Home PodróżePolskaDolny Śląsk Zamek księcia Henryka – Dolny Śląsk

Zamek księcia Henryka – Dolny Śląsk

by Marek

Kończąc nasz pobyt na Dolnym Śląsku, ostatni nocleg mieliśmy w samym centrum Jeleniej Góry. Od razu sprawdziłam, jakie ciekawostki przyrodnicze i zabytki mamy w okolicy. Jak zawsze było tego sporo, ale naszą uwagę przyciągnął malowniczy Zamek Księcia Henryka.


Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)

Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!

To już tradycja, że odwiedzając miasta, tym bardziej ciągnie nas do natury i do lasu. Jelenia Góra to bardzo przyjemne miasto z pięknym Rynkiem i kamieniczkami. Jednak rano, możliwie szybko, spakowaliśmy się i ruszyliśmy w naturę.

Zamek Księcia Henryka jest ukryty w lesie, tak więc jednocześnie mieliśmy malowniczy zamek i miłą wędrówkę przez las.

Zamek Księcia Henryka – Heinrichsburg

Jest położony na terenie wzgórz Łomnickich, w lesie pomiędzy Staniszowem a Marczycami. Zamek został wybudowany w 1806 roku na Wzgórzu Grodna na wysokości 504 m n.p.m.
Od początku był to tylko zameczek myśliwski i należał, jak wskazuje nazwa do Księcia Henryka.

My wybraliśmy najkrótszy szlak jaki prowadzi na zamek – od strony miejscowości Sosnówka.
Zaparkowaliśmy na niewielkim, bezpłatnym parkingu, na końcu ulicy Złoty Widok, z pięknym widokiem na Zalew Sosnówka. Tuż zaraz w pobliżu był szlaban na drodze prowadzącej do lasu.
Dojście na szczyt, to w zależności jaka drogę wybierzecie, 20-30 minut.

Polecamy nasz wariant – wejście bardziej stromą ścieżka po lewej stronie i powrót nieco łagodniejszym zejściem.

Na szczycie byliśmy pierwszymi gośćmi, tuż po godzinie 8. Wstęp na wieże zamkową jest płatny i warto wiedzieć, że przychód z biletów jest przeznaczany na remont zameczku.
Sporo ciekawostek o zamku i o okolicy dowiedzieliśmy się od Pana, który sprzedawał bilety. Takie rozmowy na trasie to zawsze dodatkowa przyjemność. Od razu też wiedzieliśmy, gdzie jeszcze warto pojechać w tej okolicy.

Ale wracajmy do Zamku Księcia Henryka. Na szczyt wieży prowadzi 77 schodów. Rozpościera się stamtąd cudowny widok na  prawie całe pasmo Karkonoszy – od przełęczy Okraj przez Śnieżkę, po Śnieżne Kotły.

Zamek Księcia Henryka – nasza trasa

To naprawdę lekka i krótka wycieczka. Przeszliśmy około 3 km i wycieczka zajęła nam 1,5 godziny. Z czego większość, to była miła pogawędka przy zamku i podziwianie widoków.

Total distance: 3358 m
Max elevation: 504 m
Min elevation: 405 m
Total climbing: 108 m
Total descent: -112 m
Total time: 01:35:15
Download file: pl-ds-Zamek_ksiecia_Henryka-kasai.eu.gpx

Zamek Księcia Henryka – informacje praktyczne

Szczegółowe informacje i aktualne ceny biletów znajdziecie TUTAJ.

Zamek jest czynny:

  • od maja do października – codziennie 10:00 – 17:00
  • od października do kwietnia – po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej

  Bilety:

Bilet ulgowy – uczniowie i emeryci 3 zł
Bilet normalny – 5 zł

Ciekawostki w okolicy

Pałac w Staniszowie
Zamek Chojnik

Jelenia Góra – Nocleg

Nocowaliśmy w bardzo przytulnym mieszkaniu znalezionym na portalu Booking. Okazuje się, że bez trudu znajdziemy tam nocleg za około 140 – 170 zł. Mieszkanie było w samym centrum – Apartamenty Jelenia Plaza  – blisko Rynku i z oknami wychodzącymi na kościół.

Więcej możliwości noclegowych w Jeleniej Górze znajdziesz na poniższej mapce:

Booking.com

Tu taka mała dygresja. Zanim sięgnęłam po tradycyjne metody szukania (Booking, Airbnb), szukałam noclegu na grupie „Noclegi w górach”. Tam ceny, które proponowali mi właściciele zaczynały się od 300 zł…
Tak więc sprawdza się zasada, że w większych miastach możecie znaleźć bardzo tanie noclegi, a noclegi bliżej natury mają ceny niebotycznie wywindowane…

Na Dolny Śląsk ruszyliśmy tym razem z Dolnośląską Organizacją Turystyczną. To była nasza czwarta wizyta w tym regionie i za każdym razem wracamy coraz bardziej zachwyceni!

Jeśli zachęcił Was ten kierunek – rzućcie okiem na stronę Dolny Śląsk Travel.
Jest tam cała lista ciekawostek z Dolnego śląska, a dodatkowo pakiety – atrakcje + noclegi. Wykupując taki pakiet możecie zrealizować Bon Turystyczny.

Więcej ciekawostek z Dolnego Śląska znajdziecie u nas TUTAJ

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci