Uwielbiam odkrywać miejsca mało znane i nie przyciągające tłumy turystów. Takim ciekawym miejscem, w samym sercu Parku Krajobrazowego Szlaku Orlich Gniazd, jest miejscowość Żarki.

IMG_5695

Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!

 

Pierwsze na co natrafiłam, szukając informacji o Żarkach, to zabytkowy kirkut – cmentarz żydowski.

Faktycznie cmentarz i powstały Szlak Kultury Żydowskiej to miejsca warte odwiedzin.

Szlak powstał staraniem niesamowitych i ogromnie zaangażowanych osób z Urzędu Miasta i Domu Kultury. Dzięki opisanym miejscom możemy choć na chwile przenieść się do przedwojennych Żarek. Wtedy ludność żydowska stanowiła 60% mieszkańców. Żydzi i katolicy żyli obok siebie, byli sąsiadami.

Dzięki temu, że powstał Szlak nawet miejscowi mogą dowiedzieć się o swoich niedawnych sąsiadach znacznie więcej. Trasa rozpoczyna się przy ulicy Koziegłowskiej i obejmuje 6 przystanków.

Do Żarek docierali i docierają nadal potomkowie społeczności, która nagle zniknęła z życia miasteczka. Ich najbardziej znanym przedstawicielem był Eli Zborowski – Prezes Międzynarodowego Towarzystwa Jad Waszem.

Czy powracający chcą odzyskać to co dawno sami, lub ich rodziny utracili? Nie.
Najbardziej niesamowita była reakcja jednego z potomków mieszkających tu kiedyś Żydów. Spacerując po Żarkach szukał starych drzew… Takich obok których przechodzili kiedyś jego przodkowie…

Doskonale rozumiem co mógł czuć – niedawno sama byłam w podobnej sytuacji szukając śladów moich dziadków na kresach, a obecnie Ukrainie. Takie drobiazgi są ogromnie ważne, każde stare drzewo, dom, cmentarz, kościół – to miejsca pewne. Tam na pewno chodziła moja babcia, może przy tym drzewie siedziała. Niestety tego, gdzie był ich dom już chyba nigdy się nie dowiemy…

Kirkut w Żarkach (na tzw. Kierkowie), schowany jest wśród traw i między brzozami przy ulicy Polnej. Zachowało się tam ok. 700 nagrobków.

Żarki cmetarz żydowski kirkut IMG_5645 IMG_5653 IMG_5662 IMG_5670 IMG_5678 IMG_5691

Najstarsza macewa pochodzi z 1835 roku. Co ciekawe, zostały odnalezione trzy macewy żeliwne (takie macewy to rzadkość, najwięcej można ich oglądać w Krzepicach).

IMG_5681

Niesamowita jest symbolika umieszczanych na macewach obrazów. Świeca – najczęściej na grobach kobiet, lew – odnosi się do imienia zmarłego (Lejb, Arie, Jehuda a także Leon), złamane drzewo, świeca – symbol śmierci. Więcej możecie przeczytać Tutaj.

IMG_5634 IMG_5649 IMG_5655 IMG_5663

To jednak nie wszystko. W Żarkach-Leśniowie jest Sanktuarium Matki Bożej Leśniowskiej Patronki Rodzin. Jest tu klasztor i nowicjat Ojców Paulinów, jest cudowne źródełko i słynąca łaskami figurka Najświętszej Maryi Panny, pochodząca z XIV wieku.

klasztor Leśniów Sankuarium Żarki IMG_5696 IMG_5710 IMG_5715

Dla mnie ciekawostką były 40 zabytkowe stodoły z końca XIX i początku XX wieku, przy ul. Ofiar Katynia. Dwa razy w tygodniu, w środy i soboty, teren wokół stodół ożywa – odbywają się tutaj wielkie jarmarki.

Żarki stodoły IMG_5724 IMG_5732

I jeszcze lokalny, unikatowy smaczek.

Chleb tatarczuch z maki gryczanej od Jadwigi Plesińskiej. Chleb zdobył Nagrodę Perły w Konkursie Dziedzictwa Kulinarnego. Można go kupić 2 razy w tygodniu na targu w Żarkach – w środę i sobotę do godziny 12- 13. Receptura jest tajemnicą Pani Jadwigi. Na miejskiej stronie internetowej znalazłam taki opis – „Zaczyn chleba powstaje na mące gryczanej z użyciem mleka, wody i drożdży. Po wyrośnięciu ciasto przekłada się na grube blachy i piecze w piecu chlebowym przez około 2 godziny. Upieczony bochen chleba waży około 7 kg.„. Warto spróbować – może się uda uzyskać podobny smak, oczywiście wcześniej trzeba koniecznie pojechać do Żarek i skosztować oryginału. ;)

Po Żarkach oprowadzała nas pani Katarzyna Kulińska-Pluta. Fantastycznienie było poznawać Żarki z osobą tak zaangażowaną w to co robi.

Województwo Śląskie poznawaliśmy dzięki Śląskie Travel. Dziękujemy i gratulujemy pasji w promowaniu tego pięknego regionu!

Ten wyjazd to też fantastyczna okazja żeby osobiście poznać twórców blogów:
Podróże Hani
Gdziewyjechac.pl – Wędrowne Motyle
Poszli-Pojechali
Ruszaj w Drogę
Złota Proporcja
Zycie jest piekne
Zależna w podróży

Zaglądajcie do nich koniecznie – już wkrótce wszędzie znajdziecie relacje i opisy ciekawostek z województwa śląskiego.

Wszystkie nasze zachwyty nad województwem śląskim znajdziecie TUTAJ.

LINKI

Szlak Kultury Żydowskiej – www.umigzarki.pl
Wirtualna wycieczka – www.wycieczki.silesia.travel
Audioprzewodnik – www.slaskie.travel/pl-PL/Audiowycieczki

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

6 komentarzy

boga 2 czerwca 2015 - 10:20

Przepiękne zdjęcia i historia, dopiero co tam byłyśmy ale nasza relacja dużo skromniejsza…serdeczności i podziękowania …

Odpowiedx
Kasia 2 czerwca 2015 - 10:30

Dziękujemy! A gdzie link do Waszej relacji? ;) Bardzo proszę!

Odpowiedx
Natalia Ciupińska 8 czerwca 2015 - 12:05

Dziękuję, że odwiedziliście Śląsk, choć nie zawitaliście do mojego miasta Piekary Śląskie to serdecznie do niego zapraszam. Można poznać tutaj trochę historii Śląska, Kopiec Wyzwolenia, który został usypany na cześć Powstańców Śląskich, a z którego widać Beskidy przy dobrej pogodzie http://kopiec.piekary.pl/, Kalwarię wraz z Bazyliką NMP, do której pielgrzymują setki tysiące wiernych http://bazylikapiekary.pl/ i wiele innych ciekawych miejsc, które na pewno was zadziwią :) http://piekary.pl/ http://www.radiopiekary.pl/ – Radio, które funkcjonuje na Śląsku, gra muzykę śląską, zachęcam do odsłuchu online :)
Zapraszam również do Radzionkowa do Muzeum Chleba http://www.muzeum-chleba.pl/ i do Centrum Dokumentacji Deportacji Górnoślązaków do ZSRR w 1945 roku. http://www.deportacje45.pl/ oraz do Świętochłowic do Muzeum Powstań Śląskich http://www.muzeumpowstanslaskich.pl/
ZAPRASZAM !!

Odpowiedx
Kasia 8 czerwca 2015 - 12:09

Dziękujemy za zaproszenie! Na pewno jeszcze nie raz zaglądniemy! A Radio Piekary znamy – byliśmy kiedyś zaproszeni na dziką imprezę w Pyskowicach! Szał! :)

Odpowiedx

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci