Uwielbiam pustynie. Gdybym tylko mogła, to chętnie odwiedziłabym wszystkie pustynie świata. Jak na razie chyba najbardziej marzy mi się niesamowita Atakama, choć każdą inną też w poskokach zobaczę. Każdą inna, więc najbliższą Krakowa też. Po dość długiej przerwie odwiedziliśmy znowu Pustynie Błędowską! Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Tym razem pojechaliśmy do miejscowości Chechło. Jest tam spory parking i wzgórze z którego rozpościera się piękna pustynna panorama.
W roku 2014 zakończył się projekt „Czynna ochrona kompleksu priorytetowych siedlisk napiaskowych na Pustyni Błędowskiej” mający na celu m.in. usunięcie z pustyni drzew i krzewów oraz niewybuchów.
Dla mnie wycieczka na pustynie to zawsze duża frajda. Ale nie mniejsza była dla naszych dzieciaków. Można biegać, tarzać się w piasku, sypać piasek do bucików – swoich i koleżanki. Można też schować się w piaskowych koleinach i obserwować na piasku ślady zwierząt.
Dodatkowa atrakcja to zjazd na linie i huśtawka z opony! W tym miejscu można spędzić naprawdę sporo czasu :)
INFORMACJE PRAKTYCZNE
Najlepiej na Pustynie Błędowską popatrzeć z góry
– Czubatka (382 m n.p.m.) – niedaleko Kluczy, są tam ruiny niemieckiego punktu dowodzenia z czasów II wojny światowej
– Dąbrówka (355 m n.p.m.) – lepszy widok i bunkier z II wojny światowej
Pewnie następnym razem pojedziemy z innej strony, z Kluczy i przy okazji zobaczymy stawy – Czerwony i Zielony.
Szlaki wytyczone (więcej TUTAJ):
• Ścieżka dydaktyczna po Pustyni Błędowskiej (3 km) – znaki czerwone:
ścieżka rozpoczyna się na ul. Rudnickiej w Kluczach – prowadzi przez fragmenty lasu mieszanego z domieszką buka pospolitego – wzniesienia z ostańcami – rekultywowane tereny pogorzeliska po wielkim pożarze w 1992 r. – piaski pustyni – kończy się nad Białą Przemszą wśród łęgów jesionowo-olszowych. Na trasie można spotkać wiele chronionych i endemicznych gatunków flory i fauny.
• Ścieżka dydaktyczna po Ziemi Kluczewskiej (1,5 km) – znaki czarne:
rozpoczyna się na osiedlu XXX- lecia – tereny stawów Czerwonego i Zielonego – obrzeża Pustyni Błędowskiej – ostańce wapienne – podnóże Rudnicy – wzgórze Jałowce (Czubatka) – koniec na ul. Rudnickiej.
• Na południowy zachód od Błędowa wyznaczone są inne dwa szlaki dydaktyczne, wiodące zabagnioną doliną Białej Przemszy i rzeki Białej. Na północny-zachód od Klucz wyznaczono jedyną ścieżkę przez pustynię.
Jak dotrzeć do ścieżek? Na stronie znalazłam taką informację:
Jadąc z Klucz w kierunku Bolesławia (ok. 500 m za Kluczami) należy zjechać w prawo (droga pożarowa nr 3) i po ok. 1 km dojedziemy do pustyni, gdzie możemy zostawić samochód i wybrać się na pieszą wędrówkę.