Home PodróżePolska Ojcowski Park Narodowy – Ojców i Dolina Prądnika

Ojcowski Park Narodowy – Ojców i Dolina Prądnika

by Kasia

Od wielu lat radośnie eksportujemy okolice Krakowa, ze szczególnym naciskiem na poznanie wszystkich Dolinek pod Krakowem. Jednak aż do tej pory, na blogu nie pojawiły się jeszcze zdjęcia i relacja z Ojcowa i Doliny Prądnika. Zapytacie zapewne dlaczego… Odpowiedź jest dość skomplikowana…

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

To, że nie było relacji na blogu i opisu jednej z najpiękniejszych dolinek pod Krakowem nie świadczy, że jeszcze nigdy tam nie dotarliśmy. Wręcz przeciwnie, byliśmy wiele razy. Nawet w czasach, kiedy nie posiadaliśmy jeszcze bloga.

Udało się nam nawet zorganizować kiedyś w Ojcowie kulig! Tak, zdarzały się takie zimy, że było możliwe jeździć na saniach w Dolinie Prądnika. Ostatni raz byliśmy w Ojcowie z wózeczkiem, gdy Malwinka była malutka.
Potem jeszcze kilka razy próbowaliśmy zajrzeć w ten malowniczy zakątek. Jednak skutecznie odstraszały nas tłumy!

Ojcowski Park Narodowy – najmniejszy Park w Polsce

Ojcowski Park Narodowy został utworzony w 1956 roku. Zajmuje powierzchnię 21,46 kilometrów kwadratowych – jest więc najmniejszym Parkiem Narodowym w Polsce. Obejmuje on Dolinę Prądnika i Sąspówki oraz wzniesienia – Koronną Górę, Chełmową i Złotą. Co ciekawe na terenie OPN jest ok 500 jaskiń! Jest to też miejsce, gdzie występują nietoperze – nietoperz jest nawet w logo parku. Na 21 gatunków nietoperzy, w OPN stwierdzono obecność aż 17 z nich. 
Szlaki turystyczne na terenie OPN – jest ich 5 – czerwony, niebieski, żółty, czarny i zielony.

Ojców i Dolina Prądnika – najpiękniejsza i najbardziej oblegana dolinka pod Krakowem?

Właśnie te nieprzebrane tłumy, permanentnie zastawiony parking i totalnie obstawione samochodami drogi dojazdowe skutecznie zniechęcały nas do odwiedzin w Ojcowie. Pamiętam jak w jakiś słoneczny weekend, kilka lat temu, zjeżdżając w okolice zamku w Ojcowie, patrzyliśmy z niedowierzaniem, ile samochodów stoi wzdłuż drogi!
Teraz takie parkowanie nie jest możliwe. Co w jakimś stopniu determinuje teraz też liczbę odwiedzających Dolinę. Wzdłuż drogi są drewniane słupki, które skutecznie ukróciły parkowanie na dziko.
Jedyne miejsce, gdzie możemy zostawić samochód poza płatnymi parkingami, to okolice kaplicy „Na wodzie”.

Mając gwarancję, że w Ojcowie na 100 % możemy być pewni tłumów, z tym większą radością odwiedzaliśmy mniej znane, ale też urocze Dolinki.

Skarby pod Krakowem – najpiękniejsze Dolinki znajdziecie u nas TUTAJ

Nie da się jednak ukryć, że Ojców ma swój unikalny urok i od jakiegoś czasu miałam ochotę wreszcie tam pojechać. Okazja nadarzyła się całkiem niedawno. Słoneczny dzień i jesień, która już pięknie wyzłociła liście. Szybka decyzja – zabieramy Malwinkę po lekcjach i od razu jedziemy na wycieczkę.

Był środek tygodnia i naiwnie myśleliśmy, że parking będzie prawie pusty. Nie był. Ale na szczęście miejsce się jeszcze znalazło.

Ojców – finansowa tortura dla oszczędnych Krakusów…

Już na parkingu przekonaliśmy się, że odwiedzimy w tej malowniczej dolinie nie będą należały do tanich. Parking – 20 zł. Jeśli do tego doliczycie odwiedziny w zamku (17 zł / 10 zł ulgowy) i w dwóch ciekawych jaskiniach – Ciemnej (10 zł / 5 zł ulgowy) i Łokietka ( 26 zł / 16 zł ulgowy) oraz będziecie chcieli zobaczyć Ekspozycję Przyrodniczą ( 23 zł / 15 zł ulgowy), to rodzinna wyprawa w składzie 2+1 zamknie się, bagatelka w kwocie 218 zł.

Oczywiście nikt Was nie zmusza do odwiedzin w jaskiniach czy na zamku. Szczególnie, że jaskinia Ciemna jesienią i zimą jest zamknięta, a w tygodniu zamek zwiedzicie tylko do godziny 14:30. ( Szczegółowe ceny i godziny otwarcia podam Wam na końcu).

Ojców i Dolina Prądnika – czy warto odwiedzić?

Po tych wszystkich przeszkodach związanych z tłumami i finansami, zapytacie pewnie, czy faktycznie warto odwiedzić Ojców.
Zdecydowanie tak. Jeśli macie taką możliwość polecamy wycieczkę w środku tygodnia. Gdy wybieracie się w weekend, warto przyjechać tu rano, albo po południu – będzie znacznie mniej ludzi. Podobno też w deszczowe dni, to popularne miejsce świeci pustkami.

Będąc w Ojcowie, nie ograniczajcie się tylko do spaceru dnem doliny, asfaltowymi drogami, które malowniczo wiją się wśród coraz piękniejszych i remontowanych drewnianych domków. Koniecznie wypatrzycie charakterystyczną skałę Deotymę. Nie jest tak monumentalna jak Maczuga Herkulesa z Pieskowej Skały, ale jest niewątpliwie malowniczo wkomponowana w otoczenie.

Prawdziwa magia zaczyna się, gdy wejdziemy na zielony szlaki i będziemy mieć okazję spojrzeć na dolinę z punktów widokowych.

Zielony szlak w Ojcowie

Pamiętam, że dobrych kilka lat temu odwiedziłam Jaskinie Ciemną i wędrowałam zielonym szlakiem. Teraz pojawiłam się tu znowu i oczywiście był zachwyt.
Już początek jest niesamowicie malowniczy. Wspinamy się ostro do góry, wśród kolorowych drzew.
Jeśli traficie tu w sezonie, warto rzucić okiem do Jaskini Ciemnej ( poza sezonem jest zamknięta – zimują tu nietoperze – nocki duże i podkowce małe ). Tuż obok jest zaaranżowane obozowisko Neandertalczyków. Malownicze obozowisko, bo tuż pod fantastyczna skałką „Rękawiczką”. Nie bez powodu zostało tu odtworzone takie stanowisko. Właśnie tutaj odkryto jedne z najstarszych w Polsce siedzib człowieka. Najprawdopodobniej nasi przodkowie mieszkali tutaj już 120 – 115 tys lat temu!

Idąc dalej mamy na trasie kilka punktów widokowych. Mój ulubiony to ten z widokiem na Rękawiczkę.

Jednak na końcu trasy czeka Was jeszcze jedno niesamowite miejsce. Przepiękny wąwóz z malowniczymi skałkami, powalonymi drzewami i omszałymi głazami! Bajkowa sceneria.

Na parking wracamy już szybkim tempem, rzucając tylko okiem na monumentalną Bramę Krakowską i źródełko Miłości.

Szczerze mówiąc, miałam nadzieję, że uda się nam więcej zobaczyć – planowałam Jaskinie Łokietka i Dolinę Sąspowską. Niestety czas nie jest z gumy i jedno południe wystarczyło zaledwie na zielony szlak. Może wrócimy tu jeszcze zimą. Wtedy na pewno będzie mało ludzi. Mam nadzieję.

Total distance: 7932 m
Max elevation: 361 m
Min elevation: 227 m
Total climbing: 232 m
Total descent: -244 m
Total time: 02:52:57
Download file: pl-mlp-ojcow-kasai.eu.gpx

Okolice Ojcowa – co jeszcze warto zobaczyć?

Dolina Sąspowska – jest pomiędzy Złotą Górą a Chełmową Górą. Cały obszar jest tu objęty ścisłą ochroną, dlatego poruszać się można tylko wyznaczonym, żółtym szlakiem. Dnem doliny płynie potok Sąspówka. Jest tu też kilka źródeł – Harcerza, Spod Graba, Ruskie. Liczne jaskinie, na które trafimy w dolinie, można zwiedzać tylko wtedy, gdy otrzymamy pozwolenie dyrekcji OPN.

Wąwóz Jamki – rezerwat ścisły i wstęp tutaj jest możliwy tylko po uzyskaniu pozwolenia od dyrekcji OPN.

Kaplica Na wodzie pw. św. Józefa Rzemieślnika z początku XX wieku. Ciekawa konstrukcja wznosi się na betonowych słupach nad potokiem Prądnik. Nie bez powodu właśnie w tak nietypowy sposób została zbudowana. Tak konstruktorzy obeszli zarządzenie cara Mikołaja II zakazujący budowy kościołów i kaplic w Ojcowie. 

Ojców i Dolina Prądnika – informacje praktyczne

Parkingi w Ojcowie

Parking pod zamkiem w Ojcowie – 20 zł
Parking na Złotej Górze – 16 zł

Wstępy do atrakcji w Dolinie Prądnika

Zamek w Ojcowie

Bilety 17 zł / 10 zł ulgowy
W październiku czynny codziennie od 9:00 do 14:30 (ostatnie wejście).
W listopadzie czynne wyłącznie w soboty, niedziele i dni świąteczne – 10:00-14:30 (ostatnie wejście).

Jaskinia Łokietka

Bilety – 26 zł / 16 zł ulgowy
Otwarta do 11 listopada 2020 r.
Czynna w godzinach 9:00-16:00, wejścia co 30 minut, w grupach maksymalnie 50-osobowych. Minimalna liczba osób zwiedzających – 3.

Jaskinia Ciemna

Bilety – 10 zł / 5 zł ulgowy
z Kartą dużej rodziny 50% zniżki.
Otwarta od 18 kwietnia do 11 października w godzinach od 9:00
do 17:00 (kwiecień – sierpień).
do 16:00 (wrzesień – październik)
Wejścia co 40 minut
Temperatura w jaskini ok 7 stopni.

Ekspozycja przyrodnicza

Bilety – 16 zł / 8 zł ulgowy; film 2D – 4 zł/os; diorama – 3 zł/os.
Czynna od wtorku do niedzieli:
październik w godzinach 9:30-15:30 (ostatnie wejście);
listopad w godzinach 9:30-14:30 (ostatnie wejście).
W niedziele i święta czynne o godzinę dłużej.
Liczba osób zwiedzających: od 3 do 25.

W obiektach Ojcowskiego Parku Narodowego można płacić gotówką i kartą płatniczą.

Aktualne godziny i ceny biletów polecamy sprawdzać na stronie Ojcowskiego Parku Narodowego

Gdzie jeszcze szukać ciekawych miejsc pod Krakowem? Zapraszamy tutaj:

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci