Home PodróżePolska Podziemny świat: kopalnie, sztolnie i jaskinie na Śląsku

Podziemny świat: kopalnie, sztolnie i jaskinie na Śląsku

by Kasia

Skoro jesteśmy na Śląsku, to prędzej czy później zawędrujemy pod ziemie. A jak ruszamy pod ziemię, to muszą być kopalnie, sztolnie albo jaskinie. I możecie być pewni, że będą to kopalnie niezwykle!

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

 

IMG_5363

Przyznam się szczerze, że głęboko pod ziemią byłam do tej pory tylko w kopalniach soli. Tym razem wreszcie zjechałam do kopalni węgla i srebra!

Kopalnia Guido w Zabrzu
Kopalnię dowiedzieliśmy w czasie nocy muzeów. Była więc okazja zjechać na dół ok. godziny 22. Ale to nie wszystko – doświadczyliśmy zwiedzania praktycznie w takich warunkach, w jakich pracują na co dzień górnicy. W ciemności, rozświetlanej tylko lampami górniczymi. Tutaj też możemy zobaczyć maszyny które pracują pod ziemią i usłyszeć w jak dużym hałasie pracują na co dzień górnicy. Na szczęście przewodnik włączył maszyny tylko na chwilę. Hałas był potworny. Górnicy w takich warunkach pracują po kilka godzin…

IMG_5316 IMG_5376 IMG_5414 IMG_5415 IMG_5452

Kolejną atrakcją w tej kopalni jest jazda podwieszanymi wagonikami, identycznymi jak te, którymi poruszają się górnicy.

IMG_5388 IMG_5394 IMG_5395

Jednak to nie wszystko… kopalnia Guido to także bardzo nowoczesny kompleks zlokalizowany 320 metrów pod ziemia! Odbywają się tu koncerty, przedstawienia teatralne i konferencje. Organizowane są śluby i uroczyste msze. Naprawdę można pogratulować pomysłów na ożywienie tego miejsca i stworzenie unikatu na skalę Polski, a może nawet i świata.

IMG_5411 IMG_5419 IMG_5424 IMG_5428 IMG_5434 IMG_5440

Będąc w kopalni możecie także liczyć na fantastycznego przewodnika – nas oprowadzał były górnik i niesamowity gawędziarz, Ireneusz Kocoń.

IMG_5456 IMG_5461 IMG_5463

Odwiedzającym polecam także hostel Guido, który znajduje się tuż obok. Ceny bardzo przystępne, wystrój nawiązujący do klimatów Śląska i jest bardzo czysto.

IMG_5308 IMG_5310

Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
Skoro była już kopalnia węgla, czas na coś innego. Wydobycie srebra, a właściwie galeny, z której w procesie produkcji uzyskuje się srebro ,zaczęło się na tych terenach w 1490 roku. Galena to ruda ołowiu z domieszką srebra, maksymalnie do 1,2 %.
Obecnie w kopalni niewątpliwie największą atrakcją jest przepłynięcie łodziami przez wąskie kanały pod ziemią. Choć multimedialna ekspozycja na powierzchni też robi wrażenie. Na zewnątrz możemy też odwiedzić skansen maszyn parowych.

IMG_5472 IMG_5481 IMG_5483 IMG_5489 IMG_5491 IMG_5502 IMG_5513 IMG_5565 IMG_5572 IMG_5606 IMG_5614 IMG_5617

Jaskinia Głęboka
Niezmiennie lubię odwiedzać jaskinie. Na Jurze mamy ich całkiem sporo. Jednak w Głębokiej jeszcze nie byłam. Jaskinia ta znajduje się w zachodniej części Góry Zborów zwanej Kruczymi Skałami. Jaskinia ma też lokatorów – nietoperze i pająka (sieciarz jaskiniowy).

IMG_5802 IMG_5806 IMG_5816 IMG_5834 IMG_5861 IMG_5863

Program owca plus w Podlesicach
Przyznam szczerze, że widok owiec pasących się pomiędzy skałkami ucieszył mnie ogromnie. Od wielu już lat obserwujemy na masową skalę zarastanie malowniczych składek na Jurze. Najlepiej widać to na archiwalnych zdjęciach. Kiedyś skałki na pierwszym planie, dzisiaj ledwie widoczne zza drzew.

Jak doszło do takiego masowego zarastają i niszczenia skałek? Paradoksalnie zaszkodziło objęcie tych terenów ochroną parków krajobrazowych i narodowego. Zakazano wypasu zwierząt i natura wzięła górę. Nareszcie jednak ktoś pomyślał i zaczęto dbać o skałki, nie dopuszczając do ich dalszej degradacji przez rośliny.

IMG_5784 IMG_5791 IMG_5794

Nasze zdjęcia i relacje na gorąco z trasy znajdziecie na Instagramie

To jednak nie koniec podziemnych atrakcji województwa śląskiego. Znajdziecie ich tu znacznie więcej! To doskonałe miejsca do odwiedzin latem – można się przyjemnie ochłodzić, gdy temperatury na powierzchni dochodzą do trzydziestu stopni. Pamiętajcie jednak, żeby zabrać na dół ciepłe ubrania – w kopalniach i jaskiniach utrzymuje się temperatura na poziomie 10 stopni!

– Tarnowskie Góry – Zabytkowa Kopalnia Srebra . Długość trasy 2740 metrów, z czego 370 metrów łodziami. Oglądamy pochodzące z XVIII i XIX wieku stanowiska wydobywcze.
– Tarnowskie Góry – Sztolnia Czarnego Pstrąga – pływanie łodziami po trasie liczącej 600 metrów.
– Częstochowa – Muzeum Górnictwa Rud Żelaza.
– Dąbrowa Górnicza – Kopalnia Ćwiczebna Muzeum Miejskiego Sztygarka. Długość trasy 800 metrów, na trzech poziomach.
– Zabrze – Muzeum Górnictwa Węglowego. Kompleks składający się z Kopalni Guido, Budynku Starostwa z multimedialną ekspozycją i Sztolni Królowa Luiza

Województwo Śląskie poznawaliśmy dzięki Śląskie Travel. Dziękujemy i gratulujemy pasji w promowaniu tego pięknego regionu!

Uroki Śląska poznawaliśmy w towarzystwie:
Podróże Hani
Gdziewyjechac.pl – Wędrowne Motyle
Poszli-Pojechali
Ruszaj w Drogę
Złota Proporcja
Zycie jest piękne
Zależna w podróży

Zaglądajcie do nich koniecznie – już wkrótce wszędzie znajdziecie relacje i opisy ciekawostek z województwa śląskiego.

Wszystkie nasze zachwyty nad województwem śląskim znajdziecie TUTAJ.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci