Uwielbiam odkrywać miejsca mało znane i nie przyciągające tłumy turystów. Takim ciekawym miejscem, w samym sercu Parku Krajobrazowego Szlaku Orlich Gniazd, jest miejscowość Żarki.
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Pierwsze na co natrafiłam, szukając informacji o Żarkach, to zabytkowy kirkut – cmentarz żydowski.
Faktycznie cmentarz i powstały Szlak Kultury Żydowskiej to miejsca warte odwiedzin.
Szlak powstał staraniem niesamowitych i ogromnie zaangażowanych osób z Urzędu Miasta i Domu Kultury. Dzięki opisanym miejscom możemy choć na chwile przenieść się do przedwojennych Żarek. Wtedy ludność żydowska stanowiła 60% mieszkańców. Żydzi i katolicy żyli obok siebie, byli sąsiadami.
Dzięki temu, że powstał Szlak nawet miejscowi mogą dowiedzieć się o swoich niedawnych sąsiadach znacznie więcej. Trasa rozpoczyna się przy ulicy Koziegłowskiej i obejmuje 6 przystanków.
Do Żarek docierali i docierają nadal potomkowie społeczności, która nagle zniknęła z życia miasteczka. Ich najbardziej znanym przedstawicielem był Eli Zborowski – Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Jad Waszem.
Czy powracający chcą odzyskać to co dawno sami, lub ich rodziny utracili? Nie.
Najbardziej niesamowita była reakcja jednego z potomków mieszkających tu kiedyś Żydów. Spacerując po Żarkach szukał starych drzew… Takich obok których przechodzili kiedyś jego przodkowie…
Doskonale rozumiem co mógł czuć – niedawno sama byłam w podobnej sytuacji szukając śladów moich dziadków na kresach, a obecnie Ukrainie. Takie drobiazgi są ogromnie ważne, każde stare drzewo, dom, cmentarz, kościół – to miejsca pewne. Tam na pewno chodziła moja babcia, może przy tym drzewie siedziała. Niestety tego, gdzie był ich dom już chyba nigdy się nie dowiemy…
Kirkut w Żarkach (na tzw. Kierkowie), schowany jest wśród traw i między brzozami przy ulicy Polnej. Zachowało się tam ok. 700 nagrobków.
Najstarsza macewa pochodzi z 1835 roku. Co ciekawe, zostały odnalezione trzy macewy żeliwne (takie macewy to rzadkość, najwięcej można ich oglądać w Krzepicach).
Niesamowita jest symbolika umieszczanych na macewach obrazów. Świeca – najczęściej na grobach kobiet, lew – odnosi się do imienia zmarłego (Lejb, Arie, Jehuda a także Leon), złamane drzewo, świeca – symbol śmierci. Więcej możecie przeczytać Tutaj.
To jednak nie wszystko. W Żarkach-Leśniowie jest Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Jest tu klasztor i nowicjat Ojców Paulinów, jest cudowne źródełko i słynąca łaskami figurka Najświętszej Maryi Panny, pochodząca z XIV wieku.
Dla mnie ciekawostką były 40 zabytkowe stodoły z końca XIX i początku XX wieku, przy ul. Ofiar Katynia. Dwa razy w tygodniu, w środy i soboty, teren wokół stodół ożywa – odbywają się tutaj wielkie jarmarki.
I jeszcze lokalny, unikatowy smaczek.
Chleb tatarczuch z maki gryczanej od Jadwigi Plesińskiej. Chleb zdobył Nagrodę Perły w Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego. Można go kupić 2 razy w tygodniu na targu w Żarkach – w środę i sobotę do godziny 12- 13. Receptura jest tajemnicą Pani Jadwigi. Na miejskiej stronie internetowej znalazłam taki opis – „Zaczyn chleba powstaje na mące gryczanej z użyciem mleka, wody i drożdży. Po wyrośnięciu ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Upieczony bochen chleba waży około 7 kg.„. Warto spróbować – może się uda uzyskać podobny smak, oczywiście wcześniej trzeba koniecznie pojechać do Żarek i skosztować oryginału. ;)
Po Żarkach oprowadzała nas pani Katarzyna Kulińska-Pluta. Fantastycznienie było poznawać Żarki z osobą tak zaangażowaną w to co robi.
Województwo Śląskie poznawaliśmy dzięki Śląskie Travel. Dziękujemy i gratulujemy pasji w promowaniu tego pięknego regionu!
Ten wyjazd to też fantastyczna okazja żeby osobiście poznać twórców blogów:
Podróże Hani
Gdziewyjechac.pl – Wędrowne Motyle
Poszli-Pojechali
Ruszaj w Drogę
Złota Proporcja
Zycie jest piekne
Zależna w podróży
Zaglądajcie do nich koniecznie – już wkrótce wszędzie znajdziecie relacje i opisy ciekawostek z województwa śląskiego.
Wszystkie nasze zachwyty nad województwem śląskim znajdziecie TUTAJ.
LINKI
Szlak Kultury Żydowskiej – www.umigzarki.pl
Wirtualna wycieczka – www.wycieczki.silesia.travel
Audioprzewodnik – www.slaskie.travel/pl-PL/Audiowycieczki
6 komentarzy
Przepiękne zdjęcia i historia, dopiero co tam byłyśmy ale nasza relacja dużo skromniejsza…serdeczności i podziękowania …
Dziękujemy! A gdzie link do Waszej relacji? ;) Bardzo proszę!
http://boga-krym.blogspot.com/2014_08_01_archive.html
Dziękuję, że odwiedziliście Śląsk, choć nie zawitaliście do mojego miasta Piekary Śląskie to serdecznie do niego zapraszam. Można poznać tutaj trochę historii Śląska, Kopiec Wyzwolenia, który został usypany na cześć Powstańców Śląskich, a z którego widać Beskidy przy dobrej pogodzie http://kopiec.piekary.pl/, Kalwarię wraz z Bazyliką NMP, do której pielgrzymują setki tysiące wiernych http://bazylikapiekary.pl/ i wiele innych ciekawych miejsc, które na pewno was zadziwią :) http://piekary.pl/ http://www.radiopiekary.pl/ – Radio, które funkcjonuje na Śląsku, gra muzykę śląską, zachęcam do odsłuchu online :)
Zapraszam również do Radzionkowa do Muzeum Chleba http://www.muzeum-chleba.pl/ i do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. http://www.deportacje45.pl/ oraz do Świętochłowic do Muzeum Powstań Śląskich http://www.muzeumpowstanslaskich.pl/
ZAPRASZAM !!
Dziękujemy za zaproszenie! Na pewno jeszcze nie raz zaglądniemy! A Radio Piekary znamy – byliśmy kiedyś zaproszeni na dziką imprezę w Pyskowicach! Szał! :)