Home PodróżePolskaKraków i okolice Wzgórze Kromołowiec i Skałki Niegowonickie na Jurze

Wzgórze Kromołowiec i Skałki Niegowonickie na Jurze

by Kasia

Zawsze z wielką radością odwiedzamy ciekawe skałki na Jurze. Większość już widzieliśmy, wielu słyszeliśmy i dopiero planujemy odwiedzić. A tymczasem zupełnie niedawno znajoma podrzuciła nam pomysł na spacer na Wzgórze Kromołowiec i Skałki Niegowonickie. Zaraz rzuciłam się do mapy planować wycieczkę! O tych skałkach usłyszałam pierwszy raz.

Wzgórze Kromołowiec położone jest w zachodniej części obszary Natura 2000 Ostoja Środkowojurajska. Leży w miejscowości Niegowonice w województwie Śląskim. Znane jest z tego że na jego szczycie i w pobliżu znajdują się ciekawe Skałki Niegowonickie.

Co ciekawe trafić ne te skałki jest całkiem łatwo. Są tuż przy głównej drodze i spacer z parkingu to zaledwie kilka kroków.

Nie ukrywam, że też ta bliskość drogi wpływa na popularność – raczej nie możecie tu liczyć czy na samotne spacery. No chyba że rano i w środku tygodnia. My byliśmy tam w weekend i parking był niemal pełny. Ale na szlaku na szczęście tłumów nie było.

Gdy tu przyjedziecie warto pokręcić się po obu grupach skałek. Co ciekawe idąc w prawo możecie zejść też dalej do lasu i wrócić na parking.

Kilkadziesiąt lat temu teren ten był użytkowany rolniczo (wypas zwierząt) co pozwoliło na wykształcenie się na Wzgórzu i okolicach cennych muraw kserotermicznych. Niestety zmiana użytkowania spowodowała zarastanie wzgórza i skałek. Na szczęście ostatnie lata to program mający na celu oczyszczenie wzgórza i przywrócenie tam pierwotnej roślinności. Co ciekawe prowadzi się tutaj znowu wypas zwierząt. Na tablicach które znajdują się przy parkingu możemy zobaczyć jak bardzo wzgórze było kiedyś zarośnięte.

Skałki Niegowonice i Wzgórze Kromołowiec – informacje praktyczne

Dojazd z Krakowa

To około 100 km i dojazd zajmie Wam 1 h 20 minut. Polecamy więc wycieczkę tam połączyć z innymi ciekawostkami w okolicy.

Ciekawostki w okolicy

źródło Centurii
– Rezerwat Góra Chełm
Zamek Ogrodzieniec
Pustynia Błędowska
Bagna Błędowskie

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci