Home PodróżePolskaKraków i okoliceWyskocz na Jurę Szlak Rajce w Przewodziszowicach, czyli odkrywamy Jurę Krakowsko – Częstochowską

Szlak Rajce w Przewodziszowicach, czyli odkrywamy Jurę Krakowsko – Częstochowską

by Kasia

Jeśli mam wybierać najbardziej atrakcyjny rejon na wycieczki w pobliżu Krakowa, to zdecydowanie wygrywa Jura Krakowsko-Częstochowska. Takie nagromadzenie ciekawostek rzadko się trafia. Zamki, malownicze skałki, jaskinie, urocze lasy i piękna przyroda. Tym razem dotarliśmy na Szlak Rajce.

Jesień to doskonały czas na wycieczki do lasu. A jeśli jeszcze dodatkowo w tym lesie są malownicze ostańce i punkty widokowe, to mamy gotowy przepis na udaną wycieczkę.

Tym razem dotarliśmy znowu w okolice Żarek.

O Żarkach i fantastycznych miejscach które tam warto zobaczyć pisaliśmy już na blogu:

Jest tutaj sporo ciekawostek, ale tym razem zdążyliśmy tylko wyruszyć na Szlak Rajce.

Szlak Rajce został wytyczony przez prawdziwych entuzjastów Jury – Andrzeja Jakóbczaka i Adama Zamory, w ramach projektu Eko-Lokalnie, realizowanego przez Centrum Rozwoju Lokalnego w Zawierciu i finansowanego ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Szlak Rajce – początek

Z parkingu idziemy drogą w kierunku Strażnicy w Przewodziszowicach. Jest tu wyznaczony Szlak Rajce, a na mapce przy szlaku możemy zobaczyć jakie ciekawostki nas czekają.

Ostaniec Przy Brzozie

To pierwszy przystanek na szlaku. Jest tablica informacyjna i charakterystyczna ławeczka.

Strażnica w Przewodziszowicach z XIV wieku

Jednak niewątpliwie największą atrakcją tutaj jest Strażnica, a właściwie jej pozostałości. Kamienna ściana która pozostała po budynku obronnym przycupnęła tuż przy malowniczej skale.

Budowę strażnicy przypisuje się Kazimierzowi Wielkiemu lub Władysławowi Opolczykowi. Prawdopodobnie u stóp skały istniało podzamcze chronione ziemnym wałem.

Nasz szlak teraz skręca na leśna ścieżkę w pobliże grupy skałek Grzęda Rajce.
Skałki są mało widoczne, ale jak informuje tablica, znajdują się na długości 200 m i są to ostańce wapienne o różnych formach, sięgające od 1 m do nawet 20 m wysokości.

Dalej drogę wskazują nam tabliczki ze strzałkami umieszczone na drzewach.

Niestety nie trafiliśmy do Skały Studni. Jeśli tu dotrzecie bądźcie czujnik i nie przegapcie tej skałki. Jest tam studnia wyżłobiona w ostańcu skalnym, mająca głębokość około 10 metrów.

Ostaniec Rajce

Kolejne charakterystyczne miejsce to Ostaniec Rajce z punktem widokowym. Tu też jest charakterystyczna ławeczka. Jest to jedno z najwyższych wzniesień w powiecie myszkowskim.

Dalej szlak schodzi ostro w dół. Jest nawet prowizoryczna poręcz zrobiona z liny.

Ostatnie ciekawe skałki mamy na trasie już pod koniec – to Skały Rajcy. Wygląda na to, że jest tu prawdziwy raj dla wspinaczy. Było już jednak dość późno i przy skałkach byliśmy sami.

Z lasu wychodzimy na gruntową drogę i już prosto docieramy na parking.

Atrakcje w okolicy

Żarki – zabytkowe stodoły, jarmarki, muzeum Stary Młyn, cmentarz żydowski

Leśniów – sanktuarium i Klasztor OO. Paulinów.

Rezerwat Ostrężnik – skalne wzgórze na szczycie którego znajdują się nikłe ślady zamku w Ostrężniku z XIV wieku. W skalach pod zamkiem są korytarze Jaskini Otrężnickiej.

Źródło Zdarzeń – nazwa w pełni adekwatna do tego, kiedy źródło się pojawia. „Źródło zdarzeń” dlatego, że wypływ wody ze źródła następuje raz na kilka lat. Jeśli już nastąpi to ma charakter bardzo intensywny – prawdopodobnie źródło jest zasilane przez podziemny zbiornik ( jaskinie).

Strażnica w Suliszowicach – pozostałości strażnicy rycerskiej. Obiekt zbudował prawdopodobnie Kazimierz Wielki lub Władysław Opolczyk w latach 1370 – 1391.

Szlak Rajce – informacje praktyczne

Cała nasza wycieczka na Jurę miała tym razem tylko trzy charakterystyczne punkty
Ruiny Pałacu Werbika
Ruiny Pałacu we Włodowicach
Szlak Rajce

Szlak Rajce jest wytyczony tuż przy dawnej wsi Przewodziszowice, a obecnie części miasta Żarki w województwie śląskim.

Parking bezpłatny, tuż przy szlaku.

Okolice Żarek na rowerach? Oczywiście! Opis trasy najdziecie u Magdaleny:

http://www.frantkiwedrowniczki.pl/2020/09/slaskie-i-okolice-5-tras-dobrych-na.html

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci