Już wielokrotnie namawialiśmy Was na odwiedziny w ogrodach botanicznych i arboretach. Tym razem polecamy Wam niesamowite miejsce w województwie dolnośląskim – Arboretum Wojsławice.
W czasie wizyty na Dolnym Śląsku, z Wrocławia ruszyliśmy w kierunku Ziębic. Na trasie mieliśmy Niemczę, a zaraz obok Wojsławice i Arboretum.
Arboretum Wojsławice historia
Początki nasadzeń tutaj i stworzenie parku przy dworze zawdzięczamy rodzinie von Aulock, którzy byli właścicielami majątku do 1848 r.
Najbardziej przełomowy dla historii parku był rok 1880. Właścicielem 150-hektarowego majątku w Wojsławicach został Fritz von Oheimb (1850–1928). Park był pasją jego życia. On sam, a potem jego syn upiększali go i rozbudowywali. W tamtych czasach był to najbardziej znany i podziwiany park w tej części Europy.
Po drugiej wojnie światowej park dosłownie przechodził z rąk do rąk…
W 1977 roku park został przemianowany na Arboretum. W 1983 roku cały obiekt – prawie 5 hektarów, wpisano do rejestru zabytków kultury. Od 1988 roku Arboretum w Wojsławicach jest filią Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Wrocławskiego. Te dwie instytucje połączyły się po prawie stu latach od pierwszych kontaktów Fritza von Oheimba z Ogrodem we Wrocławiu – w roku 1890 przekazał tam kilka swoich pierwszych różaneczników.
Powierzchnię Arboretum systematycznie powiększano. W 2005 powierzchnia Arboretum wynosiła już 62 hektary.
Arboretum i największe kolekcje roślin
Arboretum Wojsławice to nie tylko duża powierzchnia. Są tam też największe w Polsce kolekcje:
- Narodowa Kolekcja Historycznych Odmian Różaneczników (Rhododendron) Rasy Łużyckiej,
- bukszpanów (Buxus),
- piwonii (Paeonia),
- hortensji (Hydrangea),
- barwinków (Vinca),
- przedstawicieli rodziny oczarowatych (Hamamelidacee)
- największa w Europie kolekcja liliowców (Hemerocallis)
My trafiliśmy do Arboretum tuż przed największym rozkwitem rododendronów. Więc jeśli planujecie wizytę na Dolnym Śląsku, właśnie teraz jest najlepszy moment żeby odwiedzić Arboretum Wojsławice. Na stronie Arboretum możecie też sprawdzić co w danym miesiącu kwitnie – Kalendarz Kwitnienia znajdziecie TUTAJ.
Teren który zajmuje Arboretum jest naprawdę ogromny. Jest tam kilka ciekawych zakamarków. Ja byłam zachwycona pięknymi terenami nad stawami i ładnie zaaranżowanymi mini ogródkami przy budynkach gospodarczych.
Widać też było, że Arboretum jest chętnie odwiedzane. Spory parking był cały wypełniony. Jednak ogromny teren Arboretum gwarantuje, że nie będzie tam tłumów. Warto tam spędzić kilka godzin – można piknikować w uroczych zakątkach albo skorzystać z oferty miejsc z jedzeniem na terenie Arboretum.
Arboretum Wojsławice Dolny Śląsk – informacje praktyczne
Arboretum jest czynne w 2023 roku od 16 kwietnia do 22 października
Kasa jest czynna codziennie, też w sobotę, niedziele i święta w godz. od 9.00 do 18.00 Bilety można też kupić na stronie https://bilety.arboretumwojslawice.pl/
Ogród można zwiedzać do godz. 20.00
Bilet normalny 25 zł
Bilet ulgowy 15 zł
Wprowadzanie zwierząt jest wzbronione, za wyjątkiem psów przewodników.
Część ogrodu jest dostępna dla osób poruszających się na wózkach, jednak trzeba pamiętać, że są tam też znaczne przewyższenia. No i zejście z parkingu w okolice wejścia i kas jest bardzo strome, tak więc najlepiej byłoby poprosić o możliwość podjechania samochodem pod wejście w celu wypakowania wózka i osoby niepełnosprawnej (formalnie jest tam zakaz wjazdu).
Gdzie nocować w okolicy?
Polecamy bardzo przyjemny Hotel Niemcza Wino & SPA
Wygodne pokoje hotelowe, przyjemny teren zielony tuż nad rzeką Ślęzą, dwa baseny i co najważniejsze Winnica!
Tutaj znowu sprawdza się reguła, którą niemal zawsze doświadczamy na Dolnym Śląsku. W czasie naszych odwiedzin w tym województwie zawsze trafimy na winnice, wieże widokową, zamek albo pałac i podziemia!
Winnica Niemczańska
Winnica Niemczańska powstała w 2017 roku i obecnie obszar który zajmuje to ponad 4 hektary. Znajdziemy tam takie odmiany winorośli – Chardonnay, Riesling, Pinot Noir, Pinot Gris i czeska Palava (krzyżówka Tramina červený i Müller Thurgau), oraz Solaris, Cabernet Blanc (pochodzi od Cabernet Savignion), Muscaris (Solaris z Muskat Biały) i Cabernet Cortis (krzyżówka Cabernet Sauvignon i Solaris).
A jak smakują ich wina? Musicie się sami przekonać, ale gwarantujemy, że będziecie zachwyceni! W Winnicy organizowane są degustacje i wtedy można się też sporo dowiedzieć o produkcji wina. Polecamy też wizytę w samej winnicy – nieco oddalonej od hotelu i winiarni.
Więcej naszych pomysłów na odkrywanie Dolnego Śląska znajdziecie TUTAJ
Tym razem Dolny Śląsk odkrywaliśmy na zaproszenie Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej Znajdziecie na ich stronach setki ciekawych propozycji jak miło i ciekawie spędzić wolny czas na Dolnym Śląsku.
11 komentarzy
Ale piękne :) Po pierwszym foto myślałem, że to madera :)
A to Dolny Śląsk! Pięknie tam jest
Wygląda na bardzo ciekawe miejsce :)
Super miejsce. O każdej porze roku inaczej się prezentuje… bylismy jak można było zajadać pyszne czereśnie.
Ale super! Widzieliśmy tabliczki informujące o zakazie wynoszenia owoców, czyli jeść można!
Pięknie, ciekawie wygląda
Wygląda przepięknie, muszę sobie zapisać na przyszłość :)
Co za malownicze miejsce na spacery!
Lubię takie miejsca szczególnie na wiosnę :)
Na wiosnę najlepiej – ale gdy pojawiają się owoce na drzewach w arboretum tez jest ciekawie ;)
Przepiękne,klimatyczne miejsce,różnorodna roślinność,dużo miejsca,ciągle coś innego kwitnie.Bylismy w święto piwonia,coś pięknego.A te zapachy….