Home PodróżePolska Wiosenne kwiatki – czyli kogo spotkamy w lesie

Wiosenne kwiatki – czyli kogo spotkamy w lesie

by Kasia

Wiosna w pełnym rozkwicie. W lasach i w parkach zrobiło się kolorowo. W tym roku udało się nam już raz wyrwać z domu i podziwić wiosenny spektakl w Rezerwacie Pazurek. Ale czy znacie wszystkie wiosenne kwiatki które teraz możemy spotkać? Zapraszamy na nasz wiosenny przewodnik.

Najpiękniejszy spacer w śród kwiatów – zapraszamy na szczegółowy opis Rezerwatu Pazurek.

Już kiedyś, spacerując po Dolinkach Krakowskich zastanawiałam się, ile z kwiatków kwitnących dookoła jestem w stanie nazwać. Nie było tego zbyt wiele. Dlatego przygotowując opisy dolinek często wyszukiwałam w sieci nazwy kwiatków które miałam na zdjęciach. Ale jak wiadomo pamięć jest ulotna.

Dlatego teraz postanowiłam w jednym miejscu zebrać kwiatki które udało się nam kiedyś utrwalić na zdjęciach.

Nazywanie spotkanych roślin to może być też zabawa z dzieciakami w czasie wiosennej wycieczki. Kto ile kwiatków znajdzie i ile nazw zapamiętamy?

Wiosenne kwiatki – kto pierwszy?

Zaczynamy od tych, które pojawiają się jak tylko stopnieje śnieg. To pierwsza flanka wojowników wiosennych i najliczniejsze wśród nich GEOFITY (geo – ziemia , phyton – rośliną). Są to rośliny cebulowe lub kłączowe a kwitną zanim na drzewach pojawią się liście. Muszą się więc śpieszyć, aby przez 2 – 3 miesiące zgromadzić odpowiednią ilość zapasów, aby przetrwać do następnego roku.

Będąc w lesie warto też poszukać wychodzących właśnie listeczków Czosnku niedźwiedziego. Maja niesamowity zapach – czosnku. Nieco później pojawiają się piękne, białe kwiatki.

Zdobycze z 2021 roku

Tak jak obiecałam – dorzucam kilka wiosennych kwiatków które oglądaliśmy wiosną 2021 roku. Tak wiec nie tylko Małopolska ale też Podkarpacie i województwo Śląskie.

To koniec? Na pewno nie! Jak jeszcze upolujemy jakiegoś kwiatka, na pewno dorzucimy do galerii. A Wy jakie macie ulubione wiosenne kwiatki?

Gdzie najlepiej szukać wiosny pod Krakowem? Mamy kilka pewniaków :

LINKI

Prawdziwa skarbnica wiedzy o wiosennych kwiatkach jest tutaj: https://atlas-roslin.pl/rosliny-kwitnace-wiosna.htm

Polecamy też stronę Zespół Parków Krajobrazowych Województwa Małopolskiego – tam znajdziecie nie tylko kwiatki ale też pomysły na wycieczki.

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci