Niezbyt często odwiedzamy ogrody zoologiczne. Właściwie to na palcach mogę policzyć te, w których byliśmy. Oczywiście odwiedziliśmy Zoo w Krakowie, a ostatnio nawet na Tajwanie. Dalego oceniając ogrody poprzeczkę stawiamy dość wysoko. Które ogrody zoologiczne najbardziej się nam podobały? Na pewno ten na Tajwanie a zaraz za nim Zoo w Opolu!
Nocowanie.pl - najlepsze noclegi w dobrej cenie. Rezerwuj online!
Już samo położenie opolskiego Zoo jest ciekawe. Znajduje się na wyspie Bolko – cudownej enklawie zieleni w sercu miasta. Wyspa Bolko otoczona jest z jednej strony Odrą, Kanałem Ulgi i od północnego zachodu fragmentem Kanału Wińskiego. Tak więc wizytę w Zoo można połączyć z całodzienną wycieczką rowerową po uroczych alejkach parkowych na wyspie. A jak park, to też plac zabaw, urocze mostki, stare drzewa i oczka wodne. Jest też klub kajakowy i możliwość wypożyczenia kajaka. To nas szczególnie nęciło. Może więc następnym razem się uda.
My dotarliśmy do Opola wczesnym rankiem w piątek. Najwygodniej zaparkować tuż przy parku 800 lecia – jest tam gigantyczny parking. Sam park, choć dopiero co założony jest już ciekawy – każde drzewo ma tam swój opis, wiec wizytę możemy połączyć z nauką rozpoznawania drzew.
Z Parku w kierunku Zoo dotrzemy uroczym mostem imienia Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
A za mostem zaczyna się już cudowny park ze starymi drzewami. Trochę żałowałam, że nie mieliśmy rowerów, a przede wszystkim czasu, żeby więcej pospacerować po wyspie.
Odwiedź Zoo w Opolu i unikaj tłumów
– polecamy wizytę w środku tygodnia, a najlepiej zaraz po otwarciu.
Zoo zwiedzaliśmy zaraz po otwarciu. Tłumów nie było- razem z nami wchodziły do ogrodu tylko trzy rodziny z dzieciakami. Potem przechodząc alejkami już prawie nikogo nie spotykamy. Teren Zoo jest ogromny – to około 20 hektarów! Dlatego też polecamy zapoznać się z mapką, która pomoże zaplanować spacer.
Mapa Zoo w Opolu
Dlaczego Zoo w Opolu może się podobać?
Jest tu wręcz idealna symbioza zieleni i wybiegów dla zwierząt. Co więcej, sporo jest tu miejsc bez krat, wybiegi są oddzielone kanałami z wodą i wszędzie jest bardzo dużo troskliwie wypielęgnowanych roślin.
Ogród zoologiczny powstał w Opolu w latach 30tych. W swojej historii Zoo odradzało się dwa razy – po II wojnie światowej i po powodzi stulecia w 1997 roku.
Gdy odwiedziliśmy zoo w czerwcu 2020 nie były udostępnione do zwiedzania pawilony, na czele z najbardziej atrakcyjnym – Krainą Bioróżnorodności. To niesamowita szklarnia z wolierą dla ptaków.
Za to widzieliśmy wszystkie dostępne wybiegi. Szczególnie warte uwagi są uchatki kalifornijskie, które w Polsce spotkacie tylko w Opolu. Jest tu też fantastyczny wybieg goryli i wielkie stado żyraf.
Nas zachwyciła Panda czerwona (Panda mała – czyli firefox). Tu pokazała się nam doskonale, za to na Tajwanie schowała się i tyle ją widzieliśmy.
Osobny zachwyt należy się wybiegowi lemurów. Jest tu wyspa, gdzie niemal na wyciągnięcie ręki możemy zobaczyć te cudowne zwierzęta.
Jak to często bywa, na spacerze po Zoo towarzyszyły nam pawie. Było to dość zabawne, bo pierwszy raz spotkaliśmy szanownych państwa przypatrujących się z uwagą przez szklaną szybę śpiącej pumie.
Wielkie koty są też w Zoo w Opolu pięknie reprezentowane. Jest wspomniana już puma i spore stado gepardów. Nie zobaczycie za to lwów – ale spokojne, ogromny wybieg już się buduje. Wygląda tak fantastycznie, że będzie pewnie wkrótce przebojem opolskiego zoo.
Zoo w Opolu – informacje praktyczne
Parking
Duży parking na wyspie Bolko, na końcu ulicy Bolkowskiej, tuż przy Parku 800 lecia.
Bilety
22 zł / ulgowy 15 zł (dzieci do 3 lat wstęp bezpłatny)
Dodatkowo aktualne ceny sprawdzicie tutaj – https://zoo.opole.pl/bilety/
Godziny otwarcia
Od 1 maja 10:00 – 18:00 od 1 października 9:00 – 16:00 (Zoo można zwiedzać jeszcze 1 godzinę po zamknięciu (będąc na jego terenie))
Aktualnie (wakacje 2020 r) podczas pobytu na terenie zoo należy przestrzegać następujących reguł:
– mieć założoną maskę zakrywającą nos i usta
– zachować dystans co najmniej 2 metrów od innych zwiedzających
– unikać większych skupisk ludzkich
– nie kontaktować się z opiekunami zwierząt
Wszystkie nasze wpisy z Opolszczyzny znajdziecie TUTAJ
Wizyta organizowana przez Opolską Regionalną Organizację Turystyczną w ramach projektu „Dziedzictwo Kulturowe i Przyrodnicze dla rozwoju pogranicza polsko-czeskiego „Wspólne Dziedzictwo”
Więcej o atrakcjach w okolicach Opola przeczytacie na innych blogach – polecamy zajrzeć:
https://www.places2visit.pl/tag/opolskie/
http://www.podrozehani.pl/category/polska/opolskie