Home PodróżePolska Tydzień na Roztoczu – co warto zobaczyć

Tydzień na Roztoczu – co warto zobaczyć

by Kasia

Weekendowy wypad na Roztocze w maju, to był nasz pierwszy dalszy wyjazd od czasu zamknięcia w domach przez pandemie. Zawsze mieliśmy wielki sentyment do Roztocza, ale w tym roku dosłownie eksplodowała prawdziwa miłość i zachwyt nad tym regionem. Czy warto zaplanować tygodniowy pobyt na Roztoczu i co tam właściwie robić? Bardzo proszę – podrzucamy pomysły!

Roztocze to niesamowita kraina, ciągle jeszcze mało odkryta, we wschodniej części Polski.

Roztocze dzieli się na Wschodnie, Zachodnie i Środkowe. Każdy z tych regionów jest inny. My, jak do tej pory, najbardziej poznaliśmy Roztocze Środkowe. Tutaj jest istne nagromadzenie atrakcji. Roztocze Środkowe to też Roztoczański Park Narodowy, Krasnobrodzki Park Krajobrazowy oraz przełomy Tanwi i Sopotu. Mam nadzieję, że wkrótce uda się nam poznać pozostałe ciekawe miejsca.

By MaKa~commonswiki – Praca własna, CC BY-SA 3.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=2816413

Na Roztoczu byliśmy już wielokrotnie. Dlatego nie będziemy Wam tu proponować oczywistych atrakcji. Zwierzyniec, Szczebrzeszyn, Staw Echo – to miejsca, które na pewno zobaczycie w pierwszej kolejności. Chcemy Was zabrać w mniej znane miejsca. Oczywiscie będą też rowery i kajaki!

Kajaki na Roztoczu

Właściwie to zawsze, ruszając gdzieś w Polskę szukamy ciekawych rzek, na których można popływać kajakiem. Roztocze ma wyjątkowo dużo do zaoferowania zapalonym kajakarzom. Jest rzeka Wieprz i bardzo malownicza Tanew. Jak do tej pory pływaliśmy tylko po Wieprzu i możemy polecić tą rzekę nawet dla początkujących kajakarzy.

Rowery na Roztoczu

Jak Roztocze, to muszą być wycieczki rowerowe. Fantastycznie się tam jeździ po leśnych drogach i asfaltowych ścieżkach z ograniczonym ruchem samochodowym. Nas szczególnie zachwyciła trasa nad malownicze jeziora Koman. Floriankę warto odwiedzić dla spotkania z Konikami Polskimi. Na pewno jeszcze nie raz z rowerami na Roztocze wrócimy!

Tropimy Szumy na Roztoczu

Kiedyś myślałam, że jak szumy, to tylko na Tanwi. Tymczasem na Roztoczu jest wiele rzek na których tworzą się charakterystyczne mini wodospady – rzeka Sopot, Jeleń i w końcu rzeka Szum. Tyle jak na razie szumów wytropiliśmy. Ale to na pewno nie koniec – warto ruszyć tropem szumów na Roztoczu – gwarantujemy że zachwycą Was nie tylko malownicze rzeki, ale też cudowne lasy, przez które szumiące rzeczki płyną.

Rzeka Szum

Odkrywamy Roztocze – ciekawe miejsca

Pamiętam jak pierwszy raz odkryliśmy niesamowite Czartowe Pole. To był totalny zachwyt i od tej pory nawet nie zliczę ile razy byliśmy na tym malowniczym szlaku nad rzeką Sopot. Jednak, jak to zazwyczaj bywa, apetyt rośnie w miarę jedzenia, i nabraliśmy ochoty na odkrywanie innych, zachwycających miejsc i szlaków. Na szczęście na Roztoczu nie będziecie narzekać na brak ciekawych miejsc czekających tylko na odkrycie. Koniecznie musicie ruszyć nad rzekę Jeleń i na Uroczysko Belfont. Czekają tu na Was też tajemnicze Wąwozy Krasnobrodzkie i Piekiełko. W Górecku Kościelnym znalazłam krajobrazy niczym w Kanadzie. Odkrywając ciekawostki Roztocza, szybko przekonacie się, że tydzień tutaj to za mało!

Staw Echo w Zwierzyńcu
Kamieniołom i wieża widokowa w Józefowie
Józefów – kirkut
Susiec – wieża widokowa na Górze Grabowickiej
Muzeum AK w Bondyrzu
Zbiornik Zaporowy Górecko Kościelne + Rezerwat Szum
Źródlisko w Hutkach
Młyn w Bondyrzu (restauracja)
Morskie Oko w Suściu

To oczywiście nie wszystkie miejsca, które warto zobaczyć. Najfajniejsze jest to, że sami możecie robić odkrycia tu niemal codziennie.

Gdzie jeszcze warto pojechać – ciekawe miejsca w województwie lubelskim

Już jakiś czas temu przekonaliśmy się, że województwo lubelskie ma wiele do zaoferowania. Jeśli odwiedziliście Roztocze i macie jeszcze kilka dni wolnych, rzućcie okiem jakie ciekawostki czekają na Was w Lasach Janowskich albo w niesamowitym Poleskim Parku Narodowym.

Ciekawostki na Roztoczu – co jeszcze warto zobaczyć:

– Zagroda Guciów
– aleja gigantycznych dębów w Górecku Kościelnym
– Miasta: Szczebrzeszyn, Zamość, Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów,
– zabytkowe cerkwie w Gorajcu, Łówczy, Nowym Bruśnie, Prusiu, Radużu, Wielkich Oczach, Młynach i Chotyńcu
– Kniazie – ruiny cerkwi z 1806 r
– Rezerwat Bukowy Las koło Narola
– Rezerwat Debry
– Kaplica na wodzie w Krasnobrodzie
– Źródło rzeki Sopot w Husinach
– Ziemianka Wira
– Bukowa Góra w Zwierzyńcu
– Browar w Zwierzyńcu
– Kościół na wodzie w Zwierzyńcu
– Stare Brusno wodospad miedzy Narolem a Horyńcem
– Jeziorko w lasach pomiędzy Werchratą a Lubyczą Królewską
– Wąwozy Lessowe w Topólczy – niedaleko Szczebrzeszyna
– uroczysko Kruczek – zakola rzeki Trzebensz
– rezerwat Szklarnia – kładki w Lasach Janowskich
– rezerwat lasy janowskie – Porytowe Wzgórze – dolina rzeki Barwi i Bukowej – torfowiska i wydmy
– kąpieliska: Krasnobród,
– szlak wież widokowych: Susiec, Krasnobród, Józefów, Zwierzyniec – na Górze Tartacznej i w pobliżu Roztoczańskiego Centrum Naukowo-Dydaktycznego „Biały Słup”

Jakie jeszcze ciekawe miejsca znajdziecie na Roztoczu? Wszystkie nasze wpisy TUTAJ

Gdzie nocować na Roztoczu?

Polecamy domki:

  • Bondyrz – kontakt przez Pana Mariusza z Kajaki Ster
  • Hamernia – znajdziecie ich TUTAJ

Domki są też dostępne na portalu AirBnb. Jeśli jeszcze nie macie konta – warto się zarejestrować z naszego linka – otrzymacie 100 zł na pierwszą rezerwację.
Domek z Hamerni znajdziecie Tutaj.
Domek z Bondyrza Tutaj.

Zniżkę na pierwszą rezerwację (aktualnie to ok 100 zł) dostaniecie rejestrując się z tego linka Tutaj

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci