Home PodróżePolska Szopka Krakowska i Jasełka Rodziny Malików

Szopka Krakowska i Jasełka Rodziny Malików

by Kasia

Chyba każdy z Was słyszał o tradycyjnym konkursie na Szopkę Krakowską organizowanym co roku, w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym w Krakowie. Jednak nie każdy ma szansę być tam w południe, aby u stóp pomnika Adama Mickiewicza podziwiać setki szopek zgłoszonych na konkurs. Na szczęście jest coroczna wystawa pokonkursowa i cudowne szopki można podziwiać do 25 lutego.

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

To była już 75 edycja konkursu na Szopkę Krakowską. Jest on organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 1937 roku (z przerwą w czasie II Wojny Światowej). Obecnie wystawa jest prezentowana wyjątkowo w budynku Celastatu, a nie w Pałacu Krzysztofory.


Możemy podziwiać szopki małe, duże, z ruchomymi postaciami, zrobione przez dzieci i prawdziwe dzieła sztuki wykonane z zegarmistrzowską precyzją. Oczywiście wszystkie szopki są bardzo tradycyjne i zawierają elementy z najbardziej znanych krakowskich budynków.


Tradycja szopkarska w Krakowie sięga XIX wieku. Wykonywali je rzemieślnicy z przedmieść Krakowa i często prezentowali całe przedstawienia kukiełkowe. Najbardziej znana wśród twórców szopek jest rodzina Malików. Tworzą oni szopki już od czterech pokoleń. Początkowo pradziadek Walenty Malik i jego syn Włodzimierz odgrywali wraz z rodzinami przedstawienie Betlejem Polskie. Obecnie spadkobiercy tradycji – wnuki i prawnuki pokazują przedstawienie oparte na tekstach z rejonu Zwierzyńca.
Kukiełki do przedstawienia wykonała rzeźbiarka Anna Malik. Graja i śpiewają Cecylia, Rozalia i Andrzej Malik.

W Jasełkach występują Krakowiacy i Górale, Śmierć, Diabeł, Żyd, Król Herod, Anioł, Pan Twardowski, Trzej Królowie i Dziad, który na końcu do worka zbiera pieniążki.


Właśnie Jasełka w wykonaniu Rodziny Malików zwabiły nas w drugi dzień Świąt do Celastatu. Przy okazji mogliśmy podziwiać wystawę szopek i piękne wnętrza Celastatu – na co dzień muzeum związanego z tradycjami Bractwa Kurkowego.


Na wystawie szopek jest też oczywiście szopka rodziny Malików – tym razem inspirowana Weselem Stanisława Wyspiańskiego.

Koniecznie zaglądnijcie też do parku otaczającego Celestat – jest tam urocza instalacja świetlna w kształcie szopki.

Informacje praktyczne

Macie jeszcze szansę zobaczyć Jasełka w styczniu – będą prezentowane 7 i 28 stycznia w Domu Józefa Mehoffera
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa informuje że u nich jeszcze dodatkowo 20 i 21 stycznia.

Wokal i klawisze: Rozalia Malik
Wokal: Andrzej Malik
Skrzypce: Cecylia Malik
Animacja kukiełek: Anna Malik, Urszulka Dziurdzia, Antoni Dziurdzia
Tekst i melodie na podstawie tradycyjnych jasełek, kolęd i kupletów zebrał Walenty Malik
Aranżacja wersji współczesnej: Rozalia Malik

Wystawa szopek
Celestat, ul. Lubicz 16
poniedziałek – niedziela 9:00-18:00

Na wystawie nie zabrakło miejsca na elementy interaktywne – można zostać budowniczym szopek. Co ciekawe, gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych w Google Play (na telefony i tablety z systemem Android). Wystarczy kliknąć w powyższy link, lub wpisać w wyszukiwarkę „Budowniczy szopek”.

Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?

Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:

Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:

Booking.com
Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

2 komentarze

Maria Kołodziejczyk 29 grudnia 2017 - 9:25

Aż wstyd się przyznać. Mieszkam prawie w Krakowie, a szopek nie widziałam.
Bardzo polubiłam Waszego bloga i dodałam do ulubionych:)
Pozdrawiam serdecznie:)

Odpowiedx
Kasia Pustelny-Szewczyk 30 grudnia 2017 - 9:42

O jak miło – dziękujemy! W sumie to u nas pierwsza taka relacja na blogu z szopkowego szaleństwa ;) Obiecuje w przyszłym roku wybrać się z aparatem pod Adasia – tam jest fantastyczny klimat, kilka razy byłam, ale jakoś relacji zabrakło :) Pozdrawiamy serdecznie!

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci