Ruszając na wycieczkę gdzieś w Polskę zawsze szukamy ciekawostek przyrodniczych. Najprościej wyszukać metodą tam gdzie Park Narodowy albo Krajobrazowy – tam na pewno będzie ciekawie. Na Opolszczyźnie naszą uwagę przykuł Stobrawski Park Krajobrazowy – piękne lasy, rzeka Stobrawa, tajemniczy park w Pokoju, a nawet wydmy! To zdecydowanie miejsce warte odwiedzin!
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Stobrawski Park Krajobrazowy zostawiliśmy sobie na koniec wizyty na Opolszczyźnie. Jednak ze swoimi atrakcjami może wręcz stanowić cel przyjazdu na cały weekend. Położony jest na północ od Opola i zajmuje obszar 420 km2. Został utworzony w 1999 r. Możecie tu popływać kajakiem (rzeki Stobrawa i Budkowiczanka), pospacerować po pięknych lasach, poszukać tajemniczych rzeźb w parku w Pokoju, albo poczuć się jak nad morzem wędrując po piaszczystych wydmach.

Miejscowość Pokój i park
Pokój jest położony na skraju Stobrawskiego Parku Krajobrazowego. Kiedyś zjeżdżała się tutaj elita XVIII i XIX świata na zaproszenie księcia Heinricha Friedricha Eugena. W latach 1806-1807 przebywał tu Carol Maria von Weber, a teraz na tą pamiątkę, odbywa się w Pokoju Festiwal Muzyki Parków i Ogrodów im. Webera.
Był tutaj też pałac. Niestety pozostało po nim tylko miejsce, gdzie stał – to charakterystyczne rondo, do którego przylega park.
Warto tu też zobaczyć kościół ewangelicki x XVIII wieku i przylegający do niego cmentarz. To tutaj, nad zakrystią znajduje się biblioteka, gdzie przechowywane są książki ocalałe z pożaru zamku.
Jednak nas do Pokoju przyciągnęły parki – francuski, angielski w Winnej Górze i park krajobrazowy. W parku traficie na kilka ciekawostek – przepiękny pomnik lwa, świątynię Matyldy na wyspie (z 1827 roku), pomnik Fryderyka Wielkiego („Fryc bez głowy”) i tajemnicze tunele labiryntu (ciemne ganki).
















Wkrótce park odzyska dawny blask – miasto otrzymało spore fundusze na jego rewitalizację. Szukając informacji o parku trafiłam na stronę – http://www.parki.org.pl/parki-miejskie/zabytkowy-park-w-pokoju– prawdziwa skarbnica wiedzy – polecamy.
Jeśli będziecie w tej okolicy, warto rzucić okiem na gotycki zamek obronny z XIV wieku w Karłowicach.
Stobrawski Park Krajobrazowy – wydmy
Gdy zobaczyłam zdjęcie gigantycznych piaszczystych wydm, wiedziałam, że musimy je zobaczyć! Miejsc, gdzie zobaczycie wielkie piaskownice jest kilka – w okolicach miejscowości Kosowiec (tu są największe), Studzionka i Olszak. My chcieliśmy zobaczyć te największe, więc wybraliśmy kierunek Kosowiec. Po drodze mijaliśmy leśny parking w Studzionce. Tu też zobaczycie wydmy (spacer z parkingu to ok 20 minut) i kapliczkę ze źródełkiem.
Droga do wydm nie jest idealna – to typowy leśny dukt. Jednak wydmy są naprawdę zachwycające! Jest też jeszcze jedno ale. Przy wjeździe na wydmy jest tabliczka – zakaz wstępu. My zakazu nie łamaliśmy, dlatego podjechaliśmy jeszcze nieco dalej, tak żeby po krótkim spacerze dotrzeć na szczyt wydm. Widoki były naprawdę imponujące.












Sielska Polana w miejscowości Sielska Woda czyli odpoczynek od zgiełku
Właściwie każde nasze wyjazdy są bardzo intensywne. Ale nawet my mamy czasem ochotę się zatrzymać, nieco zwolnić i po prostu posiedzieć na leżaku w jakimś pięknym i spokojnym miejscu.
Taki idealny odpoczynek zafundowaliśmy sobie na koniec wycieczki po Opolszczyźnie. Trafiliśmy do domku Magdaleny – już nazwa gwarantowała, że znajdziemy tu spokój i ciesze – Sielska Polana. Jak było – sami zobaczcie!





Mamy tu do dyspozycji cały domek z pełnym wyposażeniem kuchni. Jeśli przyjedziecie z dziećmi, to też nie będą się nudzić – plac zabaw czeka w ogrodzie. Niedaleko domu jest las, a docierając do głównej drogi, niedaleko jest do kąpieliska i łowiska Sielska Woda.
Wszystkie nasze wpisy z Opolszczyzny znajdziecie TUTAJ



Opolszczyznę poznawaliśmy na zaproszenie Opolskiej Regionalnej Organizacji Turystycznej w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze dla rozwoju pogranicza polsko-czeskiego „Wspólne Dziedzictwo”
Więcej o atrakcjach w okolicach Opola przeczytacie na innych blogach – polecamy zajrzeć:
https://www.places2visit.pl/tag/opolskie/
http://www.podrozehani.pl/category/polska/opolskie
2 komentarze
Zupełnie nie słyszałam o tym rejonie ;) Jak wiele jest jeszcze miejsc, których nie znamy.
A jeszcze całkiem sporo nam tam zostało do zobaczenia… :)