Home PodróżePolskapodkarpackie Ściana Olzy – Rudawka Rymanowska na Podkarpaciu

Ściana Olzy – Rudawka Rymanowska na Podkarpaciu

by Kasia

Są takie miejsca, które przez ostatnie miesiące stały się niezwykle popularne. Latem większość rodaków szukała turkusowych lagun w Polsce ( często niestety z wodą silnie toksyczną) a zimą prawdziwą furorę robiły zdjęcia lodospadów z Rudawki Rymanowskiej.
Jak wygląda Rudawka Rymanowska wiosną? My przekonaliśmy się, że zdecydowanie warto tu zajrzeć o każdej porze roku.

Bardzo często wyszukuje i skrzętnie notuje ciekawostki wyłapane gdzieś w sieci, albo też wypatrzone przy przeglądaniu map Google.
O lodospadach na Podkarpaciu słyszałam już jakiś czas temu, jednak jakoś nie było okazji nigdy się tam pojawić w zimie. Żeby podziwiać w pełni wykształcone i zachwycające lodospady musi być naprawdę mroźna zima z temperaturami utrzymującymi się przez dłuższy czas poniżej zera. Te najpiękniejsze zdjęcia w sieci pochodziły z ubiegłych lat – wtedy, kiedy rzeka była cała zamarznięta, a lodospad niesamowicie zachwycający.

Rudawka Rymanowska wiosną

Jednak i na wiosnę warto zajrzeć w te okolice. Rzeką Wisłok jest tu bardzo malownicza. Już jadąc samochodem mogliśmy obserwować w jakim ładnym otoczeniu płynie.
Jest tu też niedaleko utworzony sztuczny zbiornik – Jezioro Sieniawskie. Ale dopiero w okolicach Rudawki Rymanowskiej Wisłok pokazuje co potrafi. Dno rzeki to lita skała tworząca na sporym odcinki mini kaskady.
Do tego dochodzą imponujące skaliste brzegi.

Ściana Olzy i przełom Wisłoka

Jednak już z drogi na pewno najbardziej przyciąga jedno miejsce – to tak zwana Ściana Olzy i przełom Wisłoka.

Ściana Olzy to wychodnia fliszu karpackiego. To odsłonięcie skał zostało nazwane na cześć wybitnego polskiego geologa – Stanisława Dżułyńskiego. Jest to największa w polskich Karpatach odkrywka łupków menilitowych – (odmiany opalu), której zawdzięczamy złoża ropy naftowej. Ich obecność świadczy o tym, że ten teren zalany był morzem, zwanym przez geologów Oceanem Tetydy. W łupkach można tu nawet natrafić na odciski kopalnych ryb.

Nazwa menilitowe wiąże się z występowaniem w nich menilitu i pochodzi od nazwy miejscowości we Francji, gdzie występują podobne twory.

Gdy dotarliśmy do rzeki, ogrom tej kamiennej ściany aż onieśmiela. Wznosi się ona na ponad 30 metrów. Do tego dochodzi szumiąca rzeką, ze swoimi wodospadami i miejsce na spędzenie dobrych kilku godzin mamy wprost wymarzone. Szczyt urwiska jest porośnięty lasem i jest tam też punkt widokowy.

Rudawka Rymanowska i Jan Paweł II

To jednak nie koniec ciekawostek. Na drugim brzegu jest całkiem spory wodospad, a tuż obok niego tablica upamiętniająca Papieża Jana Pawła II. To właśnie w tej okolicy często biwakował Karol Wojtyła, również jako biskup krakowski. Po raz pierwszy był jednak w tej okolicy w 1952 roku, jeszcze jako wikary kościoła św. Floriana w Krakowie.
Po raz ostatni był w Rudawce w 1978 roku, czyli w roku kiedy został Papieżem i wybrał imię Jan Paweł II.

O okolicy sporo możemy dowiedzieć się z tablicy informacyjnej tuż przy drodze. Co ciekawe, planowane jest tu utworzenie ścieżki dydaktycznej z mostem ułatwiającym dotarcie na drugi brzeg rzeki. Dobrze jest to opisane na mapce.

Rudawka Rymanowska i lodospady w Dolinie Wisłoka

Kolejne miejsce, które następnym razem musimy zobaczyć to tzw Płaczące Skały – czyli właśnie to miejsce, które w zimie przyciągało tłumy turystów. Znajduje się ok 700 m od Ściany Olzy w górę rzeki.
Jest tu w okolicy też drugi wodospad, znacznie bardziej ukryty.
Płaczące Skały są na lewym brzegu Wisłoka, więc aby mieć dobre oświetlenie tego brzegu rzeki, trzeba być tutaj rano.

Rudawka Rymanowska i wody termalne

W okolicy jest jeszcze jedna ciekawostka – odkryto tam wody termalne o temperaturze +48 stopni oraz źródła mineralne siarczkowe, solanki jodowe i bromowe.

W pobliżu Ściany Olzy, na rozległych łąkach są organizowane imprezy – Zawody drwali, Zawody zabytkowych sikawek strażackich, czy Powitanie i Pożegnanie lata z koniem huculskim.

Pewne jest więc, że do Rudawki Rymanowskiej na pewno wrócimy.

Ciekawostki w okolicy Rudawki Rymanowskiej

  • Jar Wisłoka w Mymoniu
  • Jezioro Sieniawskie i zapora
  • Rymanów Zdrój
  • Iwonicz Zdrój
  • Krosno
  • Muzeum Przemysłu Naftowego w Bóbrce
  • Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu

Więcej ciekawostek z Podkarpacia znajdziesz u nas TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci