Od dawna mieliśmy w planach wybrać się na wystawę w Kamienicy Szołayskich poświęconą Wisławie Szymborskiej. Wreszcie się udało.

Wystawa została otwarta w lutym, w pierwsza rocznicę śmierci poetki. Zgromadzono tam rzeczy kolekcjonowane przez Szymborską – maski, stare widokówki i „koszmarki” które dostawała od przyjaciół (np. „kroczącą zakonnicę”, zapalniczkę w kształcie łodzi podwodnej, mini komodę, którą podarował Poetce Czesław Miłosz oraz kwiatek na baterie słoneczną, dokładnie taki, jaki mamy w naszym samochodzie ;)).

Ekspozycja składa się z szuflad, schowków, regałów – tak żeby każdy odwiedzający mógł sam odkrywać prywatne rzeczy noblistki. Jest tam też część księgozbioru Wisławy Szymborskiej, liczne fotografie, m.in. pod tablicami z dziwnymi lub śmiesznymi nazwami miejscowości (jak „Neandertal”), „warsztat” Poetki, gdzie ukazana jest historia powstawania jednego wiersza, i jej wycinki z gazet do tworzenia wyklejanek.

Możemy też obejrzeć film Katarzyny Kolendy-Zaleskiej „Chwilami życie bywa znośne”, usiąść na autentycznej kanapie z domu Noblistki i posłuchać przez telefon, jak czyta własne wiersze.

Odwiedzając wystawę zbliżyliśmy się do Nobla, bliżej już chyba nie będzie nam dane ;)

Wystawa czynna od 2 lutego 2013 – do grudnia 2014 r.
Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

To też może Cię zainteresować

3 komentarze

Asia 17 marca 2013 - 21:48

A polecacie się wybrać? Słyszałam na początku lutego audycje w Trójce na temat wystawy i bardzo mnie zainteresowała.

Odpowiedx
Kasia 24 marca 2013 - 12:17

Oczywiście polecamy! Sami pójdziemy tam na pewno jeszcze raz. :)

Odpowiedx
Słowo Daję. Daję Słowo. 27 marca 2013 - 16:12

Też mam w planach, ale niestety daleka droga do Krakowa…

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci