znajdziecie TUTAJ.

Browarnictwo Leżajskie

Wystawa mieści się w dawnej oficynie dworskiej. Zapoznacie się tutaj z historią browarnictwa na świecie i też z historią browaru w Leżajsku który powstał w latach 70-tych. Najbardziej jednak imponuje kolekcja etykiet i przedmiotów związanych z browarem. Na koniec zwiedzania wystawy czekają Was dwie niespodzianki – prezentacja ciągle jeszcze działającej maszyny z 1897 roku i… Degustacja piwa!

Park Zabawek Leżajskich

Fantastyczną inicjatywą było stworzenie na terenie dziedzińca muzeum ekspozycji gigantycznych replik najpopularniejszych drewnianych zabawek tworzonych w regionie – dzięciołka, wozu z konikiem, konika na biegunach, wiatraczka i ludzika schodzącego po drabinie i najbardziej charakterystycznego dla regiony – ptaka klepaka.

Muzeum dla dzieci

Dobrym pomysłem było stworzenie niewielkiego kącika z zabawkami tuż przy kasie muzeum. Chyba się domyślacie, że Malwinka zaglądała tutaj kilka razy.


Jednak Muzeum to nie jedyna atrakcja Leżajska – jest też tutaj niesamowity Klasztor Ojców Bernardynów z największymi (a moim zdaniem też najpiękniejszymi) organami w Polsce, uroczy Rynek i Cmentarz Żydowski (kirkut) z grobem cadyka Elimeleha. Ale o tym następnym razem.

Informacje praktyczne

Muzeum Ziemi Leżajskiej – ul. Mickiewicza 20A
tel:17 240 22 35 wew. 15
PONIEDZIAŁEK – 9:00 – 16:00
( Wstęp bezpłatny dla turystów indywidualnych bez przewodnika )
Ekspozycja Browarnictwa – wstęp płatny
WTOREK – 9:00 – 18:00
ŚRODA – 9:00-16:00
CZWARTEK – 9:00 – 16:00
PIĄTEK – 9:00- 16:00
SOBOTA – 10:00- 16:00
NIEDZIELA – 10:00 – 16:00

Wystawy stałe
Historyczna Miasta i Regionu oraz Etnograficzno-Zabawkarska
– bilet: normalny – 6 zł ulgowy – 4 zł
Browarnictwo Leżajskie
– bilet: normalny – 10 zł ulgowy – 6 zł

KARNET
– obejmuje wszystkie stałe i czasowe ekspozycje
– karnet: normalny – 15 zł ulgowy – 10 zł

Więcej wpisów z Leżajska znajdziecie Tutaj.
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci