Home PodróżePolskaKraków i okolice Ogród Botaniczny w Krakowie

Ogród Botaniczny w Krakowie

by Kasia

Krakowski ogród botaniczny jeszcze się nigdy nie pojawił u nas na blogu. Choć odwiedzaliśmy go niezliczoną ilość razy. Po ostatniej wizycie postanowiłam wrzucić wreszcie nieco zdjęć na bloga. Powód, ogród się zmienia i te zmiany wkrótce zrobią z naszego ogrodu botanicznego miejsce z którego będziemy mogli być bardzo dumni.

Początki Ogrodu Botanicznego w Krakowie sięgają XVII w., jednak za początek jego działalności uznaje się rok 1783. Jest dzięki temu najstarszym ogrodem botanicznym w Polsce.
Ogród powstał z inicjatywy Komisji Edukacji Narodowej jako zakład pomocniczy Katedry Chemii i Historii Naturalnej. Początkowo obejmował obszar około 2,4 ha, i był zaprojektowany jako park barokowy typu francuskiego, w którym urządzono kolekcje roślin leczniczych i ozdobnych.

Aktualnie Ogród Botaniczny zajmuje 9,6 ha. Jego najbardziej wiekowe okazy to dąb Jagielloński mający około 250 lat oraz nieco młodsze dwa derenie Śniadeckiego. Dodatkowo od strony ulicy Kopernika, na dziedzińcu Collegium Śniadeckiego, rośnie najstarsza polska robinia akacjowa. Zobaczymy też tutaj sagowce – jedne z najstarszych roślin na Ziemi. Krakowskie okazy liczą ponad 150 lat.

Ja od lat uwielbiałam krakowski ogród i wielokrotnie tam zaglądałam o różnych porach roku. Zimą, aby podziwiać kwitnące w szklarni storczyki, wiosną dla budzących się kwiatów i pięknych magnolii, latem dla przepychu kwitnących roślin w i końcu jesienią, aby podziwiać kolorowe liście.
Niestety wystarczyła wizyta w kilku innych ogrodach botanicznych w Polsce i na świecie, żeby stwierdzić, że jednak temu naszemu sporo brakuje do czołówki pięknych ogrodów…

Na szczęście idzie nowe.
Już teraz wiać, że ogród bardzo się zmienił. Jest zachwycająca nowa szklarnia, a co więcej, aktualnie mamy udostępnione wszystkie budynki w których możemy podziwiać egzotyczne rośliny.

Szklarnia Viktoria

Zwiedzanie zaczynamy od nowej szklarni, która całkiem niedawno została udostępniona zwiedzającym. Była to gigantyczna inwestycja mająca za cel przebudowę istniejącej szklarni i podniesienie jej aż o 7 metrów. Wszystko to, dla niesamowitej palmy daktylowej, pochodzącej z Wysp Kanaryjskich i mającej około 150 lat! Sędziwa palma ma teraz około 14 metrów, a nowa szklarnia ma w najwyższym punkcie ponad 21 metrów!

Po wyjściu następna gratka – udało się nam trafić na kwitnące lotosy! Mają swój niewielki zbiornik pomiędzy szklarniami i pośród innych basenów z roślinami wodnymi.

Kolejna szklarnia którą zobaczymy, też należy do kompleksu szklarni Viktoria.  Tu też są kwitnące lotosy i ogromne oczko wodne z zachwycającymi i gigantycznymi, przypominającymi talerze liśćmi „wiktorii brazylijskiej”. To rzadka roślina wodna pochodząca z Ameryki Południowej – Victoria cruziana. Roślina została nazwana na cześć królowej Anglii – Wiktorii, a szklarnia ma nazwę właśnie od tej rośliny.

Przy wyjściu z kompleksu szklarni Viktoria mamy imponującą korekcję kaktusów.

Z nowości które zagościły w Ogrodzie Botanicznym, to ostatnio były tu nawet organizowane koncerty, co w połączeniu z roślinami i pięknie oświetloną szklarnią tworzyło niezapomnianą atmosferę.

Spacerując w kierunku szklarni Holenderka trafiamy na kolejną ciekawostkę – ogródek wiejski z okolic Krakowa. Pewnie już niewielu pamięta, jak wyglądały i jak pachniały wiejskie ogródki. Teraz mamy zupełnie inna modę i pachnące kwiaty w przydomowych ogródkach zastępują nagminnie tuje…

Szklarnia Holenderka

W tym roku zaskoczenie – szklarnia Holenderka jest czynna też w sezonie letnim. Zazwyczaj była otwierana tylko w czasie, kiedy kwitły storczyki, czyli zimą… Dodatkowo i tutaj był zrobiony remont. W tej szklarni możemy podziwiać ponad 350 storczyków i rzadkich sagowców.

Zawsze w czasie wizyty w ogrodzie zaglądamy w okolice oczka wodnego i podziwiamy z wysokości Alpinarium kwitnące lilie wodne.

Szklarnia Jubileuszowa

W tej chwili to niestety mocno nadgryziona zębem czasu szklarnia. Ja pamiętam jeszcze czasy, kiedy można było wchodzić po metalowych schodkach na platformę widokową wewnątrz szklarni.

Szklarnia Jubileuszowa powstała w latach 1959-1966. Swoją nazwę zawdzięcza obchodzonemu w 1964 roku jubileuszu 600-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Właśnie w tej szklarni natrafimy na niezwykle rzadkie i cenne sagowce. Właśnie charakterystyczne liście sagowca i jego kwiatostan w kształcie szyszki są w logo krakowskiego Ogrodu Botanicznego.

Zawsze z wielkim sentymentem spaceruje po alejkach w ogrodzie. Bardzo przyjemnym miejscem na odpoczynek jest okolica największego stawu w ogrodzie. Co ciekawe, w przeciwieństwie do dwóch pozostałych, sztucznych zbiorników wodnych, ten jest naturalny i powstał w starorzeczu Wisły. W 1856 roku utworzono na nim sztuczną wyspę na której rośnie imponujący cypryśnik błotny.

Niestety staw zarasta coraz bardziej. Podobno jak tylko powstał był na tyle duży że można było tu pływać łódką.

Na koniec jeszcze jedna nowość, która na pewno ucieszy wszystkich odwiedzających Ogród Botaniczny w Krakowie. Wreszcie na terenie ogrodu powstała kawiarnia!

Ogród Botaniczny w Krakowie – informacje praktyczne

Ogród Botaniczny
ulica Kopernika 27

Ogród czynny w godzinach 9:00 – 19:00
Kasa czynna 9:00 – 18:15
Szklarnie czynne (poza poniedziałkiem) 10:00 – 17:30
Muzeum (poza poniedziałkiem) 10:00 – 14:00

Najlepsza pora na odwiedziny w ogrodzie

Moim zdaniem zdecydowanie wiosna i ten czas, kiedy kwitną magnolie.

Plan Ogrodu

Mapę znajdziecie też TUTAJ

Bilety

Bilet normalny 9 zł
Ulgowy 5 zł
Bilet rodzinny 25 zł
Bezpłatny wstęp przysługuje seniorom powyżej 70 roku życia oraz dzieciom do lat 4

UWAGA

Do szklarń nie wolno wprowadzać rowerów, wózków i innych pojazdów.
Obowiązuje całkowity zakaz wprowadzania psów.

Dojazd do Ogrodu Botanicznego

MPK przystanki: tramwaje – Rondo Mogilskie, autobusy – przystanek Lubicz

Samochód – brak parkingu. Samochód można zostawić na ulicy Kopernika (parkometry)

Rower – kilka stojaków rowerowych przy kasie

Gdzie nocować w Krakowie?

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?

Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:

Booking.com

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci