Co roku w grudniu kusi nas, żeby zobaczyć możliwie dużo jarmarków świątecznych. W tym roku, na początek zabieramy Was do Poznania.
Poznań udało mi się już dość dobrze poznać. A przynajmniej tak mi się zawsze wydaje. To ciekawe miasto odwiedziłam już po raz piaty. Jednak za każdym razem odkrywam coś innego i niezmiennie Poznań potrafi zaskakiwać.
Tym razem głównym celem odwiedzin był jarmark świąteczny, jednak udało się nam też dość sporo zwiedzić i zobaczyć w całym mieście.
Ale wracamy do jarmarku. Betlejem Poznańskie, to cykl imprez które do 22 grudnia odbywać się będą na Starym Rynku i Placu Wolności.
Przez trzy dni zaglądaliśmy na wszystkie imprezy które się tam odbywały. Na Rynku w ten weekend królował STIHL Poznan Ice Festival. Były pokazy rzeźbienia w lodzie na czas, pokazy mistrzów, konkurs główny oraz warsztaty dla dzieci.
Rynek to też przepiękna iluminacja każdej z czterech fontann, świąteczne stragany i piękna choinka.
Plac Wolności jest bardziej szalony – są tam aż trzy karuzele, mini rollercoaster, budki z jedzeniem i prezentami.
Śmialiśmy się z Markiem, że karuzela na krakowskim jarmarku świątecznym to wprost nie do pomyślenia. Jednak co tu kryć, maluchy mają frajdę ogromną. Sama też uwielbiam, jak są takie klasyczne, weneckie karuzele (taką widzieliśmy w Gdańsku w ubiegłym roku). Właśnie taka karuzela przez chwile była nawet w Krakowie, ale a Rynku Podgórskim.
Ja też często narzekam na to, że wśród jarmarcznych straganów trudno dopatrzeć się jakiś oryginalnych sklepików, czy też związanych z danym regionem czy miastem. Wszczęcie już są hiszpańskie churros, czeskie trdelniki, czekoladowe narzędzia, owoce w czekoladzie itp. W Poznaniu zaskoczeniem była tradycyjna strzelnica.
Była też świąteczna wieża – karuzela. Powiem Wam szczerze, że ja po prostu uwielbiam, jak na targach świątecznych są takie wieże. Co więcej, w tym roku nasza Mawinka dostanie też takie cudo (to prawdziwa zabawka z duszą, wygrzebana w sklepie ze starociami za jedyne 20 zł).
W Poznaniu była też chatka z tarasem i grzanym winem. Jednym słowem wszystko to, co na każdym szanującym się jarmarku świątecznym znaleźć się powinno.
A czy mieliście okazje jechać Świąteczną Bimbą? Takie atrakcje tylko w Poznaniu! Nam się udało, bo właśnie 10 i dodatkowo 17 grudnia Świąteczna bimba (czyli pieknie udekorowany tramwaj jeżdzi po ulicach Poznania. Trasa – OGRODY – Dąbrowskiego – Most Teatralny – Fredry – Plac Wielkopolski – rondo Śródka – Jana Pawła II – KÓRNICKA – most św. Rocha – Podgórna – Plac Wolności – Gwarna – rondo Kaponiera – Most Teatralny – Dąbrowskiego – OGRODY.
Godziny odjazdu z Ogrodów:
12:00, 13:10, 14:20, 15:40, 16:50
Jakie są nasze ogólne wrażenia? Bardzo pozytywne. Na pewno jest to jarmark który będzie wysoko w naszym subiektywnym rankingu. Na pewno wyżej niż ten krakowski, niestety… Choć to żadna sztuka prześcignąć Kraków w tej konkurencji…
W Poznaniu zatrzymaliśmy się u naszych cudownych znajomych – Ady, Adama, Liliany i Tymka. Była okazja razem ugotować coś pysznego i też zaplanować naszą pierwszą wspólną wielką wyprawę.
Malwinka spotkała też swoją koleżankę z sanatorium – Lilkę. W Poznaniu mamy tylu znajomych, że kolejnym razem koniecznie musimy spotkać się ze wszystkimi.
Poznań będziemy jeszcze miło wspominać w domu, w Krakowie. Przywieźliśmy oczywiście Rogale Świetomarcińskie i krajankę piernikową.
Informacje Praktyczne
Planowaliśmy bardzo bogaty plan zwiedzania, dlatego do Poznania ruszyliśmy nie samochodem a pociągiem. W tej chwili na trasie Kraków – Poznań pociąg PKP Intercity jedzie ok 5 godzin (to zdecydowanie krótko – pamiętam jak kiedyś na tej trasie jechałam 8 godzin…). Ten czas spędziliśmy bardzo pracowicie – ja skończyłam komin na szydełku, Marek całą drogę pracował na laptopie a Malwinka walczyła z literkami i kolorowankami. Kupując bilet odpowiednio wcześniej możecie zapłacić już od 47 zł w jedną stronę.
Betlejem Poznańskie
Działa do 22 grudnia. Wszystkie atrakcje są czynne w godzinach:
– Plac Wolności (od 11:00 – 21:00)
– Stary Rynek (od 11:00 – 19:00)
Warto też zajrzeć do jednej z kilku Informacji Miejskiej Poznania albo sprawdzić co się dzieje w mieście na stronie TUTAJ.
Nocleg w Poznaniu – najprościej znajdziesz na booking.com Jeśli chcesz wynająć całe mieszkanie ( z dziećmi to bardzo dobry pomysł) polecamy serwis Airbnb (rejestrując się z tego linka dostaniesz 100 zł na pierwszy nocleg) i mieszkania blisko centrum.
Więcej praktycznych informacji, oraz to, co zobaczyć w Poznaniu poza Jarmarkiem Świątecznym już wkrótce u nas na blogu.
O świątecznych jarmarkach które odwiedziliśmy możecie przeczytać tutaj:
– Wrocław
– Warszawa
– Gdańsk
– Poznań
2 komentarze
Świetne zdjęcia! Aż zatęskniłam za klimatem świąt :) Zimą, kiedy na zewnątrz mroźno i brzydko można też wpaść do Rogalowego Muzeum Poznania – pokażą tam, jak się robi rogale świętomarcińskie, dadzą spróbować, a przy okazji powiedzą co nieco o gwarze poznańskiej – polecam:)
Dziękujemy! Rogalowe, podobnie jak Rogale uwielbiamy i kochamy ;) dlatego przy okazji każdej wizyty tam zaglądamy. Zapraszam też do innych opisów naszych odkryć w Poznaniu – może Cie czymś zaskoczymy? http://kasai.eu/tag/poznan/ Pozdrawiam serdecznie!