To zdecydowanie była nasza wielka wyprawa na północ. W dodatku z rowerami. A jak z rowerami, to aż kusiło, żeby zatrzymać się na małą wycieczka rowerową! Wyszła nam bardzo fajna przerwa w podróży i wycieczka po ciekawym terenie – Biebrzański Park Narodowy i Ścieżka Czerwone Bagno.
Podlaskie ścieżki rowerowe to prawdziwy raj. Biegną najczęściej po pięknych terenach, albo tuż przy wyjątkowych rezerwatach. Tak było i tym razem.
Biebrzańskie Park Narodowy
To stosunkowo młody park, został założony w 1993 roku. Na jego terenie jest niezwykły rezerwat, prawdziwe królestwo łosia – Rezerwat Czerwone bagno zajmuje obszar 2569 ha i jest ściśle chroniony i nieudostępniony turystom. Jednak w pobliżu przebiega kilka szlaków turystycznych.
Dla nas najlepszym miejscem na wyruszenie na szlak był teren w pobliżu Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy. Uroczysko Grzędy to obszar, gdzie spotkamy wyjątkową różnorodność – od torfowisk, poprzez bory bagienne, lasy mieszane aż po wydmy. Są tu szlaki turystyczne oraz 3 ścieżki edukacyjne: „Borek bartny” , „Czerwone Bagno” i „Wydmy”.
Przy głównej drodze prowadzącej przez Grzędy (szlak czerwony) znajduje się Ośrodek Rehabilitacji Zwierząt.
Nas jednak najbardziej interesowały szlaki gdzie można poruszać się rowerem. Na mapkach dostępnych w internecie i na tablicach na trasie mieliśmy dokładnie znaczone, gdzie możemy jechać rowerem. Dodatkowo na trasach były też dobrze widoczne oznaczenia, gdzie zaczyna się droga z zakazem poruszania się na rowerach.
Grzędy – Nowy Świat – trasa czerwona
Tu cała trasa przebiega po wygodnej, szutrowej drodze. Na trasie mamy też tablice edukacyjne i informacje na temat wieku wyjątkowych drzew.
Punkt widokowy Wilcza Góra
Żeby tam dotrzeć musimy zostawić rowery na stojakach przy wiacie piknikowej. Dalej jest już zakaz poruszania się na rowerze. Tu też teren na to nie pozwala – robi się naprawdę piaszczyście. W końcu mamy wydmy na trasie!
Na trasę startujemy z Uroczyska Nowy Świat i według znaków, po 1,3 km mamy dotrzeć na wieżę widokową.
Na koniec, przy rowerach czekało na nas niezwykłe spotkanie. Przypatrywał się nam lis.
Ścieżka Czerwone Bagno
Wracając w kierunku parkingu zatrzymujemy się przy kapliczce. Tutaj zaczyna się to co lubię najbardziej – drewniane kładki i punkt widokowy na rezerwat ścisły Czerwone Bagno. Drewniane kładki zaczynają się w odległości 4,3 km od leśniczówki Grzędy. Ścieżka prowadzi drewnianą kładką i po 1000 m dociera do platformy widokowej u granic Czerwonego Bagna. Na trasie mamy też tablice edukacyjne.
Niebieski Szlak do Leśniczówki Grzędy
Od punktu widokowego na rezerwat Czerwone Bagno mieliśmy dwie możliwości powrotu. Ta samą drogą, czyli kładkami i szutrowym czerwonym szlakiem, albo szlakiem niebieskim wytyczonym w lesie. Zdecydowaliśmy się na szlak niebieski i był to świetny wybór. Trasa choć w lesie i miejscami po korzeniach była wyjątkowo przyjemna. Polecamy!
Czerwone Bagno i Biebrzański Park Narodowy – informacje praktyczne
Dojazd do Leśniczówki Grzędy
Przygotujcie się na ostatni odcinek na trasie do parkingu po szutrowej drodze.
Parking
Parking bezpłatny w pobliżu Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy
Nasza trasa
Całość wycieczki to prawie 19 km i zajęła nam prawie 3 godziny. Na trasie wygodny szuter, a tam gdzie jest trasa przez las bardzo fajna droga leśna. Świetnie się tam jechało. Na końcu trasy można zostawić rowery – są stojaki. Jest też toaleta i wiata piknikowa.
Max elevation: 124 m
Min elevation: 112 m
Total climbing: 76 m
Total descent: -68 m
Total time: 02:58:56
Tutejsza okolica to też świetne trasy trekkingowe. Tam już nie zabierzemy rowerów. My zrobiliśmy tylko krótki spacer na punkt widokowy Wilcza Góra.
Szlaki piesze dostępne dla turystyki rowerowej
Szlak niebieski – Budynek Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy – „Kapliczka” – Góra Partyczyzna – Góra Perewida – 7,5 km
Szlak czerwony – RAJGRÓD – Okoniówek – Rybczyzna – Woźnawieś – budynek Terenowego Ośrodka Edukacyjnego Grzędy -„NOWY ŚWIAT”
Wstęp do Biebrzańskiego Parku Narodowego
Bilety – 8 zł / 4 zł ulgowy
Bilety można kupić stacjonarnie: Grzędy – budynek Terenowego Ośrodka Edukacji, tel. 85 738 30 40, albo online TUTAJ.
Ciekawostki w okolicy
– Twierdza Osowiec – nigdy nie zdobyta!
– Suchowola – środek Europy
Więcej ciekawostek z Podlasia znajdziecie na naszym blogu TUTAJ