Home PodróżePolska Wodospad i Wąwóz Czarownic w Ciężkowicach

Wodospad i Wąwóz Czarownic w Ciężkowicach

by Kasia

Dla mieszkańców Małopolski niewątpliwą atrakcją jest Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach. Podobnie jak my, zapewne byliście tam nie jeden raz. A czy przeszliście cały szlak, docierając do oddalonego od głównych skałek Wodospadu i Wąwozu Czarownic? Dzisiaj zabierzemy Was na wycieczkę właśnie w to niesamowite miejsce!

Odwiedzając Skamieniałe Miasto w Ciężkowicach koniecznie musicie zobaczyć też Wodospad i Wąwóz Czarownic. Gdy byliśmy pierwszy raz w tych okolicach, po prostu, zapomnieliśmy o tym, że tuż obok jest jeszcze jedno ciekawe miejsce – Wodospad i Wąwóz Czarownic.

Tym razem nie popełniliśmy tego błędu i w czasie wycieczki do Skamieniałego Miasta dotarliśmy też do tego malowniczego Wąwozu.

O Skamieniałym Mieście i innych atrakcjach Ciężkowic przeczytacie TUTAJ

Już sama nazwa sugeruje, że musi być z tym miejscem związana jakaś legenda. Wąwóz i Wodospad Czarownic, bo według miejscowych legend kiedyś czarownice w diabelskim towarzystwie odbywały tu swoje sabaty. Inna legenda opowiada o tym, jakoby w tym wąwozie zbójnicy przechowywali cenne skarby. Jest też legenda związana ze strumykiem tworzącym malowniczy wodospad. To łzy nieszczęśliwej dziewicy oszukanej przez niegodziwego rycerza z Rożnowa. Już przy wejściu do wąwozu możecie natknąć się na postacie z tej legendy.

Przechodząc przez drewnianą bramę, zaczyna się robić tajemniczo. Las jest tu wyjątkowo malowniczy. Następnie docieramy do drewnianego mostu, a zaraz za nim wspinamy się pod górę. Jednak gdy dotrzemy do wejścia do skalnego wąwozu zaczyna być naprawdę magicznie!

Przyznam się Wam szczerze, nie spodziewałam się, że aż tak niesamowite miejsce tu zobaczymy. Wodospad wprawdzie jest maleńki, ale woda sączy się z naprawdę sporej wysokości.

Podobno w zimie tworzą się tutaj bardzo malownicze lodospady. Musimy to sprawdzić w tym roku!

Więcej o okolicach Ciężkowic przeczytacie u nas na bogu:

https://kasai.eu/2020/ciezkowice-i-okolice/

Wodospad i Wąwóz Czarownic informacje praktyczne

Wejście do Wąwozu Czarownic jest tuż przy drodze – na trasie Ciężkowice – Staszkówka.

Parking
Obok wejścia do Wąwozu jest niewielki parking, jednak teraz, gdy tuż obok powstaje Park Zdrojowy, na parkingu są zgromadzone materiały budowlane i ciężki sprzęt.
My połączyliśmy wycieczkę do Wąwozu, z przejściem Skamieniałego Miasta, więc samochód zostawiliśmy na płatnym parkingu (5 zł) przy Skamieniałym Mieście.

Trasa
Dobrze oznakowana. Polecamy dobre buty – może być ślisko.
Teraz mamy ochotę ruszyć tu też zimą – tworzy się tu wtedy malowniczy lodospad.
Nie polecamy z wózkiem (schody, leśne ścieżki) – lepiej zabrać nosidełko albo chustę.

Ciekawe miejsca pod Krakowem – odkrywajcie
z nami Dolinki Krakowskie


To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci