Chyba każdy z Was słyszał o tradycyjnym konkursie na Szopkę Krakowską organizowanym co roku, w pierwszy czwartek grudnia na Rynku Głównym w Krakowie. Jednak nie każdy ma szansę być tam w południe, aby u stóp pomnika Adama Mickiewicza podziwiać setki szopek zgłoszonych na konkurs. Na szczęście jest coroczna wystawa pokonkursowa i cudowne szopki można podziwiać do 25 lutego.
To była już 75 edycja konkursu na Szopkę Krakowską. Jest on organizowany przez Muzeum Historyczne Miasta Krakowa od 1937 roku (z przerwą w czasie II Wojny Światowej). Obecnie wystawa jest prezentowana wyjątkowo w budynku Celastatu, a nie w Pałacu Krzysztofory.
Możemy podziwiać szopki małe, duże, z ruchomymi postaciami, zrobione przez dzieci i prawdziwe dzieła sztuki wykonane z zegarmistrzowską precyzją. Oczywiście wszystkie szopki są bardzo tradycyjne i zawierają elementy z najbardziej znanych krakowskich budynków.
Tradycja szopkarska w Krakowie sięga XIX wieku. Wykonywali je rzemieślnicy z przedmieść Krakowa i często prezentowali całe przedstawienia kukiełkowe. Najbardziej znana wśród twórców szopek jest rodzina Malików. Tworzą oni szopki już od czterech pokoleń. Początkowo pradziadek Walenty Malik i jego syn Włodzimierz odgrywali wraz z rodzinami przedstawienie Betlejem Polskie. Obecnie spadkobiercy tradycji – wnuki i prawnuki pokazują przedstawienie oparte na tekstach z rejonu Zwierzyńca.
Kukiełki do przedstawienia wykonała rzeźbiarka Anna Malik. Graja i śpiewają Cecylia, Rozalia i Andrzej Malik.
W Jasełkach występują Krakowiacy i Górale, Śmierć, Diabeł, Żyd, Król Herod, Anioł, Pan Twardowski, Trzej Królowie i Dziad, który na końcu do worka zbiera pieniążki.
Właśnie Jasełka w wykonaniu Rodziny Malików zwabiły nas w drugi dzień Świąt do Celastatu. Przy okazji mogliśmy podziwiać wystawę szopek i piękne wnętrza Celastatu – na co dzień muzeum związanego z tradycjami Bractwa Kurkowego.
Na wystawie szopek jest też oczywiście szopka rodziny Malików – tym razem inspirowana Weselem Stanisława Wyspiańskiego.
Koniecznie zaglądnijcie też do parku otaczającego Celestat – jest tam urocza instalacja świetlna w kształcie szopki.
Informacje praktyczne
Macie jeszcze szansę zobaczyć Jasełka w styczniu – będą prezentowane 7 i 28 stycznia w Domu Józefa Mehoffera
Muzeum Historyczne Miasta Krakowa informuje że u nich jeszcze dodatkowo 20 i 21 stycznia.
Wokal i klawisze: Rozalia Malik
Wokal: Andrzej Malik
Skrzypce: Cecylia Malik
Animacja kukiełek: Anna Malik, Urszulka Dziurdzia, Antoni Dziurdzia
Tekst i melodie na podstawie tradycyjnych jasełek, kolęd i kupletów zebrał Walenty Malik
Aranżacja wersji współczesnej: Rozalia Malik
Wystawa szopek
Celestat, ul. Lubicz 16
poniedziałek – niedziela 9:00-18:00
Na wystawie nie zabrakło miejsca na elementy interaktywne – można zostać budowniczym szopek. Co ciekawe, gra jest dostępna dla wszystkich zainteresowanych w Google Play (na telefony i tablety z systemem Android). Wystarczy kliknąć w powyższy link, lub wpisać w wyszukiwarkę „Budowniczy szopek”.
Wybierasz się do Krakowa i szukasz noclegu?
Serdecznie polecamy komfortowy apartament w ścisłym centrum Krakowa:
Warto rezerwować nocleg z wyprzedzeniem, bo dostępne terminy w sezonie dosyć szybko znikają, szczególnie weekendowe. Jeśli apartament jest zajęty w interesujących Cię datach, to poszukaj alternatywy na Bookingu:
Booking.com
2 komentarze
Aż wstyd się przyznać. Mieszkam prawie w Krakowie, a szopek nie widziałam.
Bardzo polubiłam Waszego bloga i dodałam do ulubionych:)
Pozdrawiam serdecznie:)
O jak miło – dziękujemy! W sumie to u nas pierwsza taka relacja na blogu z szopkowego szaleństwa ;) Obiecuje w przyszłym roku wybrać się z aparatem pod Adasia – tam jest fantastyczny klimat, kilka razy byłam, ale jakoś relacji zabrakło :) Pozdrawiamy serdecznie!