Home PodróżePolska Ruiny Klasztoru w Zagórzu na Podkarpaciu

Ruiny Klasztoru w Zagórzu na Podkarpaciu

by Kasia

Nasza wycieczka na Podkarpacie miała jeden główny cel – zobaczyć Skansen w Sanoku. Jednak to już tradycja, że zawsze wyszukujemy ciekawostki w okolicy. Tym razem zupełnym przypadkiem, trafiliśmy do miejsca, które zachwyciło nas totalnie. Poznajcie Ruiny Klasztoru w Zagórzu.

Klasztor Karmelitów Bosych w Zagórzu jest już niestety tylko romantyczną ruiną. Ale też dzięki temu, ma niesamowity urok. Po ostatnich pracach zabezpieczających, stare mury i otoczenie kościoła nabrało blasku. Jeszcze nie wszystkie prace są zakończone. Ale już możemy pospacerować po ogrodzie przyklasztornym i wspiąć się na wieże widokową.

Ruiny Klasztoru w Zagórzu
P1320462
P1320470
P1320480
Ruiny Klasztoru w Zagórzu
P1320488
Ruiny Klasztoru w Zagórzu
Ruiny Klasztoru w Zagórzu


Klasztor i twierdza powstał na początku XVIII wieku ufundowany przez Jana Stadnickiego. Budowany był bagatelka 30 lat. Jak przeczytaliśmy na tablicy umieszczonej przy wejściu, w 1772 roku bronili się w nim konfederaci barscy przed wojskami rosyjskimi.  Klasztor popadł jednak w zupełną ruinę po pożarze który wybuchł w 1822 roku.

Ruiny Klasztoru w Zagórzu

Sam kościół jeszcze nie jest odnowiony i zabezpieczony, ale możemy tam dopatrzeć się fragmentów fresków.

Ruiny Klasztoru w Zagórzu
Ruiny Klasztoru w Zagórzu
_MG_3522


Do klasztoru prowadzi tylko jedna droga, z zakazem ruchu! Więc dostać się tam możemy tylko idąc pieszo, lub jadąc na rowerze. Z parkingu, zaraz przy kościele który stoi przy głównej drodze, do ruin klasztoru jest około kilometr. Idziemy malowniczą drogą wśród pól i już sam spacer jest atrakcją.

_MG_3516
_MG_3518
_MG_3524
_MG_3525
_MG_3526


Ruiny Klasztoru w Zagórzu – informacje praktyczne

Wstęp wolny
Godziny udostępniania – tylko w sezonie maj – wrzesień: 9-17 (wrzesień do 16)

Więcej ciekawostek z Podkarpacia znajdziecie u nas TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci