Chyba każdy z Was zna „Reksia” i „Bolka i Lolka”? Wielu też pewnie pamięta „Porwanie Baltazara Gąbki”, „Lisa Leona” i „Podróże Kapitana Klipera”. Co łączy te i wiele innych rysunkowych filmów? Wszystkie powstały w Studio Filmów Rysunkowych w Biesku Białej!
Już dawno mieliśmy ochotę zabrać Malwinę do miejsca, gdzie narodziły się jej ulubione bajeczki. Tak, tak, nie przesłyszeliście się. Nasza Malwinka ogląda głownie bajki z czasów naszego dzieciństwa – „Reksio”, „Bolek i Lolek” i inne, pochodzące z innych wytwórni filmowych. Choć nie twierdzimy, że tylko to co stare to wartościowe. Teraz przecież też powstają mądre bajki – „Parauszek”, „Świnka Pepa”, „Małe Królestwo”. Póki się jednak udaje, unikamy wszystkich produkcji typu „skaczą, krzyczą” i nic nie wnoszą w rozwój małego człowieka ;)
W końcu okazja na odwiedziny w Bielsku-Białej nadarzyła się wraz z zaproszeniem od Śląskiej Organizacji Turystycznej – Study Tour po województwie śląskim, ale pod hasłem Śląskie dla dzieci. Gratka sama w sobie, bo śląskie już trochę poznaliśmy, i co więcej, zaskoczyło nas wtedy ogromnie różnorodnością i atrakcyjnością!
Na wizytę w Studiu Filmów Rysunkowych zarezerwujcie sobie trochę czasu. Najpierw poznajemy sekrety animacji – jak to się dzieje, że postacie się ruszają i jak nagrywa się głosy i dźwięki do bajek. Potem możemy zobaczyć dawny warsztat ilustratora i to jak już współcześnie robi się filmy rysunkowe.
Najwięcej frajdy dla dzieciaków było przy robieniu zdjęć bajkowemu zajączkowi.
Ale niewątpliwie najbardziej zapadnie im w pamięć możliwość przytulenia pluszowych postaci Bolka i Lolka.
Bielsko to jednak nie tylko filmy rysunkowe. Z radością odwiedziliśmy znowu Maluch Cafe. Bo Bielsko-Biała przez wielu kojarzona jest z fabryką, w której produkowano kultowego już Fiata 126p. Niezmiennie jestem pełna zachwytu nad pomysłowością urządzenia w ten sposób lokalu.
Spacerując po uroczych uliczkach Bielska-Białej na pewno natkniecie się na postacie Reksia i Bolka i Lolka. Choć Bolek i Lolek jest nieco ukryty, przy wejściu do dużego centrum handlowego.
Tym razem Bielsko-Biała nas zachwyciła. Ale to pewnie sprawka dwóch urwisów i jednego pieska ;)
SFR – informacje praktyczne:
Zwiedzanie od poniedziałku do piątku, od 8:00 do 14:00 – 12 zł (w tym projekcja filmowa)
Konieczna wcześniejsza rezerwacja telefoniczna: 33 812 50 58
Po województwie śląskim Malwinka brykała razem z:
– Alicją z Wszędobylscy.com
– Kaliną i Maćkiem z 8 Stóp
– Edim z Ate Trips
Study Tour fantastycznie zorganizowała dla nas Śląska Organizacja Turystyczna
Wszystkie nasze zachwyty województwem śląskim znajdziecie TUTAJ.
Nasze wyprawy możecie śledzić też na Instagramie! Zapraszamy!
5 komentarzy
Cudowne Bielsko! Ma swój urok! Ale to nie tylko Studio Filmów Ryskunkowych. To także Mały Wiedeń, wspaniała architektura, wiele cudownych miejsc i góry. To trzeba zobaczyć na własne oczy! :)
Na Bielsko-Białą warto zarezerwować kilka dni. Jeśli podróżujecie Państwo z dziećmi to warto odwiedzić Błonia-gigantyczny plac zabaw dla dzieci położony na lekkim wzniesieniu u podnóża Koziej Górki z panoramą Bielska w tle. Na placu znajdują się zjeżdżalnie, huśtawki, boiska, tyrolka-wszystko za darmo.
Kolejne boskie miejsce to Dębowiec. Na dole znajduje się park linowy i siłowania na wolnym powietrzu-można za parę gorszy wjechać kolejką kanapową na górę do schroniska a tam jest cudowny plac zabaw dla dzieci i widok na parę kilometrów. Potem 20 min przez las i jesteśmy u podnóża Szyndzielni -kolejnej góry na którą można wjechać wagonikiem kolejki linowej. Na szczycie czeka na nas wieża widokowa oraz klimatyczne duże schronisko z XIX w.
Jeśli dzieci są w stanie iść po górach to polecam szlak na Klimczok-trasa trwa ok. 40 min. Widoki piękne i po początkowym ostrym podejściu spaceruje się szerokim , wygodnym traktem.
Następny konieczny punkt programu-wycieczka na Zaporę w Wapienicy. W środku miasta jest wejście do lasu liściastego, w którym wytyczono trasę spacerową do malowniczego zbiornika wody pitnej. Po 20 min docieramy do doliny gdzie znajduje się klimatyczna chatka -kawiarnia z widokiem na jeziorko otoczone lasami i górami. W pobliżu warto zobaczyć również trawiaste lotnisko sportowe, nad którym codziennie latają szybowce , a wzdłuż ciągnie się trasa spacerowa z oddzielną ścieżką dla rowerzystów i rolkarzy. Na końcu trasy znajduje się ciekawa karczma.
Kolejne miejsce to Wzgórze 3 lipek w Starym Bielsku-magiczne miejsce-warto pojechać tuż przed zmrokiem i zobaczyć jak zapalają się miejskiej światła w dolinie. Na szczycie góry jest stalowy krzyż oraz niesamowita cicha przestrzeń z szerokim horyzontem a dzieci puszczają latawce.
Co do miasta to warto zagłębić się w okolice parku Słowackiego ( kolejny fantastyczny plac zabaw z fontannami, boiskami, stołami z piłkarzykami itp ) a potem wejść głębiej w okolice ulicy Listopadowej, Słowackiego- to rejon gdzie możemy znaleźć wille z XIX w bogatych bielskich fabrykantów i finansistów. Są tam kamienice 4-5 piętrowe z bogatymi zdobieniami, otoczone starodrzewem, ulice są wybrukowane kamieniem albo cegłą klinkierową.
Warto zobaczyć kościół i cmentarz ewangelicki w tym rejonie oraz inne zabytkowe budowle . Idąc tym szlakiem docieramy do rynku Starego Miasta dawnego Bielska. Bielsko-Biała to konglomerat wielu zróżnicowanych dzielnic i każda ma coś ciekawego do zaoferowania.
Ogromnie dziękuję za tak ciekawy komentarz-przewodnik! Teraz musimy do Bielska i okolic znowu zawitać! Pozdrawiam serdecznie!!
Wasze egzotyczne podróże są świetne, ale cieszę się, że poznajecie także bliższe okolice. Zwłaszcza, że podróżujecie w składzie mieszanym, dziecięco-dorosłym. Bielsko-Biała jest mi szczególnie bliska i świetnie przeczytać o niej post na jakimś blogu. Powyżej Monika opisała już szczegółowo ciekawe szlaki w tym mieście, dlatego mi nie pozostaje już nic innego, jak zaprosić Was na kolejną wyprawę w te rejony. Pozdrawiam!
Hej! Miło nam ogromnie. Pewnie nie raz jeszcze odwiedzimy BB :) A bliższych okolic będzie wkrótce więcej, ruszają kolejne opisy z cyklu Zamki :) Pozdrawiam serdecznie!