Home PodróżePolskapodkarpackie Cerkiew w Starym Dzikowie – filmowy ślad na Podkarpaciu

Cerkiew w Starym Dzikowie – filmowy ślad na Podkarpaciu

by Kasia

Jakiś czas temu odwiedziliśmy wschód Polski, a dokładnie województwa Lubelskie i Podkarpackie. Udało się nam tam zrobić mini trasę śladem plenerów filmowych. O ruinach Cerkwi w Kniaziach na Lubelszczyźnie już Wam opowiadałam. Dzisiaj czas na miejscowość Stary Dzików.

Stary Dzików to niewielka wieś położona w województwie podkarpackim, w powiecie lubaczowskim, na Płaskowyżu Tarnogrodzkim. Chyba nigdy byśmy tam nie trafili, gdyby nie Pani Aneta, która na naszym profilu na FB podpowiedziała, że właśnie tam, w opuszczonej cerkwi, były kręcone sceny do filmu Katyń Andrzeja Wajdy.

Cerkiew w Starym Dzikowie

Cerkiew św. Dynitra pochodzi z 1904 roku i jest zbudowana w stylu neobizantyjskim. Co ciekawe, powstała na miejscu kilku już wcześniej istniejących tu cerkwi. Najstarsza z nich pochodziła z pierwszej połowy XVI wieku.

Po wysiedleniu ludności ukraińskiej cerkiew stała opuszczona. Została zdewastowana 1950 roku, kiedy to była użytkowana jako magazyn.
Teraz cerkiew stała się popularna za sprawą filmu Andrzeja Wajdy.

Film Katyń w reżyserii Andrzeja Wajdy

W dniach 3-7 stycznia 2007 roku w cerkwi były kręcone sceny do filmu „Katyń”, który powstał na podstawie noweli Andrzeja Mularczyka „Post mortem o zbrodni katyńskiej„.
Od tego czasu ten wyjątkowy zabytek w Starym Dzikowie został częściowo zabezpieczony. Wewnątrz cerkwi możemy cały czas oglądać scenografie z planu filmowego.


Gdy tam dotarliśmy, cerkiew była otwarta. Jednak gdybyście mieli mniej szczęścia, na drzwiach jest karteczka z telefonami do osób które mają klucze: Jerzy Małecki – pracownik Urzędu Gminy – 726722803;
Marek Buczko – Sekretarz Gminy – 16 631 80 50 w godzinach 7:30-15:30.

W środku świątyni są wycinki z gazet na temat filmu i wydarzeń, którymi żyła wtedy cała okolica. Jest też skrzyneczka do której możemy wrzucić ofiarę za zwiedzanie.

Więcej o ciekawostkach na Podkarpaciu i Lubelszczyźnie możecie przeczytać w osobnym wpisie tutaj:

Czy ten artykuł był dla Ciebie pomocny?

Jeśli spodobał Ci się ten wpis, jeśli nasza twórczość jest dla Ciebie inspirująca i korzystasz z niej przy planowaniu wycieczek bliższych i dalszych, to będzie nam niezmiernie miło jeśli od czasu do czasu odwdzięczysz się fundując nam kawę. :)

Doda nam to sił i energii do tworzenia kolejnych ciekawych i inspirujących treści.

To też może Cię zainteresować

Pozostaw komentarz

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Prawo UE zobowiązuje nas do poinformowania Cię, że ta strona wykorzystuje ciasteczka, głównie w celach analitycznych. Jakkolwiek apetycznie by to nie brzmiało, zostałeś poinformowany. Dalsze korzystanie z tej strony oznacza akceptację tego faktu. :) Rozumiem i akceptuję Więcej informacji

Kasai - podróże w sieci