Z czym się Wam kojarzy Śląsk? Kopalnie? Hałdy? Specyficzna gwara?
To teraz Was zaskoczymy! Na Śląsku jest najbardziej zielone miasto w Polsce – Katowice! Śląskie to niesamowita architektura – Nikiszowiec, Giszowiec, nowoczesne budynki w Katowicach – Spodek, Muzeum Śląskie, Centrum Kongresowe.
To też najbardziej zachwycającą sala koncertowa – NOSPR W Katowicach i piękny zamek w Pszczynie. Znajdziecie tu też Mały Wiedeń w Bielsku-Białej. I oczywiście kopalnie – zabytkowa kopalnia Guido i kopalnia srebra w Tarnowskich Górach, to perełki udostępnione dla zwiedzających.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Mało?
Województwo śląskie to nie tylko Górny Śląsk. To tez Beskidy i cudowna Jura z zamkami.
Co polecamy? Sami wybierzcie, możliwości jest bardzo dużo i każdy znajdzie coś dla siebie!
Pszczyna
O zamku chyba słyszeli wszyscy. Jeśli nie byliście, naprawdę warto tu przyjechać. Ale o odrestaurowanych książęcych stajniach słyszało pewnie niewielu. Zostały otwarte dla zwiedzających stosunkowo niedawno.
Pszczyna to jeszcze dwie ciekawostki – zagroda żubrów i skansen wsi pszczyńskiej.
Katowice
Czy warto zatrzymać się w Katowicach? Zdecydowanie tak. Miasto przeżywa swój renesans. Powstają nowe, ciekawe architektonicznie budynki, a stara cześć miasta nabiera blasku.
Bielsko Biała
To chyba największe zaskoczenie. Miasto dwóch rynków. Zapewniam Was, że rynek w dawnym Bielsku skradanie Wasze serce. Znajdziecie tu też jedyny w Polsce pomnik Marcina Lutra i powstałe z wielkiej pasji Muzeum Literatury. Dla nas Bielsko-Biała będzie zawsze się kojarzyć z filmami rysunkowymi – pomnik Reksia możecie zobaczyć tuż nad rzeką Białą.
Góra Żar
Dla tych co lubią z miast uciekać, mamy świetną oazę. Góra Żar przyciąga zarówno latem jak i zimą. Latem nie tylko pięknymi widokami. Możemy tutaj polatać w tandemie na paralotni. Możemy też wzbić się w powietrze szybowcem. Polecam, latałam w 2008 roku
Kulinarny Szlak Śląskie Smaki
Ruszajcie w Polskę i zastanawiacie się gdzie dobrze zjeść? A może szukacie lokalnych smaków danego regionu. W województwie śląskim nie będziecie mieli z tym problemu. Powstał tu kulinarny szlak Śląskie Smaki, gdzie certyfikowane restauracje i cukiernie pokażą Wam, że śląskie to nie tylko rolada i kluski śląskie. W szukaniu miejsc ze szlaku będzie bardzo pomocna aplikacja Szlak Kulinarny Śląskie Smaki na telefon. Ja miałam okazje zachwycać się jedzeniem w trzech restauracjach ze Szlaku: Karczma Rogata, Hotel Styl 70, Zajazd Hetman
Kopalnia Guido
Być na Śląsku i nie zjechać do kopalni? Kopalnia Guido to zabytkowa kopalnia w której możemy zobaczyć jak wygląda praca górników. Ale to też bardzo nowoczesny kompleks znajdujący się 320m pod ziemią. Ślub, koncert, przedstawienie, konferencja? Nie ma problemu, tutaj wszystko można zorganizować.
Kopalnia srebra w Tarnowskich Górach
To prawdziwy zabytek. Możemy zobaczyć jak przed wiekami górnicy wydobywali rudę ołowiu, galenę. Dla mnie największą atrakcją bo pływanie łodzią 40 metrów pod ziemią! Kopalnia jest od niedawna udostępniona do zwiedzania po remoncie.
Szlak Kultury Żydowskiej – Żarki
Chyba wcześniej nigdy nie słyszałam o Żarkach. Jednak to miejsce ma magiczną siłę. Jest tu piękny kirkut, schowany wśród traw i białych brzóz. Wytyczony Szlak Kultury Żydowskiej pokaże nam gdzie i jak żyła tutaj społeczność żydowska stanowiąca przed wojną 60 % mieszkańców.
Znajdziemy tu też malownicze 40 stodół z XIX i XX wieku. Ich urok docenili filmowcy – stodoły pojawiły się w filmie „Młyn i krzyż” Lecha Majewskiego.
W Żarkach – Leśniowie warto odwiedzić Sanktuarium Matki Bożej. To tutaj jest nowicjat klasztoru Paulinów.
Kuesta
Gdzie kończy się Jura? To łatwo powiedzieć, a właściwie zobaczyć – Kuesta Jurajska, czyli charakterystyczny odcinek progu skalnego, ciągnący się od Kluczy aż po Częstochowę. Tuż obok punktu widokowego na pradolinę Warty, zobaczymy malownicze ruiny kościoła św. Stanisława.
Jaskinia Głęboka
Czyli owce, pająki i nietoperze. Lubicie jaskinie? To znajdzie się w śląskim dla was nie jedna. Tym razem odwiedziliśmy Jaskinię Głęboką schowaną u stóp Góry Zborów. Z zachwytem oglądałam też owce pasące się u podnóża skałek. Dzięki programowi Owca Plus jest szansa na powstrzymanie zarastania cudownych skałek na Jurze.
Zamek Ogrodzieniec
Po raz kolejny odwiedziliśmy zamek Ogrodzieniec. Tym razem o ciekawostkach zamku opowiadał nam przewodnik Wojtek Latacz. Polecamy!
Oczywiście to nie koniec naszych zachwytów nad województwem śląskim. Będziemy jeszcze tu wracać! Jeśli macie niedosyt – obiecujemy szczegółowe opisy. Jesteśmy też pod dużym wrażeniem poziomu materiałów informacyjnych o regionie i poszczególnych miastach. Jeśli odwiedzicie śląskie, koniecznie zaglądnijcie do Informacji Turystycznej!
Województwo Śląskie poznawaliśmy dzięki Śląskie Travel. Dziękujemy i gratulujemy pasji w promowaniu tego pięknego regionu!
Ten wyjazd to też fantastyczna okazja żeby osobiście poznać twórców blogów:
Podróże Hani
Gdziewyjechac.pl – Wędrowne Motyle
Poszli-Pojechali
Ruszaj w Drogę
Złota Proporcja
Zycie jest piekne
Zależna w podróży
Zaglądajcie do nich koniecznie – już wkrótce wszędzie znajdziecie relacje i opisy ciekawostek z województwa śląskiego.
Wszystkie nasze zachwyty nad województwem śląskim znajdziecie TUTAJ.
Ruszasz w śląskie – poszukaj z nami noclegu – 8 sposobów na znalezienie noclegu.
7 komentarzy
W końcu się spotkaliśmy! Gratulacje za piękny wpis i piękne zdjęcia #Duma ze Śląskiego :)
Znakomite zdjecia!
Zdjęcia – cud malina! czekamy na więcej :)
Cuda na kiju w tym śląskim! ;) Pięknie dziękujemy i czekamy na więcej!
Kopalnie i hałdy to już przeszłość , „zniknęły” ,
przynajmniej bardzo wiele z nich .
Śląskie jest chyba najbardziej różnorodne , bo jest zlepkiem regionów , o bogatej historii
i bardzo mocno zróżnicowanym przyrodniczo .
Podzielam zachwyt na salą koncertową NOSPR .
Na mnie też zrobiła wrażenie ( patrz ostatnia NOC MUZEÓW 2015 ) . Sala ma 1800 miejsc , świetna akustyka .
Pięknie wyglada też fontanna przed głównym wejściem .
Cały ten teren to Katowicka Strefa Kultury – warto zobaczyć ( Muzeum jeszcze bez eksponatów , otwarcie w czerwcu ? )
Warto zobaczyć „najdroższy przystanek tramwajowy nowoczesnej Europy” czyli przystanek RONDO .
Tam też ładna fontanna , ławeczki , widok na katowicki „drapacz chmur” ALTUS ( 125 m ) .
Przy okazji ciekawostka – KATOWICKIE WIEŻOWCE .
Warto wpisać w Internet i się zdziwić .
A były już przed wojną 1939 .
Żarki ( Leśniów ) – Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej PATRONKI RODZIN . Od Sanktuarium prowadzi ładna asfaltowa dróżka do pustelni w Czatachowej .
( w zasadzie zaczyna się jakiś 1 km od sanktuarium , mały parking ) . Wśród lasu można się przespacerować lub przejechać rowerami .
Super, mieszkam tu od wielu lat, a widzę że jeszcze wiele do zobaczenia :)
Fakt, Śląsk to nie tylko kopalnie ale i wiele ciekawych miejsc, które warto odwiedzić. :D