Kończąc nasz pobyt na Dolnym Śląsku, ostatni nocleg mieliśmy w samym centrum Jeleniej Góry. Od razu sprawdziłam, jakie ciekawostki przyrodnicze i zabytki mamy w okolicy. Jak zawsze było tego sporo, ale naszą uwagę przyciągnął malowniczy Zamek Księcia Henryka.
Komfortowe domki na skraju roztoczańskiego lasu, w cichej i spokojnej okolicy pośrodku Roztocza. Idealne do aktywnego wypoczynku lub błogiego lenistwa... :)
Zobacz, zachwyć się, zarezerwuj!
To już tradycja, że odwiedzając miasta, tym bardziej ciągnie nas do natury i do lasu. Jelenia Góra to bardzo przyjemne miasto z pięknym Rynkiem i kamieniczkami. Jednak rano, możliwie szybko, spakowaliśmy się i ruszyliśmy w naturę.
Zamek Księcia Henryka jest ukryty w lesie, tak więc jednocześnie mieliśmy malowniczy zamek i miłą wędrówkę przez las.
Zamek Księcia Henryka – Heinrichsburg
Jest położony na terenie wzgórz Łomnickich, w lesie pomiędzy Staniszowem a Marczycami. Zamek został wybudowany w 1806 roku na Wzgórzu Grodna na wysokości 504 m n.p.m.
Od początku był to tylko zameczek myśliwski i należał, jak wskazuje nazwa do Księcia Henryka.
My wybraliśmy najkrótszy szlak jaki prowadzi na zamek – od strony miejscowości Sosnówka.
Zaparkowaliśmy na niewielkim, bezpłatnym parkingu, na końcu ulicy Złoty Widok, z pięknym widokiem na Zalew Sosnówka. Tuż zaraz w pobliżu był szlaban na drodze prowadzącej do lasu.
Dojście na szczyt, to w zależności jaka drogę wybierzecie, 20-30 minut.
Polecamy nasz wariant – wejście bardziej stromą ścieżka po lewej stronie i powrót nieco łagodniejszym zejściem.
Na szczycie byliśmy pierwszymi gośćmi, tuż po godzinie 8. Wstęp na wieże zamkową jest płatny i warto wiedzieć, że przychód z biletów jest przeznaczany na remont zameczku.
Sporo ciekawostek o zamku i o okolicy dowiedzieliśmy się od Pana, który sprzedawał bilety. Takie rozmowy na trasie to zawsze dodatkowa przyjemność. Od razu też wiedzieliśmy, gdzie jeszcze warto pojechać w tej okolicy.
Ale wracajmy do Zamku Księcia Henryka. Na szczyt wieży prowadzi 77 schodów. Rozpościera się stamtąd cudowny widok na prawie całe pasmo Karkonoszy – od przełęczy Okraj przez Śnieżkę, po Śnieżne Kotły.
Zamek Księcia Henryka – nasza trasa
To naprawdę lekka i krótka wycieczka. Przeszliśmy około 3 km i wycieczka zajęła nam 1,5 godziny. Z czego większość, to była miła pogawędka przy zamku i podziwianie widoków.
Max elevation: 504 m
Min elevation: 405 m
Total climbing: 108 m
Total descent: -112 m
Total time: 01:35:15
Zamek Księcia Henryka – informacje praktyczne
Szczegółowe informacje i aktualne ceny biletów znajdziecie TUTAJ.
Zamek jest czynny:
- od maja do października – codziennie 10:00 – 17:00
- od października do kwietnia – po wcześniejszej rezerwacji telefonicznej
Bilety:
Bilet ulgowy – uczniowie i emeryci 3 zł
Bilet normalny – 5 zł
Ciekawostki w okolicy
Pałac w Staniszowie
Zamek Chojnik
Jelenia Góra – Nocleg
Nocowaliśmy w bardzo przytulnym mieszkaniu znalezionym na portalu Booking. Okazuje się, że bez trudu znajdziemy tam nocleg za około 140 – 170 zł. Mieszkanie było w samym centrum – Apartamenty Jelenia Plaza – blisko Rynku i z oknami wychodzącymi na kościół.
Więcej możliwości noclegowych w Jeleniej Górze znajdziesz na poniższej mapce:
Booking.comTu taka mała dygresja. Zanim sięgnęłam po tradycyjne metody szukania (Booking, Airbnb), szukałam noclegu na grupie „Noclegi w górach”. Tam ceny, które proponowali mi właściciele zaczynały się od 300 zł…
Tak więc sprawdza się zasada, że w większych miastach możecie znaleźć bardzo tanie noclegi, a noclegi bliżej natury mają ceny niebotycznie wywindowane…
Na Dolny Śląsk ruszyliśmy tym razem z Dolnośląską Organizacją Turystyczną. To była nasza czwarta wizyta w tym regionie i za każdym razem wracamy coraz bardziej zachwyceni!
Jeśli zachęcił Was ten kierunek – rzućcie okiem na stronę Dolny Śląsk Travel.
Jest tam cała lista ciekawostek z Dolnego śląska, a dodatkowo pakiety – atrakcje + noclegi. Wykupując taki pakiet możecie zrealizować Bon Turystyczny.
Więcej ciekawostek z Dolnego Śląska znajdziecie u nas TUTAJ