Wiosna w pełnym rozkwicie. W lasach i w parkach zrobiło się kolorowo. W tym roku udało się nam już raz wyrwać z domu i podziwić wiosenny spektakl w Rezerwacie Pazurek. Ale czy znacie wszystkie wiosenne kwiatki które teraz możemy spotkać? Zapraszamy na nasz wiosenny przewodnik.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
Najpiękniejszy spacer w śród kwiatów – zapraszamy na szczegółowy opis Rezerwatu Pazurek.
Już kiedyś, spacerując po Dolinkach Krakowskich zastanawiałam się, ile z kwiatków kwitnących dookoła jestem w stanie nazwać. Nie było tego zbyt wiele. Dlatego przygotowując opisy dolinek często wyszukiwałam w sieci nazwy kwiatków które miałam na zdjęciach. Ale jak wiadomo pamięć jest ulotna.
Dlatego teraz postanowiłam w jednym miejscu zebrać kwiatki które udało się nam kiedyś utrwalić na zdjęciach.
Nazywanie spotkanych roślin to może być też zabawa z dzieciakami w czasie wiosennej wycieczki. Kto ile kwiatków znajdzie i ile nazw zapamiętamy?
Wiosenne kwiatki – kto pierwszy?
Zaczynamy od tych, które pojawiają się jak tylko stopnieje śnieg. To pierwsza flanka wojowników wiosennych i najliczniejsze wśród nich GEOFITY (geo – ziemia , phyton – rośliną). Są to rośliny cebulowe lub kłączowe a kwitną zanim na drzewach pojawią się liście. Muszą się więc śpieszyć, aby przez 2 – 3 miesiące zgromadzić odpowiednią ilość zapasów, aby przetrwać do następnego roku.
Przylaszczka pospolita (Hepatica nobilis) Wawrzynek wilczełyko Trujący! Miodunka (Pulmonaria obscura) Kokorycz (Corydalis) Kokorycz Kokorycz Sczyr trwały (trujący!) Zdrojówka rutewkowata (Isopyrum thalictroides) Trująca! Śnieżyczka przebiśnieg (Galanthus nivalis) Żywiec dziewięciolistny Żywiec dziewięciolistny Zawilec gajowy (Anemone nemorosa) Zawilec żółty Śledziennica skrętolistna (Chrysosplenium alternifolium) Złoć (Gagea) Podbiał pospolity (Tussilago farfara) Fiołek Dąbrówka rozłogowa (Ajuga reptans)
Będąc w lesie warto też poszukać wychodzących właśnie listeczków Czosnku niedźwiedziego. Maja niesamowity zapach – czosnku. Nieco później pojawiają się piękne, białe kwiatki.
Zdobycze z 2021 roku
Tak jak obiecałam – dorzucam kilka wiosennych kwiatków które oglądaliśmy wiosną 2021 roku. Tak wiec nie tylko Małopolska ale też Podkarpacie i województwo Śląskie.
Śnieżnik Śnieżyca wiosenna Przylaszczka (różowa!) Lepiężnik różowy Lepiężnik biały
To koniec? Na pewno nie! Jak jeszcze upolujemy jakiegoś kwiatka, na pewno dorzucimy do galerii. A Wy jakie macie ulubione wiosenne kwiatki?
Gdzie najlepiej szukać wiosny pod Krakowem? Mamy kilka pewniaków :
- Rezerwat Pazurek
- Dolina Mnikowska
- Mało znana Dolina Aleksandrowicka
- Praktycznie wszystkie Dolinki Krakowskie
LINKI
Prawdziwa skarbnica wiedzy o wiosennych kwiatkach jest tutaj: https://atlas-roslin.pl/rosliny-kwitnace-wiosna.htm
Polecamy też stronę Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – tam znajdziecie nie tylko kwiatki ale też pomysły na wycieczki.